Promowanie firmy w internecie

Dzięki reklamie internetowej i ogólnie pojętej informacji handlowej można dotrzeć do odbiorców w sposób bezpośredni, co ułatwia wejście na rynek i zbudowanie konkurencyjnej firmy.

Formy reklamy internetowej obejmują internetowe banery reklamowe, mailing, działalność na portalach społecznościowych, płatne wyniki wyszukiwania, SEO (pozycjonowanie) i blogi. Jeśli chcesz promować swoją firmę w internecie za pomocą usług dodatkowych takich jak promocje, musisz udzielać jasnych informacji na ich temat przy okazji każdej komunikacji z klientami. 

Udzielanie jasnych informacji na temat usług dodatkowych

Jeśli zdecydujesz się przedstawiać informacje handlowe w internecie (w tym dotyczące ofert promocyjnych, rabatów, premii, konkursów promocyjnych lub gier), musisz wyraźnie wskazać:

  • fakt, że informacja handlowa ma na celu promowanie (bezpośrednio lub pośrednio) towarów, usług lub wizerunku
  • osobę fizyczną lub prawną, w imieniu której przekazujesz informację handlową
  • ofertę promocyjną, którą reklamujesz: wszelkie zniżki, prezenty, konkursy, gry
  • wszelkie warunki kwalifikujące: kto jest lub nie jest uprawniony do wzięcia udziału w kampanii i na jakich warunkach, ograniczenia, które mogą mieć zastosowanie.

Musisz wyraźnie określić, kiedy wysyłasz swoim klientom niezamówione informacje handlowe za pośrednictwem poczty elektronicznej: na przykład należy umieścić słowo „reklama" w nagłówku wiadomości e-mail, aby klient wiedział, jaki jest charakter jej treści nawet bez jej otwierania

Uwaga

zgodnie z prawem nie wolno wysłać żadnej wiadomości e-mail o charakterze marketingu bezpośredniego bez wyraźnej zgody klientów (przykład: klient musi zaznaczyć pole, w którym wyraża zgodę na otrzymywanie niezamówionych wiadomości e-mail) – wyjątek stanowią wcześniejsze relacje biznesowe lub handlowe.

Unikaj nieuczciwych praktyk handlowych

Informacja handlowa (w tym reklama i marketing) podlega przepisom dotyczącym nieuczciwych praktyk handlowych.

W całej UE obowiązuje jeden zbiór wspólnych przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych, dzięki czemu wszyscy mają równe szanse. Dowiedz się więcej na temat nieuczciwych postanowień umownych w praktykach handlowych.

ConsumerLawReady.eu en to portal stworzony przez UE w celu informowania MŚP o ważnych aspektach unijnego prawa ochrony konsumentów. Znajdziesz tu szkolenia i dowiesz się więcej o tym, jak dany kraj stosuje wspólne przepisy UE dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych oraz jakie są Twoje obowiązki w kraju UE, w którym prowadzisz działalność.

Pamiętaj, aby przestrzegać przepisów dotyczących ochrony konsumentów

Jeśli oferujesz swoje produkty (towary, usługi, treści cyfrowe) konsumentom w którymkolwiek kraju UE, musisz przestrzegać unijnego prawa ochrony konsumentów.

Jeśli jednak Twoja firma sprzedaje towary przedsiębiorcom w celach zawodowych, te przepisy nie będą Cię obowiązywać.

Uwaga

Nie można wyłączyć lub ograniczyć stosowania prawa ochrony konsumentów w drodze umowy. Na przykład stwierdzenie w warunkach umowy zamiaru wyłączenia lub ograniczenia stosowania prawa ochrony konsumentów jest niezgodne z prawem.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 03/06/2022
Udostępnij tę stronę