Cestovní doklady, které potřebují státní příslušníci ze zemí mimo EU

Pasové a vízové požadavky a podmínky vstupu na území

Pokud máte státní příslušnost země mimo EU a máte zájem navštívit některou ze zemí EU nebo cestovat po EU, budete potřebovat platný cestovní pas a případně vízum. Musíte mít cestovní pas, který je platný po dobu nejméně tří měsíců ode dne, kdy hodláte území EU opustit a který byl vydán během posledních deseti let. To znamená, že musíte mít cestovní doklad, který byl vydán během posledních deseti let ode dne, kdy vstoupíte na území EU, za podmínky, že je platný do konce vašeho pobytu plus další 3 měsíce.

Děti a ostatní nezletilí musí mít vlastní cestovní pas a v případě potřeby vízum. Je možné, že při příjezdu budete muset pohraničním úředníkům předložit další doklady, jako je zvací dopis, doklad o ubytování, zpáteční jízdenka nebo jízdenka na cestu zpět. Podrobné informace o všech požadavcích vám podají pracovníci velvyslanectví/konzulátu členského státu EU, který hodláte navštívit.

Vízová pravidla pro EU a schengenský prostor

EU má společný soubor vízových pravidel, která se vztahují na krátkodobé pobyty (tj. až 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů) a na tranzit přes mezinárodní tranzitní prostory letišť v schengenském prostoru. Tato pravidla platí v 27 evropských zemích: 23 zemích EU, tzn. v Belgii, České republice, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Chorvatsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Maďarsku, na Maltě, v Německu, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, v Řecku, na Slovensku, ve Slovinsku, Španělsku a Švédsku, a ve 4 evropských státech mimo EU, a to na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a ve Švýcarsku. Tyto země společně tvoří schengenský prostor en .

Pozor!

Vízová pravidla EU se v plném rozsahu nevztahují na Bulharsko, Kypr a Rumunsko. Na Irsko se nevztahují vůbec. Tyto země vydávají víza podle svých vlastních vnitrostátních pravidel. Další informace o podmínkách vstupu na území a o tom, jak požádat o vízum do některé z těchto zemí, poskytne velvyslanectví/konzulát dané země.

Pokud vám některá země schengenského prostoru (viz výše) vydala platné vízum nebo povolení k pobytu, můžete jej použít i pro cesty do Bulharska, na Kypr a do Rumunska. Víza nebo povolení k pobytu vydaná Bulharskem, Kyprem nebo Rumunskem však nejsou platná pro cesty do zemí schengenského prostoru. Přečtěte si zvláštní pravidla, která platí v případě, že jste držitelem pobytové karty rodinného příslušníka občana EU.

Cestování v rámci schengenského prostoru

Jakmile překročíte vnější hranici schengenského prostoru a příslušníci pohraniční stráže ověří, že vaše doklady splňují podmínky vstupu na jeho území, nebudete na cestách v rámci schengenského prostoru podrobeni dalším kontrolám. Za výjimečných okolností mohou země schengenského prostoru zavést dočasné kontroly na svých vnitřních hranicích. (viz podrobnější informace en a seznam zemí, které tyto kontroly v současné době uplatňují). Pokud hodláte cestovat nebo projíždět těmito zeměmi, nezapomeňte mít u sebe cestovní pas a další doklady.

Žádost o krátkodobé vízum do schengenského prostoru na dobu max. 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů (schengenské vízum)

V závislosti na vaší státní příslušnosti je možné, že budete potřebovat vízum. Státní příslušníci řady zemí jsou však od vízové povinnosti pro pobyty kratší než 90 dnů osvobozeni. Pokud vízum potřebujete, musíte o něj požádat na konzulátě či velvyslanectví (nebo v některých případech prostřednictvím externího poskytovatele služeb) země, kterou navštívíte (viz další informace o tom, jak podat žádost o schengenské vízum en , a dokladech, které musíte předložit). S schengenským vízem budete moci automaticky cestovat do ostatních schengenských zemí (viz výše uvedený seznam). K návštěvě zemí, které součástí schengenského prostoru nejsou, však možná budete potřebovat vízum.

Upozornění: Seznam zemí, jejichž státní příslušníci potřebují vízum k cestě do Irska, se poněkud liší od seznamu pro ostatní země EU.

Odepření vstupu do země

Pokud jako státní příslušník země mimo EU nesplňujete podmínky vstupu stanovené v Schengenském hraničním kodexu, může vám členský stát EU nebo země schengenského prostoru vstup odepřít. Podle těchto pravidel musíte mít:

  • platný cestovní doklad
  • vízum (v případě potřeby, s výjimkou případů, kdy máte platné povolení k pobytu nebo platné dlouhodobé vízum)
  • dokumenty dokládající účel a průběh pobytu (včetně dokladu o dostatečných finančních prostředcích)

Podle těchto pravidel taktéž platí, že pokud se na vás v Schengenském informačním systému en vztahují jakékoliv záznamy, může to vést k odepření vašeho vstupu a pobytu z důvodu ohrožení veřejného pořádku, vnitřní bezpečnosti, veřejného zdraví nebo mezinárodních vztahů jakékoli země EU nebo schengenského prostoru.

Pokud vám byl odepřen vstup, máte právo se proti tomuto rozhodnutí odvolat. Vaše odvolání bude vyřízeno v souladu s vnitrostátními právními předpisy země, do níž vám byl odepřen vstup. Sama skutečnost, že podáváte odvolání, nicméně automaticky nepozastavuje platnost rozhodnutí o odepření vstupu.

Viz také:

Cestovní doklady pro státní příslušníky Spojeného království a jejich rodinné příslušníky pobývající v některé ze zemí EU en

Portál EU o přistěhovalectví en es fr pt

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poslední kontrola: 22/02/2024
Sdílet tuto stránku