Elektronička i gotovinska plaćanja

Elektroničke transakcije

Zahvaljujući pravilima EU-a za plaćanja vi i vaši klijenti možete lako obavljati elektroničke transakcije. Prema tim pravilima za plaćanja diljem EU-a banke moraju naplaćivati naknadu jednaku onoj za istovrsnu nacionalnu transakciju.

Ta pravila moraju primjenjivati i banke u zemljama EU-a izvan europodručja, koje zato ne smiju naplaćivati naknadu za plaćanje u eurima prema zemlji EU-a ili unutar nje koja je viša od naknade za plaćanje unutar matične zemlje u nacionalnoj valuti.

Naknade za plaćanje karticom nisu dopuštene

Ne smijete klijentima naplaćivati dodatne naknade za plaćanje kreditnom ili debitnom karticom. To se odnosi na sva plaćanja karticama (u trgovinama i na internetu) u cijelom EU-u.

Primjer

Pritužba zbog naplate naknade za plaćanje karticom

Poduzeće za prodaju i distribuciju karata naplaćuje klijentima šest eura za plaćanje kreditnom karticom pri kupnji karata na internetu. Jedan od klijenata nije sretan i žali se lokalnom potrošačkom centru. Potrošački centar potvrđuje da naplata naknade nije dopuštena. Obraćaju se poduzeću za prodaju karata i od njega traže da odmah ukine naplatu naknade u internetskom alatu za plaćanje kojim se služi.

Dinamička konverzija valuta

Nudite li klijentima mogućnost da pri plaćanju karticom plate u vlastitoj valuti, a ne u valuti vaše zemlje ili internetske stranice?

Morate ih prije nego što potvrde kupovinu informirati o svim naknadama koje se primjenjuju na uslugu konverzije koju nudite. Te biste naknade trebali izraziti kao postotne marže u odnosu na posljednje dostupne referentne devizne tečajeve za euro en koje je izdala Europska središnja banka.

Primjer

Naplaćivanje troškova klijentima sa stranom platnom karticom

Gosti vašeg hotela žele stranom karticom platiti troškove boravka u svojoj domaćoj valuti. Vi biste trebali konvertirati iznos troška prema tečaju Europske središnje banke. Svoje goste morate obavijestiti o postotnoj marži koju ćete naplatiti povrh konvertiranog iznosa.

Nediskriminacija pri plaćanju

Možete prihvatiti bilo koju metodu plaćanja, ali ako vaši klijenti žele platiti elektroničkim putem (npr. izravnim terećenjem ili karticom) u valuti koju prihvaćate, morate provesti plaćanje bez obzira na to gdje se u EU-u nalaze klijent ili njegov pružatelj platnih usluga.

Primjer

Prihvaćanje plaćanja debitnim ili kreditnim karticama u eurima

Klijent iz Belgije kupuje nove cipele u njemačkoj internetskoj trgovini i plaća finskom kreditnom karticom. Njemačko poduzeće mora prihvatiti plaćanje jer je na njegovoj internetskoj stranici navedeno da prihvaća plaćanja kreditnim karticama u eurima.

Višestruka autentifikacija potrošača

Morate osigurati da vaše internetsko poduzeće može provesti pouzdanu autentifikaciju klijenata, npr. dvostruku ili višestruku autentifikaciju. To znači da će za svako internetsko plaćanje u vrijednosti većoj od 30 eura vaši klijenti morati upotrijebiti kombinaciju najmanje dvaju elemenata za autentifikaciju, tj. upotrijebit će:

  • nešto što imaju (npr. mobitel ili čitač kartica) I nešto što znaju (npr. PIN ili lozinku)
  • nešto što imaju (npr. mobitel ili čitač kartica) I nešto što jesu (npr. otisak prsta)
  • nešto što znaju (npr. PIN ili lozinku) I nešto što jesu (npr. otisak prsta).

Provjerite sa svojim pružateljem usluga platnog prometa kako možete ispuniti tu obvezu.

Pravila za sprečavanje pranja novca i financiranja terorizma

Kako biste spriječili pranje novca i financiranje terorizma, morate primijeniti određene mjere pri stupanju u poslovni odnos ili provedbi povremenih transakcija klijenata, neovisno o tome jeste li vlasnik poduzeća ili pojedinac.

Te se mjere primjenjuju na pojedinačne operacije ili u više potencijalno povezanih operacija ako:

  • trgujete robom, a plaćanja se provode u gotovini u iznosu od 10 000 eura ili više
  • provodite povremenu transakciju koja iznosi 15 000 eura ili više
  • pružate usluge kockanja i uključeni ste u isplate dobitaka ili stavljanje uloga i provodite transakcije u iznosu od 2 000 eura ili više

U tim situacijama morate obaviti provjeru klijenta, prije svega njegov identitet, kao i identitet stvarnog vlasnika tj. svake osobe koja je je stvarni vlasnik računa vašeg klijenta ili taj račun kontrolira ili u čije je ime transakcija provedena. Primijetite li sumnjive aktivnosti, prijavite ih financijsko-obavještajnoj jedinici en u svojoj zemlji.

Zakonodavstvo EU

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Imate li pitanja o poslovanju preko granica, primjerice o izvozu ili širenju u drugu državu EU-a? Ako imate, Enterprise Europe Network može vam dati besplatan savjet.

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 16/02/2024
Podijeli