Podnikání
Poslední kontrola: 13/12/2019

Cestovní doklady, které potřebují státní příslušníci zemí mimo EU

Koronavirus: Bezpečné obnovení cestování

Pasové a vízové požadavky

Pokud chcete EU navštívit, popř. zde cestovat, musíte mít cestovní pas:

a v některých případech i vízum. O vízum musíte požádat na konzulátě nebo velvyslanectví země, kterou se chystáte navštívit. Máte-li vízum vystavené některou ze zemí tzv. schengenského prostoru, toto vízum vám automaticky umožňuje cestovat i do ostatních schengenských zemí. Platné povolení k pobytu vystavené některou z těchto zemí je rovnocenné vízu. Pro cestu do země, která není členem schengenského prostoru, budete v některých případech potřebovat vízum příslušné země.

Příslušníci pohraniční stráže v zemích EU mohou požadovat předložení dalších dokladů, například zvacího dopisu, dokladu o ubytování či zpáteční jízdenky. Přesné požadavky vám sdělí nejbližší konzulární úřad dané země EU.

Státní příslušníci některých zemí vízum k návštěvě EU nepotřebují, pokud návštěva netrvá déle než tři měsíce. Seznam zemí, jejichž státní příslušníci potřebují vízum k návštěvě Spojeného království nebo Irska, se trochu liší od seznamu pro ostatní země EU.

Podmínky vstupu na území Spojeného království a Irska vycházejí z příslušných právních předpisů těchto států a s pravidly EU se neshodují.

Další doklady

Nezapomeňte si vzít doklady o cestovním a zdravotním pojištění a o pojištění vašeho vozidla.

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: