Ostatnio sprawdzono: 09/03/2020

Planowanie leczenia za granicą

Skutki brexitu

Masz prawo do zaplanowania swojego leczenia, np. wizyty u specjalisty, zabiegu chirurgicznego lub leczenia konkretnej dolegliwości, w innym kraju UE na takich samych warunkach i po takiej samej cenie jak mieszkańcy tego kraju.

Niektóre kraje mogą jednak ograniczyć dostęp do określonych rodzajów usług medycznych za granicą (np. leczenia szpitalnego lub wysokospecjalistycznej, kosztownej opieki medycznej). Z reguły będziesz też potrzebować uprzedniej zgody swojego ubezpieczyciela, zanim zaczniesz planować leczenie za granicą.

W zależności od rodzaju leczenia, jakiego potrzebujesz, i przepisów w Twoim kraju możesz starać się o uzyskanie zwrotu części lub całości kosztów leczenia. Uzyskaj więcej informacji o wydatkach i zwrocie kosztów w związku z Twoim planowanym leczeniem.

Jak zorganizować leczenie za granicą

1. Sprawdź swoje ubezpieczenie zdrowotne

Przed wyjazdem na leczenie za granicę dowiedz się, czy:

2. Znajdź odpowiednie miejsce, w którym poddasz się leczeniu

Musisz znaleźć świadczeniodawcę (szpital, placówkę służby zdrowia itp.), który oferuje leczenie, jakiego potrzebujesz w innym kraju UE. W tym celu możesz:

Pamiętaj, że systemy opieki zdrowotnej w innych krajach UE mogą nie funkcjonować tak samo jak opieka zdrowotna w Twoim kraju.

Prawdziwa historia

Przed planowaniem leczenia zasięgnij informacji w krajowym punkcie kontaktowym i w swoim zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych

Aurélie mieszka we Francji. Musiała poddać się operacji i szukała specjalistycznej kliniki w Luksemburgu, gdzie mieszkają jej rodzice. Znalazła odpowiedniego specjalistę w szpitalu publicznym w pobliżu domu jej rodziców, ale nie wiedziała, jak zaplanować takie leczenie.

Aurélie zadzwoniła do krajowego punktu kontaktowego we Francji i do swojego lokalnego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych. Placówki te udzieliły jej wszelkich informacji potrzebnych do ubiegania się o uprzednią zgodę. Następnie Aurélie wypełniła odpowiedni formularz. Jeżeli otrzyma zezwolenie, od razu może zacząć uzgadniać swoje leczenie szpitalne w Luksemburgu.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Udostępnij tę stronę: