Znaki towarowe

Jaką ochronę zapewnia znak towarowy?

Rejestracja znaku towarowego zapewni Ci wyłączne prawa w odniesieniu do oznaczeń odróżniających – takich jak nazwy, logo, kolory, wizerunki, wzory, kształty, opakowania produktów czy znaki dźwiękowe – umożliwiających rozpoznanie danych produktów i usług oraz odróżnienie ich od innych.

Jak długo można chronić swój znak towarowy?

W większości krajów ochrona znaku towarowego jest ważna przez 10 lat od daty rozpoczęcia jego stosowania. Można wielokrotnie odnawiać ochronę znaku towarowego na okres kolejnych 10 lat. Właściciel znaku towarowego może sprzedać go osobom trzecim lub dać im zezwolenie na używanie go na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie ze znaku towarowego.

Jak zarejestrować znak towarowy?

  • Jeśli prowadzisz handel w jednym kraju UE, będziesz potrzebować ochrony tylko w tym kraju. W takim przypadku możesz zarejestrować znak towarowy na poziomie krajowym. Skontaktuj się z urzędem krajowym en .
  • Jeśli prowadzisz działalność handlową tylko w Belgii, Holandii lub Luksemburgu, należy zarejestrować swój znak towarowy en fr nl w Urzędzie Własności Intelektualnej Państw Beneluksu en fr nl (UWIB). Zapewni to ochronę w tych trzech krajach.
  • Jeśli potrzebujesz ochrony we wszystkich krajach UE, należy zarejestrować swój znak towarowy w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Na stronach EUIPO możesz również znaleźć cyfrowe biuro Otwórz link do strony zewnętrznej , w którym dowiesz się więcej o znakach towarowych w UE i uzyskasz spersonalizowane wsparcie w zakresie własności intelektualnej.
  • Ochronę na poziomie międzynarodowym, zwłaszcza jeśli prowadzisz działalność handlową poza obszarem UE, możesz uzyskać, rejestrując swój znak handlowy w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej en fr (WIPO).

Informacje o poszczególnych krajach

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Punkt informacji o własności intelektualnej

Europejski punkt informacyjny ds. własności intelektualnej wspiera transgraniczne MŚP i działania badawcze w celu zarządzania technologią i innymi prawami własności intelektualnej oraz innymi zasobami własności intelektualnej (IP) i zasobami własności intelektualnej na szczeblu UE oraz ich rozpowszechniania i waloryzacji.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO)

Poznaj unijne prawa własności intelektualnej, otrzymaj bezpłatne indywidualne wsparcie oraz zgłoś rejestrację znaku towarowego lub wzoru przez internet.

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 15/11/2023
Udostępnij tę stronę