Pracownicy transgraniczni

Jeśli pracujesz w jednym kraju UE, a mieszkasz w innym, do którego wracasz codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu, według prawa unijnego jesteś tzw. pracownikiem transgranicznym (przygranicznym).

Sprawdź dokładnie:

Zobacz również:

Twoje prawo do pobytu w innym kraju UE

Rejestracja samochodów pracowników transgranicznych

Wymiana i uznawanie prawa jazdy w UE

Jakie przepisy mają zastosowanie?

Na co dzień będziesz podlegać przepisom obu krajów.

Prawo kraju, w którym pracujesz, ma zastosowanie do:

Prawo kraju, w którym mieszkasz, ma zastosowanie do:

Z życia wzięte

Dopilnuj swoich interesów finansowych, jeżeli pracowałeś/-aś w innym kraju UE

Evelien z Holandii pracowała w Niemczech przez dziesięć lat jako pracownik transgraniczny. W tym czasie założyła konto w niemieckim prywatnym funduszu emerytalnym, dostawała również od niemieckich organów administracyjnych premie emerytalne.

Po przejściu na emeryturę władze niemieckie nakazały jej zwrot wszystkich premii emerytalnych, które jej wypłacono w ciągu ostatnich 10 lat. Decyzję uzasadniono tym, że Evelien przestała płacić podatki w Niemczech. Ale Evelien po tym, jak przestała pracować w Niemczech, płaciła podatki w kraju zamieszkania, czyli w Holandii.

Evelien postanowiła dochodzić swoich praw w niemieckim sądzie. Sąd uznał, że jako pracownik transgraniczny miała prawo do premii, którą należy traktować jako świadczenie uzupełniające. Evelien nie musiała jej zwracać.

Jeśli spotkasz się z odmową wypłaty dodatkowego świadczenia przysługującego pracownikom w kraju, w którym pracujesz, skontaktuj się z europejskim doradcą ds. zatrudnienia Otwórz link do strony zewnętrznej lub zwróć się o pomoc do naszych serwisów udzielających informacji i porad.

Z życia wzięte

Dodatki i zniżki przysługujące Ci w kraju, w którym pracujesz

Rosita mieszka we Włoszech z mężem i trojgiem dzieci, ale pracuje we Francji. Złożyła wniosek o zniżkę na przejazdy kolejowe dla dużych rodzin, ale spotkała się z odmową, ponieważ ani ona, ani jej dzieci nie mieszkają we Francji.

Rosita powinna ponownie złożyć wniosek w tej sprawie, a w razie potrzeby zwrócić się o pomoc do odpowiedniego serwisu UE. Wszyscy pracownicy na terenie UE mający duże rodziny (w wielu krajach oznacza to troje lub więcej dzieci) są od pierwszego dnia zatrudnienia uprawnieni do tańszych przejazdów kolejowych w kraju, w którym pracują – o ile takie zniżki oferuje się obywatelom danego kraju.

Rachunek bankowy, na który przelewane jest wynagrodzenie

Twój pracodawca może wymagać, abyś otworzył/a rachunek bankowy w kraju, w którym pracujesz. Jeżeli jednak Twoje wynagrodzenie jest w euro, pracodawca jest prawnie zobowiązany do wpłacenia go na wybrane przez Ciebie konto w dowolnym kraju UE.

Wystarczy w tym celu podać numer IBAN rachunku bankowego w UE, wtedy opłata za przelew na Twoje konto nie będzie wyższa niż za przelew krajowy.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 03/04/2025
Udostępnij tę stronę