Ostatnio sprawdzono: 24/01/2019

Zezwolenia na pracę

Decyzja Wielkiej Brytanii o zastosowaniu art. 50 TUE: Więcej informacji

Jako obywatel UE zazwyczaj nie potrzebujesz zezwolenia na pracę w innym kraju UE.

W UE osoby zatrudnione na własny rachunek nie potrzebują zezwolenia na pracę.

Jednak niektórzy obywatele UE nadal muszą mieć zezwolenie na pracę, aby mogli zostać zatrudnieni w niektórych krajach UE.

Dotyczy to tylko:

  • obywateli Chorwacji w niektórych krajach UE
  • obywateli niektórych krajów UE w Chorwacji.

Liechtenstein stosuje ograniczenia w liczbie osób, które mogą tam mieszkać i pracować. Ograniczenia te dotyczą obywateli wszystkich krajów UE, Norwegii i Islandii.

Obywatele Chorwacji

Twoje prawo do podjęcia pracy w innym kraju UE może być ograniczone na mocy ustaleń przejściowych obowiązujących do 30 czerwca 2020 r.

Większość państw UE zlikwidowała te ograniczenia. Jednak możesz potrzebować zezwolenia, aby podjąć pracę w następujących krajach Austriade.

Praca w Chorwacji

Twoje prawo do podjęcia pracy w Chorwacji może być ograniczone na mocy ustaleń obowiązujących w okresie przejściowym. Możesz potrzebować zezwolenia na pracę, jeśli pochodzisz z jednego z krajów wymienionych poniżej Austria.

Praca w Szwajcarii

Większość obywateli UE nie potrzebuje zezwolenia na pracę w Szwajcarii. Ograniczenia mają zastosowanie tylko do obywateli Chorwacji, w przypadku których nadal jest wymagane zezwolenie na pracę, oraz do obywateli Bułgarii i Rumunii, którzy mają ograniczony dostęp do rynku pracy. Więcej na temat pracy obywateli UE w Szwajcariifrdeiten.

Na mocy umowy między UE a Szwajcarią w sprawie swobodnego przepływu osób obywatele Szwajcarii mogą mieszkać i pracować w UE.

Dodatkowe informacje

Zanim zaczniesz starać się o pracę w kraju nadal stosującym ograniczenia, powinieneś zasięgnąć informacji o obowiązujących tam procedurach.

W tym celu skontaktuj się z publiczną służbą zatrudnienia w kraju, w którym zamierzasz podjąć pracę, lub z europejskim doradcą ds. zatrudnienia.

Prawdziwa historia

Upewnij się, że przed wyjazdem za granicę dostaniesz zezwolenie na pracę

Marko z Chorwacji przyjął ofertę pracy w Wiedniu i natychmiast wyjechał do Austrii. Nie udało mu się jednak dostać zezwolenia na pracę i musiał wrócić do Chorwacji.

Jeśli pochodzisz z Chorwacji, koniecznie dowiedz się przed wyjazdem do nowego kraju, czy potrzebujesz tam pozwolenia, aby podjąć pracę. Jeśli zezwolenie na pracę jest wymagane, pamiętaj, że wniosek o jego udzielenie może zostać odrzucony.

Oddelegowanie za granicę

Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących pracowników delegowanych. Istnieje jednak jeden wyjątek: Austria stosuje tymczasowe ograniczenia w odniesieniu do pracowników z Chorwacji oddelegowanych przez firmy w niektórych sektorach. Nie dotyczy to osób pracujących na własny rachunek.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: