Podnikání
Poslední kontrola: 02/04/2022

Výdaje za léky na předpis v zahraničí a jejich proplácení

Pokud si v zahraničí potřebujete vyzvednout léky na lékařský předpis, je možné, že budete muset uhradit jejich plnou cenu, i když doma obvykle platíte pouze část. Máte-li v rámci zdravotního pojištění nárok na jejich proplacení, požádejte o to po návratu domů svoji zdravotní pojišťovnu.

Záleží na tom, jaké máte zdravotní pojištění a jaká konkrétní pravidla platí v zemi EU, kde jste léky zakoupili.

Uplatnění průkazu EHIC v lékárně

Díky evropskému průkazu zdravotního pojištění (EHIC) máte nárok na nezbytnou zdravotní péči v témž rozsahu jako pojištěnci z té země, kde se zrovna nacházíte. Pokud máte lékařský předpis vydaný v této zemi, předložte jej spolu se svým průkazem EHIC.

Znamená to, že v lékárně zaplatíte stejnou sazbu jako ti, kteří jsou v dané zemi pojištěni. V některých zemích EU možná nebudete muset platit vůbec nic. Někde bude třeba zaplatit část ceny léku.

Jestliže průkaz EHIC nemáte nebo máte lékařský předpis z domova

Plnou cenu léku vydaného na lékařský předpis budete pravděpodobně muset zaplatit v těchto případech:

Nezapomeňte vždy v lékárně požádat o účtenku. Po návratu domů si pak nechte léky proplatit u své zdravotní pojišťovny.

Typická situace

Někde je třeba za léky zaplatit

Federica si na dovolenou do Francie pro jistotu vzala s sebou předpis na léky proti alergii, které ji předepsal její lékař doma v Itálii, kde se tento přípravek vydává bezplatně.

Během pobytu ve Francii lék skutečně potřebovala a šla si jej vyzvednout do lékárny. S překvapením ale zjistila, že za něj musí zaplatit 25 eur.

Pokud si v zahraničí chcete vyzvednou léky na předpis vydaný v jiné zemi EU, budete pravděpodobně muset v lékárně uhradit jejich plnou cenu. Je však možné, že vám je po návratu domů vaše pojišťovna proplatí.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: