Pokretanje internetske trgovine

Plaćanje na internetu

Plaćanje je važan dio internetske prodaje. Načini plaćanja mogu uključivati kreditne ili debitne kartice, bankovne doznake, kartice s unaprijed uplaćenim sredstvima ili neki drugi način.

Odaberite pružatelja usluga platnog prometa koji će vam omogućiti prekogranično poslovanje i sigurno okruženje za plaćanje i jedinstveno sučelje za načine plaćanja koje odlučite upotrebljavati.

Kad ulazite na novo tržište, važno je doznati koji su lokalno prihvaćeni načini plaćanja. Nastojte ne diskriminirati kupce na temelju lokacije i pružiti im načine plaćanja kojima se inače najčešće koriste.

Odabir pravih načina plaćanja za vaše poduzeće

Na sljedećim faktorima trebali biste temeljiti odabir načina plaćanja:

  • nacionalne preferencije
  • načini plaćanja koji su najčešći na vašem tržištu
  • vrste plaćanja koje najbolje odgovaraju vašem poduzeću
  • vrijednost transakcije: ovisno o tome koliko korisnik troši primjenjuju se različita pravila o tome koje informacije mora pružiti.

Načini plaćanja koje odaberete trebaju biti jasni i jednostavni za upotrebu i omogućavati kupcima da brzo dovrše transakciju. Alternativni načini plaćanja uključuju internetske račune za plaćanje, kartice s unaprijed uplaćenim sredstvima, bankovne prijenose u stvarnom vremenu uz pomoć internetskog bankarstva ili čak e-vaučere koji se temelje na gotovini.

Pružanje mogućnosti plaćanja alternativnim načinima ima niz prednosti:

  • jednostavnije je dovršiti transakciju i daju veći dojam sigurnosti i/ili anonimnosti
  • na područjima na kojima se ti alternativni načini često upotrebljavaju mogu privući kupce zbog ograničenog izbora domaćih načina plaćanja
  • mogu privući i nove kupce koji nemaju bankovne kartice ili nemaju naviku kupovati na internetu zbog sumnje u sigurnost takve kupovine.

Odabir pružatelja platnih usluga

Možete birati između tri glavne vrste platnih usluga. Vaš odabir ovisit će o vrsti vaših kupaca, tome što prodajete i na kojim područjima:

  • tradicionalno „prihvaćanje platnih transakcija"' uključuje banke prihvatiteljice (poznate i kao trgovačke banke) s kojima sklapate ugovor kako biste mogli prihvaćati plaćanja kreditnim ili debitnim karticama. Te se banke često koriste uslugama izvršitelja obrade plaćanja. Oni su treće strane koje za banke obrađuju plaćanja, bankama jamče namiru plaćanja te upravljaju rizicima od prijevare
  • alternativni pružatelji platnih usluga nude inovativna rješenja za plaćanje, koja uključuju virtualne kartice temeljene na gotovini kako vaši kupci ne bi morali otkriti svoj identitet ili usluge vaučera
  • internetski pružatelji platnih usluga služe kao prihvatitelji i upravitelji za tradicionalne i alternativne načine plaćanja u mnogim svjetskim zemljama. Oni tipično upotrebljavaju model SaaS (softver kao usluga) te trgovcima koji su njihovi klijenti služe kao jedinstveni servis za posredovanje pri plaćanju nizom načina plaćanja. Stranice za plaćanje koje nude ti pružatelji mogu se prilagoditi potrebama trgovaca.

Korištenje jedinstvenog pružatelja platnih usluga

Pružatelj platnih usluga upravlja protokom informacija (kao što su informacije o transakcijama) i služi vam kao servis za plaćanje jednim ili više načina internetskog plaćanja, u čemu ima ulogu posrednika.

Ako želite poslovati prekogranično, trebat će vam pružatelj platnih usluga koji u drugim zemljama nudi ondje prihvaćene načine plaćanja i podržava valutu u kojoj želite prihvaćati plaćanja.

Ako ste mali trgovac, a poslujete u različitim zemljama s različitim preferencijama u pogledu načina plaćanja, najbolje je koristiti se jednim pružateljem platnih usluga. Pružatelji platnih usluga upoznati su s nacionalnim tržištima i imaju uspostavljene odnose s većinom europskih tradicionalnih i alternativnih načina internetskog plaćanja.

Posluju u skladu s posebnim skupom pravila i propisa. Moraju biti registrirani u matičnoj državi članici i pri Europskom nadzornom tijelu za bankarstvo (EBA). Valjanost pružatelja platnih usluga s kojim želite raditi možete provjeriti s nacionalnim registrima en .

Poslužitelj ili integrirano rješenje?

Kao i za internetske stranice općenito, kad uspostavljate servis za plaćanje za svoju internetsku trgovinu, možete odabrati stranicu koju pruža vaš pružatelj platnih usluga ili integrirano rješenje za plaćanje:

  • ako odaberete rješenje s poslužiteljem, vaš pružatelj platnih usluga jamčit će za odgovarajuću razinu sigurnosti plaćanja. Tako vam omogućuje uštedu vremena jer se nećete morati baviti sigurnosnim ažuriranjima i pitanjima usklađenosti s propisima
  • alternativna opcija je integrirani servis za plaćanje ili aplikacijsko programsko sučelje (API), koje vam omogućuje veću fleksibilnost i kontrolu nad vašom stranicom za plaćanje. Međutim, za to morate imati određene informatičke vještine i voditi brigu o sigurnosnim ažuriranjima i usklađenosti s propisima.

Ako koristite pružatelja platnih usluga, on održava sigurnosne mjere i jamči sigurnost i zaštićenost plaćanja, npr. pouzdanom autentifikacijom klijenta za plaćanja te mjerama za sprečavanje prijevara u plaćanju.

Svi pružatelji platnih usluga naplaćuju naknadu po svakoj transakciji. Trošak transakcije može biti paušalna naknada po transakciji i/ili postotak vrijednosti transakcije. Vi svojim kupcima tu transakcijsku naknadu ne smijete naplaćivati ako im to izričito ne navedete u postupku plaćanja. Ako im naplaćujete transakcijsku naknadu, taj trošak ne smije za njih biti veći nego za vas.

Poštovanje prava kupaca

Ugovor o plaćanju predstavlja ugovor s kupcem. Vi morate ispuniti sljedeće obveze:

  • informirati svojeg kupca na početku postupka naručivanja o tome koje načine plaćanja prihvaćate
  • navesti puni trošak proizvoda ili usluge, uključujući sve dodatne naknade za plaćanje
  • vaš kupac smije odbiti plaćanje naknada ili drugih troškova koje mu nisu pravilno i jasno navedene prije nego što je izvršio narudžbu
  • izričito zatražite pristanak vašeg kupca na plaćanje iznad dogovorene cijene – imajte na umu da je s vaše strane zakonom zabranjeno u postupku plaćanja unaprijed popuniti polja za pristanak na naplatu dodatnih usluga
  • naknada koju naplaćujete kupcima povezana s odabranim načinom plaćanja ne smije biti veća od naknade koju vi plaćate za pružanje tog načina plaćanja
  • kupcima ne smijete naplaćivati zahtjeve za osnovne informacije o njihovim platnim transakcijama.

Napomena

Ako koristite pružatelja platnih usluga, u slučaju neovlaštenih platnih transakcija i pogrešaka u naplati ili obradi on mora vašim kupcima odmah nadoknaditi trošak neovlaštene transakcije.

Nakon što kupac potvrdi uplatu trebate mu e-poštom poslati potvrdu dovršetka transakcije. Ovisno o vrsti plaćanja i ugovora o e-trgovini trebat ćete navesti različite vrste informacija.

U našem odjeljku o kupcima pronađite više informacija o pravima vaših kupaca.

Usklađenost s poreznim propisima i obvezama u vezi s PDV-om

Prodaja na internetu uključuje fiskalne obveze i obveze u vezi s porezom na dodanu vrijednost (PDV). Primjenjuju se različita pravila ovisno o tome kome prodajete ili pružate uslugu, kada i o kojem je proizvodu ili usluzi riječ. Morate primjenjivati propise zemlje u kojoj imate obvezu plaćanja PDV-a, kao i ispravnu stopu (može se primjenjivati standardna, snižena ili čak nulta stopa).

Provjerite i trebate li plaćati trošarine. Doznajte više o poreznim obvezama povezanima s vašim internetskim poslovanjem.

Zakonodavstvo EU

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Imate li pitanja o poslovanju preko granica, primjerice o izvozu ili širenju u drugu državu EU-a? Ako imate, Enterprise Europe Network može vam dati besplatan savjet.

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 12/06/2023
Podijeli