Poslední kontrola: 28/06/2022

Koupě a leasing vozu

Jako občan EU můžete koupit nebo prodat vůz v kterékoli zemi EU.

Vaše právo na právní ochranu

Vaše práva při koupi vozu v zahraničí – včetně výše DPH, kterou musíte zaplatit – se odvíjí od těchto skutečností:

Obecně se vám nejvyššího stupně právní ochrany dostane v případě, že kupujete nové auto od profesionálního prodejce v EU.

Podle unijních pravidel pro ochranu spotřebitele máte nárok na minimálně dvouletou záruku, kterou můžete uplatnit, pokud má vámi zakoupené vozidlo nějakou vadu nebo neodpovídá inzerovanému popisu.

V některých zemích EU může být u ojetých vozidel záruční doba snížena na 1 rok (ne méně). Prodejce a kupující se na tom musí dohodnout v okamžiku nákupu.

Upozornění: Unijní pravidla pro ochranu spotřebitele se nevztahují na soukromé transakce. Buďte proto velmi obezřetní, když si kupujete vůz od soukromé osoby.

Zkontrolujte doklady k vozidlu

Když kupujete vůz v zahraničí, ověřte si, zda vám prodejce dal všechny doklady, které potřebujete k registraci vozidla v zemi, kde žijete. Ubezpečte se, že máte originály těchto dokladů.

Převoz nově zakoupeného vozu

Při nákupu nového auta v jiné zemi Unie se musíte dobře rozmyslet, jak ho převézt domů. Nebudete ho totiž mít v zemi, kde žijete, ještě zaregistrované:

Pozor!

Nejdříve si však zjistěte, jestli jsou pojištění a dočasné poznávací značky platné ve všech zemích, přes které pojedete. Jelikož dočasné SPZ nejsou v rámci EU harmonizovány, může se stát, že nebude úplně snadné je získat nebo že nebudou uznávány v ostatních zemích EU. Konkrétní informace by vám měly sdělit příslušná pojišťovna a úřad provádějící registraci vozidel.

Stálé SPZ byste pak měli získat v zemi, v níž svůj vůz zaregistrujete, což je většinou země, v níž žijete, nebo kde máte trvalý pobyt.

Příklad

Irina si koupila auto v Německu a rozhodla se, že s ním do Devy v Rumunsku, kde žije, odjede sama. Prodejce ji pomohl získat dočasné SPZ a pojištění platné ve 4 zemích, kterými bude projíždět.

Bohužel na cestě ji zastavila maďarská policie s tím, že vozidlo s těmito SPZ nesmí v Maďarsku jezdit. Byla to pravda, protože žluté SPZ, které měla, jsou platné pouze v Německu. Dostala pokutu a značky jí byly zabaveny. Nakonec si musela objednat přepravní firmu, která auto do Rumunska dovezla. 

Stěhování do zahraničí s autem na leasing

Buďte připraveni na to, že to může být složité. Pokud si berete auto na leasing, můžete ho používat po dobu trvání leasingu a na konci tohoto období si jej můžete odkoupit. Nicméně během tohoto období je zákonným majitelem vozu osoba nebo společnost, která vám jej na leasing půjčila.

Jelikož musíte auto v zemi trvalého pobytu pojistit a zaregistrovat, mohou vám také vyvstat potíže, pokud pojištění v zemi, kam se chcete přestěhovat, neplatí.

Osoba nebo společnost, která vám auto na leasing půjčuje, se také může zdráhat dát vám souhlas k registraci vozidla v jiné zemi EU.

Příklad

Zoltán přijal nové zaměstnání v Německu a odstěhoval se tam s celou rodinou. Rovněž si tam přivezl auto, které měl na leasing. Po šesti měsících pobytu v Německu zjistil, že tam své auto musí nechat přeregistrovat, pokud s ním chce dále jezdit.

Jelikož jeho leasingová smlouva měla skončit až za 3 měsíce, nesouhlasila leasingová společnost (banka v Maďarsku) s tím, aby bylo auto odhlášeno z maďarského registru. Zoltán musel nakonec smlouvu s bankou předčasně ukončit a uhradit dodatečné poplatky.

Více informací najdete v přiloženém dokumentu sítě evropských spotřebitelských center, který obsahuje doporučení pro nákup vozu v zahraničí en fr .

Zjistěte si také, jakými pravidly se řídí kontroly vozidel, odpovědnost prodejců, kupní smlouvy, dočasné SPZ nebo na koho se v zemi nákupu obrátit v případě sporu či podvodného jednání:

Zvolit zemi

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: