Promicanje poduzeća na internetu

Internetsko oglašavanje i komercijalna komunikacija općenito omogućit će vam da izravno doprete do ciljne publike i tako lakše uđete na tržište i postanete konkurentni.

Oblici internetskog oglašavanja uključuju web-natpise, marketing putem e-pošte, oglašavanje na društvenim mrežama, plaćene rezultate pretraživanja, optimizaciju za tražilice („Search Engine Optimization") i blogove. Ako ste svoje poduzeće odlučili oglašavati na internetu korištenjem pomoćnih usluga kao što su promotivne akcije, morate o njima dati jasne informacije svojim kupcima. 

Pružanje transparentnih informacija uz pomoćne usluge

Ako odlučite na internetu objaviti komercijalnu komunikaciju (uključujući promotivne ponude, sniženja i popuste, premije, promotivne natječaje ili nagradne igre), morate jasno navesti:

  • da je svrha te komunikacije (izravna ili neizravna) promidžba vaših proizvoda, usluga ili marke
  • fizičku ili pravnu osobu u čije se ime objavljuje komercijalna komunikacija
  • promotivnu ponudu koju oglašavate: sve popuste, darove, natječaje i igre
  • sve primjenjive uvjete: kriterije i uvjete za sudjelovanje u kampanji i sva eventualna ograničenja.

Kad kupcima e-poštom šaljete komercijalnu komunikaciju koju nisu izravno zatražili, morate to jasno navesti: naprimjer, možete u naslov e-poruke uključiti riječ „oglas" kako bi kupac znao o čemu je riječ prije nego što otvori tu poruku.

Napomena

Bez izričitog pristanka vaših kupaca ne možete slati nikakvu izravnu marketinšku e-poštu (naprimjer, kupci su trebali označiti polje na vašoj stranici kako bi izrazili privolu za primanje nezatražene e-pošte), osim ako s njima imate prethodni poslovni ili komercijalni odnos.

Izbjegavanje nepoštene poslovne prakse

Komercijalna komunikacija (uključujući oglašavanje i marketing) obuhvaćena je pravilima o nepoštenoj poslovnoj praksi.

U cijelom EU-u primjenjuje se jedinstven skup zajedničkih pravila o nepoštenoj poslovnoj praksi, odnosno uvjeti su jednaki za sve. Doznajte više o nepoštenim uvjetima u poslovnoj praksi.

ConsumerLawReady.eu en je portal koji je EU osmislio kako bi informirao MSP-ove o važnim aspektima svojeg prava o zaštiti potrošača. Ondje možete pronaći tečajeve osposobljavanja i saznati više o tome kako vaša zemlja primjenjuje zajednička pravila EU-a o nepoštenoj poslovnoj praksi te o svojim obvezama u zemlji EU-a u kojoj poslujete.

Poštovanje pravila o zaštiti potrošača

Ako svoje proizvode (robu, usluge, digitalni sadržaj) nudite potrošačima u bilo kojoj zemlji EU-a, morate to činiti u skladu s pravom EU-a o zaštiti potrošača.

Međutim, ako vaše poduzeće vrši prodaju trgovcima u poslovne svrhe, ti se propisi na vas ne primjenjuju.

Napomena

Ne možete sporazumom isključiti niti ograničiti primjenu prava o zaštiti potrošača. Naprimjer, protuzakonito je sastaviti ugovorne odredbe u kojima se navodi da namjeravate isključiti ili ograničiti primjenu prava o zaštiti potrošača.

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Imate li pitanja o poslovanju preko granica, primjerice o izvozu ili širenju u drugu državu EU-a? Ako imate, Enterprise Europe Network može vam dati besplatan savjet.

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 03/06/2022
Podijeli