Autorska prava

Vaša prava

Vaše originalno književno, znanstveno ili umjetničko djelo, primjerice poezija, članak, film, pjesma ili skulptura, zaštićeno je autorskim pravom. Jedino vi imate pravo objaviti ili reproducirati svoje djelo.

U zemljama EU-a autorskim se pravom vaše intelektualno vlasništvo štiti 70 godina nakon vaše smrti, odnosno 70 godina od smrti koautora koji je najdulje živio ako je riječ o koautorskom djelu.

Izvan EU-a, u zemljama koje su potpisale Bernsku konvenciju en PDF fr PDF razdoblje zaštite autorskih prava može se razlikovati, ali traje najmanje 50 godina od smrti autora.

Zaštitom autorskih prava dobivate sljedeća isključiva prava:

  • imovinska (ekonomska) prava – jamče vam kontrolu nad djelom i naknadu za njegovo korištenje uslijed prodaje ili davanja licencije
  • moralna prava – prvenstveno štite vaše pravo da vam se prizna autorstvo (pravo na priznanje autorstva) i pravo da se usprotivite izmjenama svojeg djela (pravo na poštovanje autorskog djela).

Kako zaštititi autorska prava

Ako stvorite književno, znanstveno ili umjetničko djelo, automatski ste zaštićeni autorskim pravom. Zaštita počinje od trenutka ostvarenja djela i stoga nije potreban formalni postupak prijave.

Ipak, možda ćete morati drugima dati do znanja da ste vi autor tog djela. Svojem djelu možete priložiti obavijest o autorskom pravu, primjerice tekst „Sva prava pridržana" ili simbol ©, zajedno s godinom ostvarenja djela.

Da biste zaštitili svoja autorska prava, možete ih registrirati kod pružatelja namjenske, specijalizirane usluge. To vam može olakšati dokazivanje da je vaše djelo već postojalo u tom trenutku.

Primjer

Tiago je vlasnik pekarnice u Portugalu i želi objaviti promotivni oglas u lokalnom časopisu. Na jednoj internetskoj stranici pronašao je prigodnu fotografiju tradicionalnog portugalskog kruha, koju želi iskoristiti za oglašavanje svoje pekarnice. Prije nego ju je poslao časopisu, primijetio je da je fotografija zaštićena autorskim pravom i da autor ne dopušta njezino slobodno korištenje. Tiago, dakle, nije ovlašten da je upotrijebi u svojem oglasu. Ako ne želi platiti naknadu za korištenje, mora potražiti fotografije koje nisu zaštićene autorskim pravom i koje su dostupne za komercijalnu upotrebu, primjerice fotografije iz baze podataka na internetu. Koristi li se takvim materijalom, ne mora tražiti ovlaštenje od nositelja prava za upotrebu fotografije u svojem oglasu.

Pristup informacijama za pojedine zemlje.

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Služba za pomoć u području intelektualnog vlasništva

Europska služba za pomoć u području intelektualnog vlasništva pruža podršku prekograničnim malim i srednjim poduzećima i istraživačkoj zajednici u postupcima upravljanja, širenja i vrednovanja tehnologija i drugih prava intelektualnog vlasništva i imovine u obliku prava intelektualnog vlasništva na razini EU-a.

Imate li pitanja o poslovanju preko granica, primjerice o izvozu ili širenju u drugu državu EU-a? Ako imate, Enterprise Europe Network može vam dati besplatan savjet.

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 08/11/2023
Podijeli