Pomorci

Radno vrijeme i odmor

Ako zapošljavate osoblje na brodu duge plovidbe, njihovo je standardno radno vrijeme osam sati dnevno, s jednim danom odmora tjedno i dodatnim odmorima na dane državnih praznika.

Prema propisima EU-a morate osigurati da se članovi posade pridržavaju maksimalnog radnog vremena ili minimalnog vremena odmora:

  • maksimalno radno vrijeme ne smije biti dulje od 14 sati u bilo kojem razdoblju od 24 sata odnosno 72 sata u bilo kojem razdoblju od sedam dana
  • minimalno vrijeme odmora ne smije biti kraće od 10 sati u bilo kojem razdoblju od 24 sata odnosno 77 sati u bilo kojem razdoblju od sedam dana

Napomena

Nacionalna tijela mogu propisati povoljnije uvjete za pomorce pa uvijek provjerite primjenjiva nacionalna pravila.

Sate odmora možete podijeliti na najviše dva dijela. Ako podijelite odmor, jedno razdoblje odmora mora trajati najmanje šest sati, a između dva uzastopna razdoblja odmora ne smije proći više od 14 sati.

Napomena

Zapovjednik broda ima pravo zatražiti od člana posade da radi prekovremeno ako se to smatra potrebnim, npr. radi neposredne sigurnosti broda, osoba na brodu ili tereta, ili radi pružanja pomoći drugim brodovima ili osobama u nevolji na moru.

Plaćeni godišnji odmor

Svojim zaposlenicima morate zajamčiti najmanje 2,5 kalendarska dana plaćenoga godišnjeg odmora mjesečno i proporcionalni broj dana za nepune mjesece. Minimalno razdoblje plaćenog godišnjeg odmora ne možete zamijeniti naknadom, osim u slučaju prekida radnog odnosa.

Vođenje evidencije

Kao poslodavac morate voditi evidenciju odrađenih sati dnevno i razdoblja odmora svojih članova posade. Svakom članu posade morate dati kopiju njegove evidencije, koju trebaju potvrditi i zapovjednik broda i taj zaposlenik.

Zdravstveni pregledi

Prije nego što vaši zaposlenici počnu raditi na brodu, moraju imati valjanu liječničku potvrdu kojom se potvrđuje da su u zdravstvenom smislu sposobni za izvršavanje svojih dužnosti.

Liječničke potvrde za vaše osoblje vrijede najviše dvije godine, osim ako je izričito navedeno da vrijede kraće. Ako su članovi posade mlađi od 18 godina, najdulje razdoblje valjanosti je godinu dana. Imajte na umu da potvrda o raspoznavanju boja može vrijediti najviše šest godina.

U hitnim slučajevima nadležno tijelo može dopustiti članu posade da radi bez valjane liječničke potvrde (ili ako njezino razdoblje valjanosti istekne tijekom plovidbe) do dolaska u iduću luku pristajanja, gdje član posade može dobiti liječničku potvrdu od propisno kvalificiranog liječnika. To možete učiniti pod sljedećim uvjetima:

  • razdoblje tog dopuštenja nije dulje od tri mjeseca
  • vašem članu posade nedavno je istekla liječnička potvrda.

Ako zapošljavate članove posade za rad na brodovima koji obično plove u međunarodnoj plovidbi, pobrinite se da je liječnička potvrda sastavljena barem na engleskom jeziku.

Članovima posade moraju se osigurati redoviti zdravstveni pregledi, uključujući temeljit pregled njihove fizičke i mentalne sposobnosti kako bi mogli sigurno obavljati svoje dužnosti. Ako osoba na straži pati od zdravstvenih problema povezanih s radom u noćnoj smjeni, morate ju prebaciti na rad danju ako je moguće.

Smjernice EU-a prije svega potiču upotrebu elektroničkih potvrda o zdravstvenoj sposobnosti kako bi postupak provjere bio brži i sigurniji. U nekim državama članicama EU-a elektroničke potvrde o zdravstvenoj sposobnosti mogu biti obvezne pa provjerite s nadležnim tijelima u zemlji u kojoj poslujete.

Uzajamno priznavanje svjedodžbi o osposobljenosti

Osoblje koje zapošljavate mora vam predočiti svjedodžbu o osposobljenosti kako bi dokazali da imaju potrebne vještine i znanje za obavljanje posla. Ne možete odbiti prihvatiti svjedodžbe o osposobljenosti izdane u drugoj zemlji EU-a.

Ako zapošljavate pomorca iz zemlje koja nije članica EU-a, njihove svjedodžbe mora ovjeriti država zastave plovila na kojem namjerava raditi. Sve svjedodžbe moraju biti izdane u zemlji čiji se sustav osposobljavanja i izdavanja svjedodžbi priznaje u EU-u.

Niz zemalja EU-a uveo je elektroničku provjeru svjedodžbi o osposobljenosti radi usklađivanja sa smjernicama EU-a i međunarodnim standardima. Elektronička provjera svjedodžbi o osposobljenosti siguran je, brz i troškovno učinkovit način kojim se osigurava da zapošljavate kvalificirane pomorce. U nekim zemljama EU-a elektronička provjera je obvezna pa provjerite posebne zahtjeve u zemljama u kojima poslujete.

Zahtjevi za osposobljavanje

Kao poslodavac u brodarskoj industriji morate biti upoznati s nekoliko ključnih zahtjeva EU-a u vezi s osposobljavanjem pomoraca. Ti zahtjevi proizlaze izravno iz EU-ova pridržavanja Međunarodne konvencije o standardima izobrazbe, izdavanju svjedodžbi i držanju straže pomoraca (STCW), a obuhvaćaju:

  • osnovno osposobljavanje: svi pomorci moraju proći osnovno sigurnosno osposobljavanje koje obuhvaća tehnike osobnog preživljavanja, sprečavanje požara i gašenje požara, osnovnu prvu pomoć te osobnu sigurnost i društvene odgovornosti
  • napredno osposobljavanje: za određena radna mjesta i odgovornosti nužno je napredno osposobljavanje, npr. stručno znanje u području brodica za preživljavanje i brodica za prikupljanje, napredno gašenje požara, zdravstvena skrb i osposobljavanje časnika sigurnosne zaštite broda
  • obuka za obnovu znanja: kako bi pomorci zadržali svoje kompetencije i bili u toku s najnovijim sigurnosnim praksama, moraju pohađati redovite tečajeve za obnovu znanja.

Dobna granica

Za rad na brodu ne smijete zaposliti osobe mlađe od 16 godina.

Ako zapošljavate osobe mlađe od 18 godina, one ne smiju raditi noću. Kao noć se računa razdoblje od najmanje devet uzastopnih sati definirano nacionalnim propisima koje uključuje vrijeme od ponoći do 5 sati ujutro, npr. Između 22:00 i 7:00, ili između 20:00 i 5:00. Osoblje u dobi od 16 do 18 godina može raditi noću samo ako sudjeluje u tečaju osposobljavanja i ako nadležno tijelo dopusti tu iznimku.

Ne smijete zapošljavati članove posade mlađe od 18 godina ako bi njihovo zaposlenje ili rad mogli ugroziti njihovo zdravlje ili sigurnost. Ako želite saznati koje su vrste rada zabranjene, slijedite smjernice iz nacionalnih propisa ili smjernice nadležnih tijela.

Više informacija

  • Europska agencija za pomorsku sigurnost poveznice na internetske stranice nacionalnih tijela na kojima se nudi internetska provjera potvrda en.
  • en alat za provjeru koje zemlje prihvaćaju svjedodžbe o osposobljenosti izdane u određenoj zemlji
  • Europska komisija: uvjeti zapošljavanja pomoraca en
  • Europska komisija: osposobljavanje pomoraca en
  • Međunarodna pomorska organizacija: osposobljavanje i certifikacija en

Zakonodavstvo EU

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Imate li pitanja o poslovanju preko granica, primjerice o izvozu ili širenju u drugu državu EU-a? Ako imate, Enterprise Europe Network može vam dati besplatan savjet.

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 18/09/2024
Podijeli