Ostatnio sprawdzono: 09/07/2020

Ubieganie się o czasowe świadczenie usług

Skutki brexitu

Zasady i warunki opisane na tej stronie mają nadal zastosowanie w odniesieniu do obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz w odniesieniu do obywateli brytyjskich w UE.

W przypadku tymczasowego i okazjonalnego świadczenia usług wszystkie uprzednie oświadczenia złożone przed 31 grudnia 2020 r. przestaną obowiązywać po 1 stycznia 2021 r.

Jeżeli masz problem z wyegzekwowaniem swoich praw, skorzystaj z naszej pomocy.

Jeżeli przeprowadzasz się do innego kraju UE i chcesz świadczyć tam czasowo regulowane usługi, musisz złożyć uprzednią pisemną deklarację. Deklaracja powinna być złożona pisemnie, w dowolnym momencie przed rozpoczęciem świadczenia usług po raz pierwszy. Deklaracja jest ważna przez rok po jej złożeniu.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Jeżeli wymagana jest deklaracja, możesz ja złożyć bezpośrednio w kraju przyjmującym, w urzędzie kompetentnym dla Twojej grupy zawodowej (informacje na ten temat można uzyskać w krajowym punkcie kontaktowymen w danym kraju).

Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

Jeżeli składasz deklarację po raz pierwszy lub jeżeli Twoja sytuacja uległa zmianie, należy dołączyć następujące dokumenty:

Dokumenty, które należy złożyć, mogą być różne w zależności od zawodu i kraju UE, w którym chcesz go wykonywać. Najlepiej skontaktować się z urzędem w kraju przyjmującym, odpowiedzialnym za Twoją grupę zawodową, żeby dowiedzieć się, jakie dokumenty należy złożyć.

Jak wygląda procedura?

W większości przypadków możesz złożyć deklarację w dowolnym momencie przed rozpoczęciem pracy w kraju przyjmującym (nawet jeśli jeszcze nie wiadomo, czy faktycznie podejmiesz pracę). Po złożeniu deklaracji możesz od razu rozpocząć wykonywanie zawodu.

Jeżeli Twój zawód regulowany należy do grupy zawodów w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa i nie korzystasz z automatycznego uznawania kwalifikacjien, kraj przyjmujący może chcieć sprawdzić Twoje kwalifikacje, zanim umożliwi Ci rozpoczęcie pracy. W takim przypadku musisz czekać na oficjalne zezwolenie.

Konieczne może być odnowienie deklaracji raz w roku, jeżeli chcesz nadal czasowo świadczyć usługi w kraju przyjmującym.

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Udostępnij tę stronę: