Podnikání
Poslední kontrola: 31/10/2022

Výdaje za léky na předpis v zahraničí a jejich proplácení

Jestliže si v zahraničí potřebujete vyzvednout léky na lékařský předpis, je možné, že budete muset uhradit jejich plnou cenu, i když doma obvykle platíte pouze část. Po návratu domů můžete požádat svou zdravotní pojišťovnu o proplacení příslušných nákladů, pokud je u nás léčivý přípravek hrazen ze zdravotního pojištění.

Záleží na tom, jaké máte zdravotní pojištění a jaká konkrétní pravidla platí v zemi EU, kde jste léky zakoupili.

Uplatnění průkazu EHIC v lékárně

Díky evropskému průkazu zdravotního pojištění (EHIC) máte nárok na nezbytnou zdravotní péči v témže rozsahu jako pojištěnci z té země, kde se zrovna nacházíte. Pokud máte lékařský předpis vydaný v této zemi, předložte jej spolu se svým průkazem EHIC.

Znamená to, že v lékárně zaplatíte stejnou sazbu jako ti, kteří jsou v dané zemi pojištěni. V některých zemích EU možná nebudete muset platit vůbec nic. Někde bude třeba zaplatit část nebo celou cenu léku.

Jestliže průkaz EHIC nemáte nebo máte lékařský předpis z domova

Plnou cenu léku vydaného na lékařský předpis budete pravděpodobně muset zaplatit v těchto případech:

Nezapomeňte vždy v lékárně požádat o účtenku. Po návratu domů si pak nechte léky případně proplatit u své zdravotní pojišťovny.

Typická situace

Někde je třeba za léky zaplatit

Federica si na dovolenou do Francie pro jistotu vzala s sebou předpis na léky proti alergii, které ji předepsal její lékař doma v Itálii, kde se tento přípravek vydává bezplatně.

Během pobytu ve Francii lék skutečně potřebovala a šla si jej vyzvednout do lékárny. S překvapením ale zjistila, že za něj musí zaplatit 25 eur.

Po návratu domů může Federica požádat svou pojišťovnu o proplacení těchto nákladů.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: