Rejestracja, zezwolenia i licencje
Obywatele i przedsiębiorcy w UE mają prawo do:
- zakładania firm w dowolnym kraju UE i zarządzania nimi na takich samych warunkach jak lokalni mieszkańcy
- tworzenia nowych oddziałów lub jednostek zależnych przedsiębiorstw z siedzibą w innym kraju UE.
Do tego potrzebna jest znajomość wymogów dotyczących rejestracji, wydawania zezwoleń i licencjonowania, które często się różnią między krajami. Zgodnie z unijnymi przepisami w każdym kraju UE utworzono pojedyncze punkty kontaktowe, które pomagają usprawnić cały proces.
Uwaga
Punkty te pomagają przede wszystkim przedsiębiorstwom usługowym, ale z ich oferty mogą skorzystać również firmy innego rodzaju. Niektóre pojedyncze punkty kontaktowe są częścią portali administracji elektronicznej, które są przeznaczone dla wszystkich przedsiębiorstw.Każdy kraj UE ustala własne przepisy, w związku z czym zezwolenia i licencje mogą różnić się w zależności od rodzaju firmy lub branży. Zezwolenia i licencje dotyczą często:
- rejestracji przedsiębiorstw: w lokalnym sądzie gospodarczym lub organie ds. handlu.
- konkretnych sektorów: w zależności od branży konieczne mogą być dodatkowe wymagania (np. w sektorze budownictwa są to pozwolenia na budowę i świadectwa zgodność z lokalnymi przepisami dotyczącymi planowania przestrzeni miejskiej).
- środowiska: przedsiębiorstwa mające wpływ na środowisko mogą potrzebować specjalnych zezwoleń.
- zgodności z przepisami dotyczącymi pracy i zatrudnienia: przy rozszerzaniu działalności lub zatrudnianiu nowych pracowników właściciele firm muszą przestrzegać lokalnych przepisów prawa pracy, wymogów związanych z zezwoleniami na pracę i obowiązków w zakresie zabezpieczenia społecznego.
Pojedyncze punkty kontaktowe
Pojedynczy punkt kontaktowy pomaga spełnić lokalne wymogi w zakresie licencjonowania, wydawania zezwoleń i przestrzegania przepisów. Punktami są portale internetowe utworzone przez każdy kraj UE, na których można uzyskać informacje i dopełnić formalności wymaganych do:
- założenia lub rozszerzania działalności gospodarczej
- uzyskania licencji, zezwoleń i niezbędnych zgód
- zapoznania się z lokalnymi przepisami dotyczącymi działalności gospodarczej i obowiązkami w zakresie zgodności.
Zalety pojedynczych punktów kontaktowych.
- Dostępność: punkty są dostępne w internecie, co pozwala uzyskać do nich dostęp zdalnie, w języku ojczystym lub w innych powszechnie używanych językach (np. po angielsku).
- Usprawnione procesy: punkty umożliwiają składanie wniosków o wydanie zezwoleń, licencji i zgód bez konieczności korzystania z usług różnych lokalnych agencji.
- Węzeł informacyjny: punkty dostarczają szczegółowych informacji na temat wymogów prawnych, takich jak rejestracja działalności, podatki, przepisy BHP oraz inne kwestie związane z przestrzeganiem wymogów w danym kraju.
- E-łączność: Wiele pojedynczych punktów kontaktowych umożliwia w pełni cyfrowe zarządzanie procedurami administracyjnymi.
Z życia wzięte
Pojedyncze punkty kontaktowe ułatwiają życie przedsiębiorcom
Sophia, hiszpańska projektantka wnętrz, chciała rozszerzyć swoje usługi na Niemcy. Poprzez pojedynczy punkt kontaktowy trafiła na portal internetowy, na którym znalazła informacje, co trzeba zrobić, aby móc świadczyć usługi projektowe w Berlinie.
Za pośrednictwem punktu Sophia zarejestrowała swoją działalność w lokalnym urzędzie i wypełniła dokumenty potrzebne do rejestracji firmy i spełnienia wymogów dotyczących kwalifikacji zawodowych. Sophia załatwiła wszystko przez internet i już po kilku tygodniach była w pełni uprawniona do prowadzenia działalności w Niemczech.
Aby znaleźć pojedyncze punkty kontaktowe, skorzystaj z wyszukiwarki.
Sprawdź, jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach.