Ostatnio sprawdzono: 28/04/2022

Pracownicy transgraniczni

Jeśli pracujesz w jednym kraju UE, a mieszkasz w innym, do którego wracasz codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu, w prawie UE jesteś określany jako pracownik przygraniczny (lub pracownik transgraniczny).

Sprawdź dokładnie:

Zobacz również:

Twoje prawo do pobytu w innym kraju UE

Rejestracja samochodów pracowników transgranicznych

Jakie przepisy mają zastosowanie?

Na co dzień będziesz podlegać przepisom obu krajów.

Prawo kraju, w którym pracujesz, ma zastosowanie do:

Prawo kraju, w którym mieszkasz, ma zastosowanie do:

Prawdziwa historia

Upewnij się, że nie poniesiesz strat finansowych, jeżeli pracowałeś w innym kraju UE

Evelien z Holandii pracowała w Niemczech przez dziesięć lat jako pracownik transgraniczny. W tym czasie założyła konto w niemieckim prywatnym funduszu emerytalnym, dostawała również od niemieckich organów administracyjnych premie emerytalne.

Po przejściu na emeryturę władze niemieckie nakazały jej zwrot wszystkich premii emerytalnych, które jej wypłacono w ciągu ostatnich 10 lat. Władze niemieckie podjęły taką decyzję, ponieważ Evelien przestała płacić podatki w Niemczech. Ale Evelien po tym, jak przestała pracować w Niemczech, płaciła podatki w kraju zamieszkania, czyli w Holandii.

Evelien postanowiła dochodzić swoich praw w niemieckim sądzie. Sąd uznał, że jako pracownik transgraniczny miała prawo do premii, którą należy traktować jako świadczenie uzupełniające. Evelin nie musiała jej zwracać.

W przypadku odmówienia Ci dodatkowego świadczenia przysługującego pracownikom w kraju Twojego zatrudnienia, skontaktuj się z europejskim doradcą ds. zatrudnieniaOtwórz link do strony zewnętrznej lub z naszymi służbami informacyjnymi i doradczymi.służby informacyjne i doradcze

Prawdziwa historia

Świadczenia przysługujące Ci w kraju, w którym pracujesz.

Rosita mieszka we Włoszech z mężem i trojgiem dzieci, ale pracuje we Francji. Złożyła wniosek o zniżkę na przejazdy kolejowe dla dużych rodzin, ale spotkała się z odmową, ponieważ ani ona, ani jej dzieci nie mieszkają we Francji.

Rosita powinna ponownie złożyć wniosek w tej sprawie, a w razie potrzeby zwrócić się o pomoc do odpowiednich służb UE. Wszyscy pracownicy na terenie UE mający duże rodziny (w wielu krajach oznacza to troje lub więcej dzieci) są od pierwszego dnia zatrudnienia uprawnieni do tańszych przejazdów kolejowych w kraju, w którym pracują - o ile takie zniżki istnieją i oferuje się je obywatelom danego kraju.

Rachunek bankowy, na który przelewane jest wynagrodzenie

Twój pracodawca może wymagać, abyś otworzył rachunek bankowy w kraju, w którym jesteś zatrudniony.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: