Registrirana partnerstva
U nekoliko zemalja EU-a možete ozakoniti svoje partnerstvo bez sklapanja braka, i to sklapanjem registriranog (ili civilnog) partnerstva.
Registrirana partnerstva omogućuju dvjema osobama koje žive zajedno kao par da svoju vezu registriraju kod odgovarajućeg tijela javne uprave u zemlji EU-a u kojoj imaju boravište.
Među zemljama EU-a u tome postoje velike razlike. Te razlike uključuju:
- mogućnost sklapanja registriranog partnerstva u određenoj zemlji
- prava koja za vas proizlaze iz registriranog partnerstva
- hoće li dotična zemlja EU-a priznati registrirano partnerstvo sklopljeno u inozemstvu.
Upoznajte se s propisima o registriranim partnerstvima u zemlji EU-a koja vas zanima.
Odaberite svoju državu
Provjerite koja se pravila primjenjuju na vas
Primjenjuju li se na vaše registrirano partnerstvo propisi dvije ili više zemalja EU-a, npr. u slučaju preseljenja nakon registracije ili registracije u inozemstvu?
Imovinska prava i prava na uzdržavanje koja imaju osobe u registriranim partnerstvima nisu u svim zemljama EU-a jednaka. Ovisno o zemlji EU-a na temelju registriranog partnerstva možete imati znatno različita prava.
Saznajte čiji se propisi primjenjuju na vaše registrirano partnerstvo jer će oni imati važne posljedice za vaša prava i obveze u svojstvu registriranih partnera.
Priznavanje registriranog partnerstva
U nekim zemljama EU-a registrirana partnerstva smatraju se ravnopravnima ili usporedivima s brakom.
Sve zemlje EU-a u kojima je moguće sklopiti istospolni brak općenito priznaju istospolna registrirana partnerstva sklopljena u drugim zemljama EU-a.
U zemljama u kojima nisu dopušteni istospolni brakovi, ali koje su uvele neki oblik registriranog partnerstva, istospolni brak sklopljen u inozemstvu općenito vam daje jednaka prava kao registrirano partnerstvo.
Međutim, u propisima sljedećih zemalja EU-a nisu predviđena registrirana partnerstva:
- Bugarska
- Litva
- Poljska
- Rumunjska
- Slovačka
Preseljenje u inozemstvo s osobom u registriranom partnerstvu
U zemljama u kojima se registrirana partnerstva smatraju jednakovrijednima braku ili usporedivima s njime imate jednaka prava u kontekstu boravka: registrirani partner ima pravo preseliti se s vama u te zemlje EU-a.
Ako se želite preseliti u zemlju EU-a u kojoj se registrirana partnerstva uopće ne priznaju, vaše će se partnerstvo smatrati izvanbračnom zajednicom. Vaša će zemlja domaćin morati vašem partneru omogućiti ulazak i boravak u toj drugoj zemlji.
Pročitajte više o svojem pravu boravka u inozemstvu.
Primjer
Mogućnost ostanka u zemlji zahvaljujući registriranom partnerstvu
Nina je poduzetnica iz zemlje EU-a „A”, koja je razmatrala mogućnosti za zaposlenje u zemlji „B” i htjela da joj se ondje pridruži njezin registrirani partner Hans, koji je u to vrijeme bio nezaposlen.
Iako se u zemlji „B” ne priznaju registrirana partnerstva, postojanje partnerstva u zemlji „A” poslužilo je kao dokaz da su njih dvoje u dugotrajnoj vezi i Hansu je dopušteno da se s Ninom preseli u zemlju „B”, bez obzira na to što nije imao vlastiti izvor prihoda.