Posledná kontrola : 11/02/2022

Poistné produkty

Poisťovne môžu svoje produkty predávať kdekoľvek v EÚ – a to buď tak, že si v inej krajine zriadia pobočku, alebo svoje služby poskytujú priamo cez hranice, napríklad cez internet alebo na to využívajú sprostredkovateľov.

Máte preto možnosť vyhľadať si na európskom trhu najvýhodnejšie poistné produkty (napr. životné poistenie, poistenie domácnosti a poistenie vozidla).

Upozornenie

Táto možnosť sa týka len súkromného poistenia a súkromných zamestnaneckých dôchodkových fondov. Nevzťahuje sa na vaše práva na sociálne zabezpečenie a zákonné dôchodkové práva naviazané na počet odpracovaných rokov.

Poistné produkty môžu predávať priamo samotné poisťovne (často cez internet), sprostredkovatelia poistenia (poistní makléri a agenti) alebo určité podniky, ako sú letecké spoločnosti, cestovné agentúry, optiky alebo predajcovia elektronických zariadení. Predajcovia poistných produktov vám pred podpisom zmluvy musia poskytnúť určité základné informácie o sebe a poistnom produkte.

Všetko, čo potrebujete vedieť pred nákupom

Pred tým, než podpíšete poistnú zmluvu, mali by ste dostať štandardizovaný informačný dokument, a to „informačný dokument o poistnom produkte". Tento dokument vám pomôže pochopiť, čo kupujete, a umožní vám porovnať ponuky podobných poistných produktov od iných poisťovateľov.

Upozornenie

Tieto pravidlá sa nevzťahujú na produkty životného poistenia.

Uvedený dokument by mal byť krátky (maximálne dve stránky papiera vo formáte A4), zrozumiteľný a mali by byť z neho zrejmé tieto skutočnosti:

Pred podpisom zmluvy vám osoba alebo spoločnosť, ktorá vám poistný produkt predáva, musí takisto povedať, či je poistným agentom alebo maklérom, a v akom vzťahu je k poisťovni, ktorá produkt poskytuje. Napríklad vám musí povedať, či od poisťovne dostáva províziu za predaj jej produktov.

Nákup tovaru alebo služieb spolu s poistným produktom

Ak vám predajca ponúkne pri nákupe výrobku alebo služby aj produkt neživotného poistenia – ako napr. poistenie vozidla pri nákupe auta alebo poistenie pre prípad neúmyselnej škody pri nákupe nového laptopu – vždy máte právo zakúpiť si výrobok alebo službu bez poistenia.

Príklad

Predajca vám pri nákupe výrobku alebo služby nemôže poistenie nanútiť

Carole, ktorá žije vo Francúzsku, sa nedávno zlomili okuliare, a preto si išla do miestnej optiky kúpiť nové. Keď si vybrala nové okuliare, optik jej navrhol, aby si zakúpila aj poistenie pre prípad, že sa jej opäť zlomia. Objasnil jej, na čo sa poistenie vzťahuje a koľko stojí, a dal jej brožúrku s informáciami, aby si to mohla premyslieť, kým jej dodajú okuliare.

Carole si doma na internete vyhľadala podobné ponuky iných poisťovní a našla jednu, ktorá poskytovala rovnaké krytie za nižšiu cenu. Keď si o týždeň na to išla vyzdvihnúť nové okuliare, rozhodla sa, že neuzavrie poistnú zmluvu, ktorú jej ponúkali v optike. Namiesto toho uzavrela lacnejšie poistenie, ktoré našla na internete.

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Zdieľať túto stránku: