Posledná kontrola: 16/06/2022

Webové domény

Ak vlastníte firmu a chcete svojim zákazníkom uľahčiť vyhľadávanie informácií o vašom podnikaní na internete, môžete si vytvoriť webové sídlo.

Prístup na webové sídlo je umožnený pomocou jedinečnej adresy internetového protokolu (IP), čo je rad číslic, ako napríklad 136.173.60.59 or 91.194.202.11.

Určite však budete chcieť mať aj jednoduchý, ľahko zapamätateľný názov domény, napríklad europarl.europa.eu alebo consilium.europa.eu

Názov domény je prepojený s adresou IP; to znamená, že keď do vyhľadávača zadáte napríklad názov europarl.europa.eu, automaticky budete presmerovaný na príslušnú adresu IP – 136.173.60.59.

Upozornenie

Registráciou názvu domény získate právo tento názov používať. Registrácia nezaručuje osobitnú ochranu duševného vlastníctva. Ak sa však názov domény podobá na názov ochrannej známky, mohlo by to viesť k problémom s porušením práv duševného vlastníctva.

Ako zaregistrovať názov domény

Ak je názov, ktorý chcete použiť, k dispozícii, môžete zaregistrovať názov domény u akreditovaného registrátora, ktorý ponúka domény najvyššej úrovne. Existuje široká škála domén, z ktorých si možno vybrať, patria medzi ne domény podľa jednotlivých krajín, alebo všeobecné domény:

V závislosti od typu domény, ktorú si zvolíte, sa môžu uplatňovať odlišné príslušné kritériá oprávnenosti či pravidlá používania. Po zvolení názvu a príslušnej domény najvyššej úrovne musíte zaplatiť registračný poplatok. Výška poplatku závisí od týchto faktorov:

Ak vlastníte firmu v niektorej krajine EÚ, môžete požiadať aj o doménu najvyššej úrovne .eu. Dostupnosť domén .eu si môžete overiť na stránke EURidOtvoriť ako externý odkaz.

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Európske poradenské centrum pre práva duševného vlastníctva

Bezplatné poradenstvo a odborná príprava v oblasti riadenia duševného vlastníctva pre projekty spolufinancované EÚ alebo nadnárodné obchodné dohody.

Máte otázky týkajúce sa podnikania v zahraničí, napr. exportu alebo rozšírenia do inej krajiny EÚ? Ak áno, bezplatnú odpoveď vám poskytne sieť Enterprise Europe Network.

Na nájdenie najvhodnejšej pomoci môžete využiť aj vyhľadávač služieb pomoci.

Zdieľať túto stránku: