Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnio sprawdzono : 09/03/2018

Pracownicy transgraniczni

Decyzja Wielkiej Brytanii o zastosowaniu art. 50 TUE: Więcej informacji

Na razie Wielka Brytania pozostaje pełnoprawnym członkiem UE, a wynikające z tego prawa i obowiązki nadal mają w pełni zastosowanie zarówno w tym kraju, jak i do tego kraju.

 • Pytania i odpowiedzi na podstawie wspólnego sprawozdania z dnia 8 grudnia 2017 r. dotyczącego negocjacji między UE a Wielką BrytaniąEnglish
 • Publikacje UE na temat brexituEnglish
 • Informacje i wskazówki rządu brytyjskiego dotyczące brexituEnglish

Jeśli pracujesz w jednym kraju UE, a mieszkasz w innym, do którego wracasz codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu, w prawie UE jesteś określany jako pracownik przygraniczny (lub pracownik transgraniczny).

Sprawdź dokładnie:

Zobacz również:

Twoje prawo do pobytu w innym kraju UE

Rejestracja samochodów pracowników transgranicznych

Jakie przepisy mają zastosowanie?

Na co dzień będziesz podlegać przepisom obu krajów.

Prawo kraju, w którym pracujesz, ma zastosowanie do:

Prawo kraju, w którym mieszkasz, ma zastosowanie do:

Prawdziwa historia

Upewnij się, że nie poniesiesz strat finansowych, jeżeli pracowałeś w innym kraju UE

Evelien z Holandii pracowała w Niemczech przez dziesięć lat jako pracownik transgraniczny. W tym czasie założyła konto w niemieckim prywatnym funduszu emerytalnym, dostawała również od niemieckich organów administracyjnych premie emerytalne.

Po przejściu na emeryturę władze niemieckie nakazały jej zwrot wszystkich premii emerytalnych, które jej wypłacono w ciągu ostatnich 10 lat. Władze niemieckie podjęły taką decyzję, ponieważ Evelien przestała płacić podatki w Niemczech. Ale Evelien po tym, jak przestała pracować w Niemczech, płaciła podatki w kraju zamieszkania, czyli w Holandii.

Evelien postanowiła dochodzić swoich praw w niemieckim sądzie. Sąd uznał, że jako pracownik transgraniczny miała prawo do premii, którą należy traktować jako świadczenie uzupełniające. Evelin nie musiała jej zwracać.

W przypadku odmówienia Ci dodatkowego świadczenia przysługującego pracownikom w kraju Twojego zatrudnienia, skontaktuj się z europejskim doradcą ds. zatrudnienia lub z naszymi służbami informacyjnymi i doradczymi.służby informacyjne i doradcze

Prawdziwa historia

Świadczenia przysługujące Ci w kraju, w którym pracujesz.

Rosita mieszka we Włoszech z mężem i trojgiem dzieci, ale pracuje we Francji. Złożyła wniosek o zniżkę na przejazdy kolejowe dla dużych rodzin, ale spotkała się z odmową, ponieważ ani ona, ani jej dzieci nie mieszkają we Francji.

Rosita powinna ponownie złożyć wniosek w tej sprawie, a w razie potrzeby zwrócić się o pomoc do odpowiednich służb UE. Wszyscy pracownicy na terenie UE mający duże rodziny (w wielu krajach oznacza to troje lub więcej dzieci) są od pierwszego dnia zatrudnienia uprawnieni do tańszych przejazdów kolejowych w kraju, w którym pracują - o ile takie zniżki istnieją i oferuje się je obywatelom danego kraju.

Rachunek bankowy, na który przelewane jest wynagrodzenie

Twój pracodawca może wymagać, abyś otworzył rachunek bankowy w kraju, w którym jesteś zatrudniony.

 • Jeżeli pracujesz w jednym z krajów strefy euro, powinno wystarczyć, że posiadasz konto w Twoim kraju zamieszkania. Jeżeli zarówno Twój kraj zamieszkania, jak i kraj w którym pracujesz, znajdują się w strefie euro, pracodawca nie może zmusić cię do otwarcia innego konta.

  Aby przelać Twoje wynagrodzenie (bez żadnych dodatkowych kosztów), pracodawca musi znać numer Twojego rachunku w formacie IBAN i kod SWIFT (BIC) Twojego banku. Za przelewy międzynarodowe w euro banki nie mogą naliczać wyższych opłat niż za przelewy krajowe.

 • Jeśli mieszkasz lub pracujesz w kraju spoza strefy euro: pracodawca może wymagać, abyś otworzył rachunek bankowy w lokalnym banku, jeżeli może udowodnić, że dokonanie przelewu za granicę będzie wiązało się z wyższymi kosztami.
Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy