Putne isprave za državljane trećih zemalja

Uvjeti za ulazak, putovnice i vize

Ako ste državljanin treće zemlje i želite posjetiti EU ili putovati unutar EU-a, trebat će vam valjana putovnica, a možda i viza. Vaša putovnica trebala bi biti valjana najmanje tri mjeseca nakon datuma na koji namjeravate napustiti EU i mora biti izdana u prethodnih 10 godina. To znači da vaša putna isprava mora biti izdana u 10 godina koje prethode danu vašeg ulaska u EU, pod uvjetom da je valjana do kraja vašeg boravka i dodatna tri mjeseca.

Djeca i maloljetnici moraju imati vlastitu putovnicu i, ako je potrebna, vizu. Po dolasku ćete službenicima graničnog nadzora možda trebati pokazati i druge popratne dokumente, kao što je pozivno pismo, potvrda o osiguranom smještaju ili povratna karta. Obratite se veleposlanstvu ili konzulatu zemlje EU-a koju namjeravate posjetiti kako biste provjerili točne uvjete.

Pravila EU-a o vizama i šengenskom području

EU ima zajednički skup pravila o vizama koja se primjenjuju na kratke boravke (do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana) i na tranzit preko međunarodnih tranzitnih područja zračnih luka u šengenskom području. Ta se pravila primjenjuju u 29 europskih zemalja. To su 25 zemalja EU-a: Austrija, Belgija, Bugarska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Mađarska, Malta, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska i Švedska te 4 zemlje izvan EU-a: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska. Te zemlje zajedno čine šengensko područje en .

Napomena

Pravila EU-a o vizama ne primjenjuju se na Cipar i Irsku. Te zemlje izdaju vize u skladu sa svojim nacionalnim pravilima. Obratite se veleposlanstvu/konzulatu za više informacija o uvjetima ulaska i o tome kako podnijeti zahtjev za vizu za jednu od tih zemalja.

Ako imate valjanu vizu ili boravišnu dozvolu koju je izdala jedna od zemalja šengenskog područja (vidjeti prethodno navedeno), s njom možete putovati u Cipar. Međutim, vize ili boravišne dozvole izdane u Cipru nisu valjane za putovanje u zemlje šengenskog područja. Provjerite koja se posebna pravila primjenjuju ako imate boravišnu iskaznicu kao član obitelji građanina EU-a.

Putovanje unutar šengenskog područja

Nakon što prijeđete vanjsku granicu šengenskog područja i službenici graničnog nadzora provjere ispunjavaju li vaše isprave uvjete za ulazak, tijekom putovanja unutar šengenskog područja neće vas više nitko kontrolirati. U iznimnim okolnostima zemlje šengenskog područja mogu uvesti privremene kontrole na svojim unutarnjim granicama. Ovdje možete pronaći više informacija en i popis zemalja koje trenutačno provode te kontrole. Ako planirate putovati u te zemlje ili prolaziti kroz njih, ne zaboravite ponijeti putovnicu i druge popratne dokumente.

Podnošenje zahtjeva za vizu za kratkotrajni boravak u šengenskom području do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana (šengenska viza)

Ovisno o vašem državljanstvu, možda će vam trebati viza. U nekoliko su zemalja državljani izuzeti od obveze posjedovanja vize za boravke od 90 dana ili kraće. Ako trebate imati vizu, morate podnijeti zahtjev konzulatu ili veleposlanstvu (ili u nekim slučajevima preko vanjskog pružatelja usluga) zemlje koju posjećujete prije odlaska na putovanje. Pročitajte više o tome kako podnijeti zahtjev za šengensku vizu en i koje dokumente trebate podnijeti. Šengenska viza automatski vam omogućuje putovanje u druge zemlje šengenskog područja (vidjeti prethodni popis). Međutim, za putovanje u zemlje koje nisu dio šengenskog područja možda vam neće trebati viza.

Popis zemalja čiji državljani moraju imati vizu za putovanje u Irsku donekle se razlikuje od ostalih zemalja EU-a.

Odbijanje ulaska

Kao državljanin treće zemlje, ako ne ispunjavate uvjete ulaska utvrđene u Zakoniku o šengenskim granicama, zemlja EU-a ili šengenskog područja može vam odbiti ulazak. Na temelju tih pravila morate imati:

  • valjanu putnu ispravu
  • vizu (ako je potrebna, osim ako imate valjanu boravišnu dozvolu ili valjanu vizu za dugotrajni boravak)
  • obrazloženje svrhe ili pojedinosti vašeg boravka (uključujući dokaz o dostatnim financijskim sredstvima).

Ta pravila obuhvaćaju i sva eventualna upozorenja u Šengenskom informacijskom sustavu en zbog kojih bi vam se mogao odbiti boravak i ulazak na temelju prijetnje javnom poretku, unutarnjoj sigurnosti, javnom zdravlju ili međunarodnim odnosima bilo koje zemlje EU-a ili šengenskog područja.

Ako vam je odbijen ulazak, imate pravo podnijeti žalbu na tu odluku. Vaša žalba rješavat će se u skladu s nacionalnim pravom zemlje u koju vam je odbijen ulazak. Međutim, podnošenjem žalbe ne ukida se automatski odluka o odbijanju ulaska.

Više informacija:

Putne isprave za članove obitelji koji nisu državljani države članice EU-a

Putne isprave za državljane Ujedinjene Kraljevine i članove njihovih obitelji koji borave u zemlji EU-a en

Portal EU-a o useljavanju en es fr pt

Zakonodavstvo EU

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Posljednji put provjereno: 15/04/2024
Podijeli