Preseljenje u dom za starije i nemoćne osobe

Preseljenje u dom za starije i nemoćne osobe

Sve države članice EU-a imaju rezidencijalne ustanove za dugotrajnu skrb (domovi za starije i nemoćne) za osobe kojima je potrebna dugotrajna skrb. Dostupna je i kratkotrajna rehabilitacijska skrb za osobe koje napuštaju bolnicu, ali se još ne mogu brinuti o sebi kod kuće, bilo zbog bolesti, invaliditeta ili dok se oporavljaju nakon kirurškog zahvata.

Sve države članice EU-a imaju kombinaciju javnih ili privatnih, profitnih i neprofitnih ustanova za rezidencijalnu skrb.

Nadležna tijela u svakoj državi članici EU-a odgovorna su za reguliranje domova za starije i nemoćne (licenciranje, certificiranje te određivanje i praćenje standarda kvalitete) i za pomoć u pokrivanju troškova skrbi osobama kojima je potrebna dugotrajna skrb.

Plaćanje rezidencijalne skrbi

Broj mjesta, troškovi, kvaliteta i vrste skrbi u ustanovama mogu se znatno razlikovati. Odabir doma za starije i nemoćne obično ovisi o njegovoj lokaciji, razini ili vrsti skrbi, cijeni i kvaliteti.

Za pomoć pri plaćanju troškova rezidencijalne skrbi može biti dostupna financijska potpora na temelju određenih kriterija. Kako biste primili potporu, možda ćete morati proći financijsku procjenu vašeg dohotka i imovine.


Više informacija dostupno je na internetskim stranicama nacionalnih tijela u nastavku.

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 03/07/2024
Podijeli