Ostatnio sprawdzono: 17/06/2022

Prawo pobytu

Tutaj znajdziesz informacje na temat pobytu w innym kraju UE w przypadku pracowników, studentów, emerytów i osób poszukujących pracy. W szczególności dowiesz się, jakie prawa przysługują Ci w kraju, do którego przyjechałeś, i jakich formalności administracyjnych musisz dopełnić.

Wybierz sytuację

Jako obywatel UE masz prawo przenieść się do dowolnego kraju UE, aby w nim mieszkać, pracować, uczyć się, szukać pracy lub przejść na emeryturę.

W innym kraju UE możesz przebywać przez okres do trzech miesięcy bez konieczności rejestrowania się. Może być jednak wymagane zgłoszenie Twojego pobytu. Jedynym wymogiem jest posiadanie ważnego krajowego dowodu tożsamości lub paszportu. Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż trzy miesiące, konieczne może okazać się zarejestrowanie pobytu.

W wielu krajach UE konieczne jest stałe noszenie przy sobie dowodu tożsamości lub paszportu. W krajach tych zostawienie dokumentów potwierdzających tożsamość w domu może być karane grzywną lub tymczasowym zatrzymaniem, samo w sobie nie jest jednak powodem do wydalenia.

Sprawdź, czy w kraju przyjmującym musisz zawsze nosić przy sobie dowód osobisty lub paszport:

Wybierz kraj

Jeżeli legalnie zamieszkiwałeś w innym kraju UE nieprzerwanie przez pięć lat, automatycznie uzyskujesz prawo do stałego pobytu w tym kraju.

Sprawdź swoje prawa w zależności od sytuacji:

Chcę przenieść się do innego kraju UE, aby:

pracować

studiować

przejść na emeryturę

szukać pracy

dołączyć do mojej rodziny

robić coś innego

Jeśli jesteś obywatelem państwa spoza UE i chcesz przenieść się do UE w celu podjęcia pracy lub nauki, wszystkie praktyczne informacje znajdziesz w unijnym portalu imigracyjnym en .

Krewni będący obywatelami UE

Udostępnij tę stronę: