Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 29/01/2018

Zarejestrowane związki partnerskie

Decyzja Wielkiej Brytanii o zastosowaniu art. 50 TUE: Więcej informacji

Na razie Wielka Brytania pozostaje pełnoprawnym członkiem UE, a wynikające z tego prawa i obowiązki nadal mają w pełni zastosowanie zarówno w tym kraju, jak i do tego kraju.

  • Pytania i odpowiedzi na podstawie wspólnego sprawozdania z dnia 8 grudnia 2017 r. dotyczącego negocjacji między UE a Wielką BrytaniąEnglish
  • Publikacje UE na temat brexituEnglish
  • Informacje i wskazówki rządu brytyjskiego dotyczące brexituEnglish

Jeżeli jesteś obywatelem UE i przeprowadzasz się do innego kraju UE, aby w nim zamieszkać, pracować lub studiować, pamiętaj, że dzięki przepisom unijnym Twojej rodzinie będzie łatwiej do Ciebie dołączyć. Na tej stronie dowiesz się, na jakich warunkach Twój zarejestrowany partner może do Ciebie dołączyć.

Jednak jeśli jesteś obywatelem UE i nigdy nie mieszkałeś w innym kraju UE, zastosowanie mają jedynie przepisy krajowe.

Twój partner jest obywatelem UE

Pobyt na podstawie przysługujących mu praw

Jako obywatel UE Twój zarejestrowany partner może mieszkać z Tobą w nowym kraju UE na takich samych warunkach, jakie mają ogólnie zastosowanie do obywateli UE.

Jeśli Twój partner pracujelub szuka pracy, otrzymuje emeryturęlub studiuje, należy sprawdzić warunki i formalności dotyczące:

Pobyt w charakterze osoby pozostającej na Twoim utrzymaniu

Jeśli Twój partner nie planuje podejmować lub poszukiwać pracy ani studiować oraz nie otrzymuje emerytury,

również może dołączyć do Ciebie jako członek rodziny.

Niektóre kraje UE traktują zarejestrowanych partnerów w ten sam sposób jak małżonków. W takim przypadku powinieneś sprawdzić obowiązujące prawa i formalności dotyczące pobytu małżonków.

Inne kraje UE nie uznają zarejestrowanych związków partnerskich jako odpowiednika związku małżeńskiego. W takim przypadku powinieneś sprawdzić obowiązujące prawa i formalności dotyczące pobytu innych krewnych.

Więcej informacji o uznawaniu związków partnerskich w Europie

Twój partner nie jest obywatelem UE

Niektóre kraje UE traktują zarejestrowanych partnerów w ten sam sposób jak małżonków. W takim przypadku powinieneś sprawdzić obowiązujące prawa i formalności dotyczące pobytu małżonków niebędących obywatelami UE.

Inne kraje UE nie uznają zarejestrowanych związków partnerskich jako odpowiednika związku małżeńskiego. W takim przypadku powinieneś sprawdzić obowiązujące prawa i formalności dotyczące pobytu innych krewnych niebędących obywatelami UE.

Więcej informacji o uznawaniu związków partnerskich w Europie

Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy