Výdaje za léky na předpis v zahraničí a jejich proplácení
Jestliže si v zahraničí potřebujete vyzvednout léky na lékařský předpis, je možné, že budete muset uhradit jejich plnou cenu, i když doma obvykle platíte pouze část. Po návratu domů můžete požádat svou zdravotní pojišťovnu o proplacení příslušných nákladů, pokud je u nás léčivý přípravek hrazen ze zdravotního pojištění.
Záleží na tom, jaké máte zdravotní pojištění a jaká konkrétní pravidla platí v zemi EU, kde jste léky zakoupili.
Uplatnění průkazu EHIC v lékárně
Díky evropskému průkazu zdravotního pojištění (EHIC) máte nárok na nezbytnou zdravotní péči v témže rozsahu jako pojištěnci z té země, kde se zrovna nacházíte. Pokud máte lékařský předpis vydaný v této zemi, předložte jej spolu se svým průkazem EHIC.
Znamená to, že v lékárně zaplatíte stejnou sazbu jako ti, kteří jsou v dané zemi pojištěni. V některých zemích EU možná nebudete muset platit vůbec nic. Někde bude třeba zaplatit část nebo celou cenu léku.
Jestliže průkaz EHIC nemáte nebo máte lékařský předpis z domova
Plnou cenu léku vydaného na lékařský předpis budete pravděpodobně muset zaplatit v těchto případech:
- nevlastníte evropský průkaz zdravotního pojištění nebo jste si ho zapomněli s sebou vzít
- máte lékařský předpis z jiné země EU (pravděpodobně z domova)
Nezapomeňte vždy v lékárně požádat o účtenku. Po návratu domů si pak nechte léky případně proplatit u své zdravotní pojišťovny.
Typická situace
Někde je třeba za léky zaplatit
Federica si na dovolenou do Francie pro jistotu vzala s sebou předpis na léky proti alergii, které ji předepsal její lékař doma v Itálii, kde se tento přípravek vydává bezplatně.
Během pobytu ve Francii lék skutečně potřebovala a šla si jej vyzvednout do lékárny. S překvapením ale zjistila, že za něj musí zaplatit 25 eur.
Po návratu domů může Federica požádat svou pojišťovnu o proplacení těchto nákladů.