Ostatnio sprawdzono: 06/04/2021

Ubieganie się o czasowe świadczenie usług

Jeżeli przeprowadzasz się do innego kraju UE i chcesz świadczyć tam czasowo regulowane usługi, musisz złożyć uprzednią pisemną deklarację. Deklaracja powinna być złożona pisemnie, w dowolnym momencie przed rozpoczęciem świadczenia usług po raz pierwszy. Deklaracja jest ważna przez rok po jej złożeniu.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Jeżeli wymagana jest deklaracja, możesz ja złożyć bezpośrednio w kraju przyjmującym, w urzędzie kompetentnym dla Twojej grupy zawodowej (informacje na ten temat można uzyskać w krajowym punkcie kontaktowymen w danym kraju).

Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

Jeżeli składasz deklarację po raz pierwszy lub jeżeli Twoja sytuacja uległa zmianie, należy dołączyć następujące dokumenty:

Dokumenty, które należy złożyć, mogą być różne w zależności od zawodu i kraju UE, w którym chcesz go wykonywać. Najlepiej skontaktować się z urzędem w kraju przyjmującym, odpowiedzialnym za Twoją grupę zawodową, żeby dowiedzieć się, jakie dokumenty należy złożyć.

Jak wygląda procedura?

W większości przypadków możesz złożyć deklarację w dowolnym momencie przed rozpoczęciem pracy w kraju przyjmującym (nawet jeśli jeszcze nie wiadomo, czy faktycznie podejmiesz pracę). Po złożeniu deklaracji możesz od razu rozpocząć wykonywanie zawodu.

Uwaga

Jeżeli Twój zawód regulowany należy do grupy zawodów w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa i nie korzystasz z automatycznego uznawania kwalifikacjien, kraj przyjmujący może chcieć sprawdzić Twoje kwalifikacje, zanim umożliwi Ci rozpoczęcie pracy. W takim przypadku musisz czekać na oficjalne zezwolenie.

Konieczne może być odnowienie deklaracji raz w roku, jeżeli chcesz nadal czasowo świadczyć usługi w kraju przyjmującym.

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: