Najčastejšie otázky - Štátne dôchodky v zahraničí

ÁNO — Koordinačné pravidlá EÚ zaisťujú, že príspevky, ktoré ste odvádzali v členských štátoch ešte pred ich vstupom do EÚ, budú zohľadnené pri výpočte vášho dôchodku.

Ak ste pracovali vo viacerých krajinách EÚ, je možné, že máte nárok na starobný dôchodok v každej z nich.

Za normálnych okolností sa o dôchodok žiada v krajine, v ktorej bývate, alebo v krajine, v ktorej ste pracovali naposledy. Táto krajina je zodpovedá za spracovanie vašej žiadosti a skompletizovanie záznamov o vašich príspevkoch do systémov dôchodkového poistenia vo všetkých štátoch, v ktorých ste pracovali.

Ak ste nikdy nepracovali v krajine, v ktorej v súčasnosti žijete, mali by ste svoju žiadosť podať na príslušnom úrade sociálneho zabezpečenia v krajine, v ktorej ste naposledy pracovali. Vaša žiadosť bude následne spracovaná v tejto krajine.

Je možné, že v jednom štáte môžte odísť do dôchodku ako 60-ročný, v inom musíte čakať, kým budete mať 67 rokov. V takomto prípade je dôležité, aby ste mali zo všetkých krajín, v ktorých ste pracovali, včas informácie o tom, čo sa stane, ak do dôchodku odídete pred zavŕšením dôchodkového veku.

Na celkovú výšku dôchodku, ktorý sa vám bude vyplácať, môže mať vplyv skutočnosť, že odídete do dôchodku po dosiahnutí dôchodkové veku v jednej krajine, ale predčasne v inej. Viac informácií vám poskytnú príslušné úrady v krajine, v ktorej žijete a/alebo v krajinách, v ktorých ste pracovali.

ÁNO — Vo všeobecnosti platí, že na pozostalostné dôchodky (vdovecké, vdovské a sirotské) sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na invalidné a starobné dôchodky. Platí tiež, že pozostalostné dôchodky sa vyplácajú bez ohľadu na to, v ktorej krajine EÚ pozostalý manžel/manželka žije.

Vo väčšine prípadov budete dostávať individuálny invalidný dôchodok z každej krajiny EÚ, v ktorej ste pracovali. O invalidný dôchodok môžte požiadať v krajine, v ktorej bývate, alebo v krajine, v ktorej ste boli naposledy poistená.

Úrad, na ktorom ste podali svoju žiadosť, ju postúpi príslušným orgánom vo všetkých krajinách EÚ, v ktorých ste pracovali. Tento proces uľahčíte, ak predložíte podrobné informácie o svojich zamestnaneckých pomeroch v týchto krajinách a príspevkoch, ktoré ste odvádzali do systému sociálneho zabezpečenia.

NIE — Kritériá posudzovania miery invalidity sa v jednotlivých krajinách líšia.

Z dohôd medzi Belgickom, Francúzskom a Talianskom vyplýva niekoľko výnimiek z tejto všeobecnej zásady.

V prípade, že trvalo žijete alebo sa prechodne zdržiavate mimo krajiny, ktorá vám vypláca dôchodok, sa všetky potrebné administratívne kontroly a lekárske vyšetrenia spravidla vykonávajú v tej krajine EÚ, v ktorej žijete.

Môže sa však od vás požadovať, aby ste v krajine, ktorá vám vypláca invalidný dôchodok, absolvovali kontroly (ak vám to váš zdravotný stav umožňuje), ktorými sa overuje, či nedošlo k zmene miery invalidity.

NIE — Ale o ne ani neprídete. Z každej krajiny EÚ, v ktorej ste pracovali alebo odvádzali príspevky do povinného dôchodkového poistenia aspoň jeden rok, dostanete dôchodok po dosiahnutí jej zákonného veku odchodu do dôchodku.

NIE — Váš francúzsky dôchodok nebude korešpondovať s celkovým počtom rokov, odpracovaných v v členských krajinách EÚ. Z každého štátu, v ktorom ste pracovali minimálne jeden rok, dostanete dôchodok zvlášť.

Váš konečný dôchodok sa v každom štáte vypočíta na základe záznamov o príspevkoch do systému dôchodkového poistenia – suma, ktorú budete dostávať z jednotlivých krajín, bude zodpovedať dĺžke obdobia, počas ktorého ste platili príspevky do systému dôchodkového poistenia danej krajiny.

NIE — Takéto obdobia sa zohľadnia. Pripočítajú sa k ostatným obdobiam a váš írsky dôchodok sa vypočíta na pomernom základe.

Rovnaké pravidlá sa uplatnia aj pre ďalšie krajiny, v ktorých ste pracovali. Ak ste boli v Írsku poistený menej ako rok, môžu sa na vás vzťahovať osobitné pravidlá, nakoľko niektoré krajiny neposkytujú dôchodok za krátke obdobia zamestnania. Mesiace, počas ktorých ste pracovali alebo žili v Írsku nestratíte, pretože sa zohľadnia pri výpočte vášho dôchodku v inej krajine/krajinách, v ktorých ste pracovali dlhšie.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Právne predpisy EÚ

Posledná kontrola: 08/06/2022
Zdieľať túto stránku