Ostatnio sprawdzono: 10/01/2020

Domeny internetowe

Skutki brexitu

Jeżeli masz firmę i chcesz ułatwić swoim klientom wyszukanie w internecie informacji na jej temat, możesz stworzyć stronę internetową.

Dostęp do strony internetowej można uzyskać poprzez jej niepowtarzalny adres protokołu internetowego (IP), który składa się z serii cyfr, np. 136.173.60.59 lub 91.194.202.11.

Na pewno chciałbyś, aby nazwa domeny była rozpoznawalna, brzmiała dobrze i była łatwa do zapamiętania, jak np. europarl.europa.eu czy consilium.europa.eu

Nazwa domeny zostanie powiązana z adresem IP w taki sposób, że kiedy do paska adresu przeglądarki wpisane zostanie europarl.europa.eu, nastąpi przekierowanie na adres IP 136.173.60.59.

Rejestrując nazwę domeny, nabywasz prawo do używania tej nazwy. Rejestracja nie gwarantuje jednak żadnej szczególnej ochrony prawem własności intelektualnej. Jeżeli nazwa domeny jest podobna do nazwy znaku towarowego, może to prowadzić do sytuacji naruszenia praw własności intelektualnej.

Jak zarejestrować nazwę domeny

Jeżeli nazwa, którą wybierzesz, będzie dostępna, możesz zarejestrować nazwę domeny za pośrednictwem akredytowanego rejestratora, który oferuje interesujące Cię rozszerzenie najwyższego poziomu. Istnieje szeroki wybór rozszerzeń najwyższego poziomu, od krajowych po funkcjonalne:

W zależności od tego, który rodzaj rozszerzenia wybierzesz, kryteria kwalifikowalności lub zasady mogą się różnić. Po dokonaniu wyboru nazwy domeny i rozszerzenia najwyższego poziomu musisz wnieść opłatę rejestracyjną. Należna kwota zależy od czynników poniżej:

Jeżeli prowadzisz firmę w kraju UE, możesz również złożyć wniosek o przyznanie domeny najwyższego poziomu .eu (ang. TLD .eu). Dostępność nazw domen .eu możesz sprawdzić na stronie EURid.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Europejski Punkt Informacyjny IPR

Bezpłatne doradztwo i szkolenia w zakresie zarządzania własnością intelektualną w przypadku projektów współfinansowanych przez UE albo zagranicznych transakcji

Lokalny punkt wsparcia dla biznesu

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Europejska Sieć Przedsiębiorczości może udzielić bezpłatnej porady.

Udostępnij tę stronę: