Prekogranični radnici
Ako živite u jednoj zemlji EU-a, a redovito ili barem jednom tjedno putujete na posao u drugu, smatra se da ste prekogranični (odnosno pogranični) radnik.
Obavezno provjerite:
- kako će činjenica da radite u jednoj zemlji EU-a, a živite u drugoj utjecati na vašu socijalnu sigurnost:
- gdje ćete morati plaćati porez dok boravite u inozemstvu.
Vidjeti i:
Pravo na boravak u drugoj zemlji EU-a
Registracija vozila za prekogranične radnike
Zamjena i priznavanje vozačke dozvole u EU-u
Mjerodavno je zakonodavstvo koje zemlje?
U svakodnevnom životu podliježete zakonima obiju zemalja.
Zakonodavstvom zemlje u kojoj radite obuhvaćeno je sljedeće:
- zapošljavanje i porez na dohodak
- većina prava iz sustava socijalne sigurnosti.
Zakonodavstvom zemlje u kojoj živite obuhvaćeno je sljedeće:
- porez na imovinu i većina drugih poreza
- formalnosti povezane s boravkom.
Primjer
Pobrinite se da ne izgubite prava ako ste radili u drugoj zemlji
Evelien iz Nizozemske radila je deset godina kao prekogranična radnica u Njemačkoj. U tom je razdoblju potpisala ugovor za privatno mirovinsko osiguranje i od njemačkih nadležnih tijela dobivala dodatak na mirovinsku štednju.
Nakon njezina umirovljenja njemačka su nadležna tijela zatražila da im vrati sve dodatke koji su joj bili isplaćeni u proteklih 10 godina. To su obrazložili činjenicom da je prestala plaćati porez u Njemačkoj. No čim je Evelien prestala raditi u Njemačkoj, morala je plaćati poreze u Nizozemskoj, zemlji u kojoj je živjela.
Evelien se obratila njemačkim sudovima koji su se složili da je ona kao prekogranična radnica imala pravo na dodatak koji se smatra dodatnom naknadom. Naposljetku nije morala vratiti dobiveni dodatak.
Ako vam je odbijen zahtjev za dodatnu naknadu koju dobivaju radnici u zemlji u kojoj radite, obratite se europskom savjetniku za zapošljavanje ili našim službama za informacije i pomoć.
Primjer
Naknade na koje imate pravo u zemlji u kojoj radite
Rosita živi sa suprugom i troje djece u Italiji, a radi u Francuskoj. Zatražila je popust na željezničku propusnicu za veće obitelji, ali je odbijena jer ni ona ni njezina djeca ne žive u Francuskoj.
No trebala je ustrajati u svojem zahtjevu i po potrebi zatražiti pomoć od raznih službi EU-a za pomoć. Svi radnici u EU-u s većim obiteljima (u mnogo zemalja to znači troje ili više djece) imaju pravo na popust na putovanje vlakom u zemlji u kojoj rade od dana kad počnu raditi – ako su takvi popusti dostupni državljanima te zemlje.
Bankovni račun za isplaćivanje plaće
Poslodavac može tražiti od vas da otvorite bankovni račun u zemlji zaposlenja kako bi vam se isplaćivala plaća. Međutim, ako vam poslodavac isplaćuje plaću u eurima, zakonski je obvezan uplatiti je na račun po vašem izboru koji se nalazi u EU-u.
Plaća vam se može isplatiti na bilo koji bankovni račun u EU-u korištenjem IBAN-a, a naknada za taj prijenos ne smije biti veća od naknade koja se naplaćuje za domaće transfere.