Ostatnio sprawdzono : 06/07/2018

Ceny, opłaty i formy płatności

Przy zakupie musisz otrzymać wyraźne informacje o łącznej cenie towarów lub usług w UE, obejmującej wszystkie podatki i opłaty dodatkowe.

W przypadku zakupów online powinieneś wyraźnie zaznaczyć, na przykład klikając na przycisk, że jesteś świadomy tego, że złożenie zamówienia pociąga za sobą obowiązek zapłaty.

Dodatkowe opłaty: opłaty za korzystanie z kart płatniczych

Zgodnie z przepisami UE sprzedający nie może naliczać dodatkowych opłat, jeżeli klient płaci kartą kredytową lub debetową. Jedynymi wyjątkami od tej reguły są karty American Express i Diners Club oraz biznesowe lub firmowe karty kredytowe, w przypadku których fakturę płaci pracodawca, a nie sam kupujący. Za korzystanie z tych kart sprzedający może naliczać opłatę, jednak nie może ona przekraczać rzeczywistych kosztów przetwarzania płatności.

Należy pamiętać, że jeśli płaci się w jednej z walut obowiązujących w krajach UE, a nie w euro, wystawca karty może naliczać za korzystanie z niej w innym kraju UE opłaty związane z przeliczaniem waluty.

Opłaty za dodatkowe usługi

Na wszelkie dodatkowe opłaty naliczane przez sprzedającego, na przykład za przesyłkę ekspresową, opakowanie na prezent czy ubezpieczenie podróżne, musisz wyrazić zgodę.

Sprzedający nie może naliczać opłaty za te usługi, chyba że wyraźnie je zamówiłeś. Stosowanie przez sprzedawców z góry zaznaczonych pól na swoich stronach internetowych nie oznacza, że klient wyraził zgodę na daną usługę. Klient ma prawo do zwrotu pieniędzy za wszelkie opłaty pobrane w ten sposób.

Prawdziwa historia

Zanim kupujący dokona zapłaty, sprzedawca musi podać mu pełną cenę produktu lub usługi, uwzględniającą podatki i opłaty

Ewa z Polski kupiła książki u sprzedawcy internetowego, ale jej kartę kredytową obciążono na większą kwotę niż ta, która pojawiła się w momencie transakcji na stronie internetowej sprzedawcy. Odkryła, że w formularzu zamówienia nie uwzględniono kosztów dostawy. Zobaczyła, że dodano je dopiero po tym, jak sfinalizowała swój zakup.

Ponieważ prawo UE zobowiązuje sprzedawcę do zamieszczenia dokładnych i pełnych informacji, zanim klient dokona zakupu on-line, Ewa powiadomiła o tym fakcie zarówno sprzedawcę, jak i kompetentny polski urząd. Po interwencji odpowiednich organów krajowych Ewie zwrócono różnicę.

Dyskryminacja cenowa

Od obywatela UE nie można wymagać zapłacenia wyższej ceny za produkty lub usługi z powodu jego narodowości lub kraju zamieszkania. Jednak pewne różnice cenowe mogą być uzasadnione, jeżeli oparte są na obiektywnych kryteriach innych niż obywatelstwo.

Prawdziwa historia

Czasami różnice cenowe mogą być uzasadnione

Bart, pochodzący z Holandii, przyjechał w odwiedziny do przyjaciółki w Niemczech i postanowił pójść na basen. Ze zdziwieniem stwierdził, że musi zapłacić za bilet więcej niż okoliczni mieszkańcy. Dlatego zastanawiał się, czy nie padł ofiarą bezprawnej dyskryminacji.

W tym przypadku różnica cen jest jednak uzasadniona. Właścicielem basenu jest gmina, która utrzymuje go z lokalnych podatków. Mieszkańcy gminy dołożyli się zatem do funkcjonowania basenu, dlatego mogą mniej płacić za bilet.

Prawdziwa historia

Nikt nie może żądać od Ciebie wyższych opłat tylko dlatego, że mieszkasz w konkretnym kraju

Hilda z Danii zaplanowała wakacje w Hiszpanii. Postanowiła wynająć samochód na miejscu. Na stronie internetowej hiszpańskiej wypożyczalni samochodów wybrała odpowiednie auto i zaczęła je rezerwować. Jednak kiedy podała swój adres i już miała sfinalizować rezerwację, okazało się, że łączna cena za wynajem samochodu wynosi o 140 euro więcej niż w cenniku.

Hilda skontaktowała się z Europejskim Centrum Konsumenckim, aby złożyć skargę w sprawie dyskryminacji cenowej. Jego pracownicy zwrócili się do firmy wynajmującej samochody o skorygowanie systemu rezerwacji w celu dostosowania go do unijnych przepisów.

Zasady dotyczące cen biletów podróżnych

Unijne przepisy dotyczące cen stosuje się również w przypadku zakupu biletów, przez internet lub osobiście, takich jak bilety lotnicze czy kolejowe. Oznacza to, że cena zakupu biletów musi uwzględniać wszystkie podatki, opłaty dodatkowe i opłaty za dodatkowe usługi. Wszystkie te opłaty muszą być wyszczególnione w całkowitej cenie na samym początku procesu rezerwacji. Dzięki temu klientowi łatwiej porównać ceny oferowane przez różnych sprzedawców. 

Wszelkie elementy opcjonalne (takie jak ubezpieczenie podróżne) muszą być wyraźnie oznaczone jako takie i domyślnie nieobjęte ofertą.

Jeśli stwierdzisz, że przy zakupie biletu lotniczego online ceny podano w niejasny sposób, możesz to zgłosić organom krajowym w kraju UE swojego zamieszkania.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Pomoc i porady Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Twoim krajuen

Udostępnij tę stronę: