Pracovníci vnitrozemské vodní dopravy

Pracovní doba

Vaši zaměstnanci (členové posádky nebo lodní personál) mohou pracovat 8 hodin denně. Můžete vyžadovat, aby vaši zaměstnanci pracovali déle, pokud respektujete jejich průměrnou pracovní dobu 48 hodin týdně během 12 měsíců. Během 12měsíčního období mohou zaměstnanci pracovat nejdéle 2 304 hodin. Pokud je zaměstnáváte méně než 12 měsíců, musíte maximální přípustnou pracovní dobu vypočíst poměrným dílem.

Příklad

Maria provozuje osobní trajektovou dopravu na Rýně. Během rušné turistické sezóny vždy požádá posádku, aby pracovali 10 hodin denně. Pečlivě však jejich pracovní dobu monitoruje, tak aby průměrná týdenní pracovní doba v průběhu roku nepřekročila 48 hodin. Mimo sezónu naopak jejich pracovní dobu zkracuje tak, aby vyrovnala celkový průměr. Tímto způsobem dokáže posádka uspokojit zvýšenou poptávku, aniž by porušila předpisy týkající se pracovní doby.

Příklad

Piotr si najal posádku na šestiměsíční projekt na Dunaji. Vypočítal poměrnou maximální pracovní dobu své posádky na základě šestiměsíční doby zaměstnání. Vzhledem k tomu, že maximum za 12 měsíců činí 2 304 hodin, jeho posádka může během šestiměsíčního období pracovat maximálně 1 152 hodin (2 304 hodin / 12 měsíců * 6 měsíců). Tím, že zajistí, aby celková pracovní doba posádky tuto hranici nepřekročila, zůstává v mezích stanovených právními předpisy.

Vaši zaměstnanci nemohou pracovat více než 14 hodin během žádného 24hodinového období a 84 hodin během žádného 7denního období. Vezmete-li v úvahu 4měsíční období a podle pracovního programu je počet pracovních dní vyšší než počet dní odpočinku, musí vaši pracovníci respektovat průměrnou délku týdenní pracovní doby 72 hodin.

Příklad

Bianca vede tým pracovníků na nákladním říčním člunu, kteří mají velmi nabitý harmonogram. Čeká ji rušný měsíc s mnoha dodávkami. Naplánuje jej tak, aby posádka pracovala 14 hodin denně po dobu 6 dnů po sobě, přičemž v neděli budou mít volno. To znamená, že každý týden budou pracovat takto:

14 hodin denně x 6 dnů = 84 hodin týdně

Tento harmonogram splňuje denní i týdenní limity, je však na maximálním týdenním limitu. Bianca ví, že v následujících čtyřech měsících bude mít posádka více dnů pracovních než odpočinkových. Musí však zajistit, aby v průměru pracovní doba nepřesáhla 72 hodin týdně.

Proto celý rozpis naplánovala takto:

  • 4 týdny s vysokou pracovní zátěží (84 hodin týdně)
  • 4 týdny s nižší pracovní zátěží (60 hodin týdně)

Během osmitýdenního období:

  • (84 hodin týdně x 4 týdny) + (60 hodin týdně x 4 týdny) = 336 hodin +240 hodin = 576 hodin
  • Průměrný týdenní počet hodin za 8 týdnů = 576 hodin / 8 týdnů = 72 hodin týdně

Střídavou pracovní zátěží se Biance podařilo docílit toho, že pracovní doba posádky během čtyřměsíčního období v průměru nepřesáhne 72 hodin týdně.

Placená dovolená za kalendářní rok

Svým zaměstnancům musíte poskytnout placenou roční dovolenou o délce alespoň 4 týdnů nebo odpovídající podíl, pokud je zaměstnáváte po dobu kratší než jeden rok. Minimální dobu placené dovolené za kalendářní rok s výjimkou případu, kdy je zaměstnání ukončeno, nelze nahradit příspěvkem.

Noční směny

Pokud noční směny trvají 7 hodin, mohou zaměstnanci v noci pracovat maximálně 42 hodin týdně (v době mezi 23.00 a 6.00).

Doby odpočinku

Vaši zaměstnanci nemohou pracovat déle než 31 dnů po sobě.

Jestliže z rozvrhu práce vyplývá, že pracovníci mají více pracovních dnů než dnů odpočinku, musíte jim poskytnout tolik po sobě jdoucích dnů odpočinku, jako byl počet po sobě jdoucích odpracovaných dní. Pokud například vaši zaměstnanci pracují 10 po sobě jdoucích dnů, musíte jim poskytnout 10 po sobě jdoucích dnů odpočinku. Zaměstnancům je možné poskytnout méně po sobě jdoucích dnů odpočinku ihned po odpracovaných po sobě jdoucích dnech, pokud splníte následující podmínky:

  • dodržíte maximální počet 31 po sobě jdoucích pracovních dnů
  • dodržíte minimální počet po sobě jdoucích dní odpočinku uvedený níže v tabulce
  • prodloužená nebo změněná doba pracovních dnů je ve sledovaném období vyvážena

Pokud mají vaši zaměstnanci podle rozvrhu pracovní doby více pracovních dnů než dnů odpočinku, musíte jim přidělit minimální počet po sobě jdoucích dnů odpočinku podle níže uvedené tabulky:

po sobě jdoucí pracovní dny dny odpočinku
od 1 do 10 0,2 dne odpočinku na jeden po sobě jdoucí pracovní den
od 11 do 20 0,3 dne odpočinku na jeden po sobě jdoucí pracovní den
od 21 do 31 0,4 dne odpočinku na jeden po sobě jdoucí pracovní den

Je třeba započítat i částečné dny odpočinku, avšak čerpat je lze pouze jako celé dny. Pokud například zaměstnanec pracuje 12 dnů po sobě, vzniká mu nárok na 3,6 dne odpočinku. Může odpočívat 3 dny a 0,6 dne se mu připočte k příští době odpočinku.

Váš zaměstnanec musí odpočívat alespoň:

  • 10 hodin v každém 24hodinovém období, z čehož nejméně 6 hodin je nepřerušených
  • 84 hodin během jakéhokoli 7denního období

Sezónní práce

Pokud zaměstnáváte pracovníky na palubě osobní lodi během sezóny (v délce nejvýše 9 po sobě jdoucích měsíců v průběhu 12 měsíců), musíte dodržet následující limity pracovní doby:

  • 12 hodin během jakéhokoli 24hodinového období
  • 72 hodin během jakéhokoli 7denního období

Zaměstnancům musíte poskytnout 0,2 dne odpočinku na pracovní den. Během každého 31denního období musí váš zaměstnanec odpočívat nejméně 2 dni.

Příklad

Elisa pracuje na říční výletní lodi, která jezdí podle pravidelného i sezónního plánu.

Pravidelný rozvrh pracovní doby

Členové posádky, jako je Elisa, nemohou pracovat déle než 14 hodin během 24hodinové doby a musí mít 10 hodin odpočinku, s nejméně 6 nepřerušenými hodinami. V průběhu týdne nesmí Elisa přesáhnout 84 odpracovaných hodin a musí mít 84 hodin odpočinku.

Elisa pracuje 15 po sobě jdoucích dnů. Podle tabulky potřebuje 15 dnů x 0,3 dne odpočinku = 4,5 dne odpočinku. Vybere si 4 dny odpočinku a 0,5 dne převede na další dobu odpočinku.

Sezónní rozvrh pracovní doby

Během rušné turistické sezóny (nejvýše 9 měsíců) pracuje Elisa až 12 hodin denně a 72 hodin týdně.

Pokud Elisa pracuje během tohoto období 10 dnů, připadne ji 10 dnů x 0,2 dne odpočinku = 2 dny odpočinku.

Během jakéhokoli 31denního období musí mít Elisa alespoň dva plné dny odpočinku.

Vedení záznamů

Jako zaměstnavatel máte povinnost vést záznamy o denních odpracovaných hodinách a dobách odpočinku každého pracovníka.

Musíte uvést alespoň tyto informace:

  • název plavidla
  • jméno pracovníka
  • jméno odpovědného vůdce plavidla
  • datum
  • pracovní den nebo den odpočinku
  • začátek a konec denní pracovní doby nebo doby odpočinku

Tyto záznamy musí být na palubě uchovávány nejméně do konce sledovaného období a spolu s danými pracovníky pravidelně překontrolovány. Svým zaměstnancům musíte rovněž poskytnout kopii těchto záznamů, které si musí uchovat po dobu nejméně jednoho roku.

Zdravotní prohlídky

Všem zaměstnancům musíte poskytnout každoroční bezplatnou zdravotní prohlídku, přičemž musí být respektováno lékařské tajemství. Pokud noční pracovník trpí zdravotními problémy souvisejícími s noční směnou, musíte jej převést, kdykoli je to možné, na práci ve dne.

Vzájemné uznávání průkazů kompetence

Při náboru vám potenciální zaměstnanci musí předložit průkaz kompetence, který prokazuje, že mají dovednosti a znalosti nezbytné k výkonu dané úlohy. Průkaz kompetence, který byl vydán v jiné zemi EU, nemůžete odmítnout.

Pokud zaměstnáváte člena posádky ze země mimo Unii, musíte zajistit, aby jeho kvalifikace byla uznána podle předpisů EU. Musí být proto posouzena z hlediska rovnocennosti a daná osoba musí získat nezbytná schválení.

Několik zemí Unie zavedlo elektronické ověřování průkazů kompetence jako bezpečný, rychlý a nákladově efektivní způsob, jak zajistit, že najímáte kvalifikované členy posádky.

Požadavky na výcvik

Musíte zajistit, aby všichni pracovníci absolvovali povinný výcvik v oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Zahrnuje to speciální výcvik v oblasti nouzových postupů, první pomoci a protipožární bezpečnosti. Pokyny EU rovněž důrazně doporučují další profesní rozvoj. V některých zemích EU je tento rozvoj povinný. Potřebné informace získáte u příslušných vnitrostátních orgánů.

Věk a jazykové požadavky

Předpisy EU stanoví minimální věk a požadavky ohledně zkušeností pro výkon různých úloh. Země Unie se však mohou na základě svých specifických bezpečnostních a provozních potřeb rozhodnout stanovit vyšší věkové hranice. Musíte také zajistit, aby pracovníci splňovali nezbytné požadavky na jazykové znalosti, které jsou potřebné pro jejich práci a regiony, v nichž budou pracovat.

Informace o jednotlivých zemích najdete níže.

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Máte otázky týkající se provozování přeshraničního podnikání, např. vývozu nebo rozšíření podnikání do jiné země EU? Pokud ano, síť Enterprise Europe Network vám může zdarma poradit.

Můžete též využít vyhledávač asistenčních služeb.

Poslední kontrola: 03/04/2025
Sdílet tuto stránku