Poslední kontrola: 17/06/2022

Právo pobytu

Zde najdete veškeré informace související s pobytem v jiné zemi EU – ať už si v zahraničí hledáte zaměstnání, jedete tam studovat, pracovat nebo trávit důchod. Jaká máte v hostitelské zemi práva? Jaké administrativní náležitosti budete muset vyřídit?

Co platí konkrétně ve vašem případě

Jako občan EU máte právo přestěhovat se do kterékoli země Unie s cílem tam žít, pracovat, studovat, hledat si práci nebo trávit důchod.

V zemi Unie můžete bez registrace pobývat až 3 měsíce. V některých zemích však budete muset nahlásit svou přítomnost v zemi. Jediným požadavkem je vlastnit platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud byste chtěli zůstat déle než 3 měsíce, budete možná muset svůj pobyt nahlásit.

V mnoha zemích EU máte povinnost mít občanský průkaz nebo pas neustále u sebe. V těchto zemích platí, že pokud si své doklady zapomenete doma, může vám být udělena pokuta nebo vás mohou dočasně zadržet. Zpět domů vás však kvůli tomuto přestupku poslat nemohou.

Zda tento požadavek platí v zemi, kam se chystáte, si můžete ověřit zde:

Zvolit zemi

Pobýváte-li v zemi EU legálně nepřetržitě alespoň 5 let, máte automaticky nárok na povolení k trvalému pobytu.

Informujte se o svých právech v závislosti na vaší situaci:

Chci se přestěhovat do jiné země EU:

za prací

kvůli studiu

na důchod

kvůli hledání zaměstnání

za svou rodinou

z jiného důvodu

Pokud nejste občanem EU a chcete se přestěhovat do jedné ze zemí Unie za prací či studiem, najdete všechny praktické informace na portálu o přistěhovalectví en .

Rodinní příslušníci v EU

Sdílet tuto stránku: