e-fakturowanie

Fakturowanie elektroniczne, znane również jako e-fakturowanie, to cyfrowy obieg faktur między dostawcą a nabywcą towaru lub usługi. E-faktura to faktura wystawiona, wysłana i otrzymana w uporządkowany sposób, co ułatwia jej automatyczne i elektroniczne przetwarzanie.

W UE niektóre przedsiębiorstwa i wszystkie organy administracji publicznej stosują europejską normę en dotyczącą e-fakturowania. Wszystkie organy administracji publicznej w UE mogą otrzymywać faktury elektroniczne za zamówienia publiczne, a niektóre państwa UE nałożyły na dostawców obowiązek wystawiania faktur elektronicznych przy procedurach zamówień publicznych. Twoja firma może przyjąć e-fakturowanie za normę w relacjach z innymi przedsiębiorstwami.

e-fakturowanie w praktyce

Wszystkie organy administracji publicznej w UE muszą być w stanie przyjmować e-faktury, a dostawcy w większości przypadków mają wybór, czy wystawiać je czy nie.

Każde państwo UE określiło jednak własne zasady funkcjonowania e-fakturowania i w niektórych krajach wystawianie e-faktur w przypadku zamówień publicznych może być obowiązkowe. Szczegółowe zasady można znaleźć w zestawieniach informacji na temat e-fakturowania en .

e-fakturowanie i Twoja firma

E-fakturowanie może pomóc Twojej firmie w:

  • szybkim przetwarzaniu informacji i danych oraz wprowadzaniu ich bezpośrednio do systemów płatniczych i księgowych przedsiębiorstwa
  • zastąpieniu fizycznych formularzy papierowych formularzem elektronicznym, który umożliwia szybsze przetwarzanie i archiwizowanie faktur
  • oszczędzaniu na druku, usługach pocztowych i zasobach ludzkich.

Jeśli chcesz zacząć korzystać z e-fakturowania w firmie, możesz skorzystać z tych wytycznych en .

Możesz również uzyskać wsparcie od dostawcy usług i rozwiązań, firmy, która dostarcza narzędzia elektroniczne lub fizyczne pomocne w stworzeniu systemu e-fakturowania Twojej firmy lub korzystaniu z pakietu usług e-fakturowania en .

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 29/04/2024
Udostępnij tę stronę