Ostatnio sprawdzono : 07/02/2019

Wysyłka i dostawa

Jeśli sam nie odbierasz zakupionego produktu od razu lub jeśli zamówiłeś dostawę do domu, sprzedający powinien dostarczyć towar w terminie 30 dni – chyba że wspólnie uzgodniliście, że odbędzie się to w innym terminie.

Koszty przesyłki

Konsument musi zawsze zostać poinformowany o łącznej cenie zakupionego produktu, obejmującej koszty dostawy i inne powiązane koszty.

Za dostawę produktów do innego kraju UE sprzedawca może naliczyć inną cenę. Taka różnica może być uzasadniona, ponieważ opłaty za przesyłki pocztowe w poszczególnych krajach UE są różne.

Sprzedawca musi uzyskać od Ciebie wyraźną zgodę na wszelkie dodatkowe koszty, na przykład jeżeli oferuje Ci wysyłkę ekspresową lub zapakowanie produktu na prezent. Stosowanie przez sprzedawców z góry zaznaczonych pól na swoich stronach internetowych nie oznacza, że klient wyraził zgodę na daną usługę. Klient ma prawo do zwrotu pieniędzy za wszelkie opłaty pobrane w ten sposób.

Towary uszkodzone

Sprzedający odpowiada za wszelkie uszkodzenia towarów od momentu ich wysłania aż do ich otrzymania przez klienta.

Dlatego jeżeli po otrzymaniu zamówionego produktu okaże się, że jest on wadliwy lub nie działa, klient ma prawo zwrócić się do sprzedającego o naprawę lub wymianę towaru, lub, jeśli jest to niemożliwe, o upust lub zwrot pieniędzy.

Należy pamiętać o tym, że zawsze przysługuje minimalna dwuletnia gwarancja, bez względu na to, czy towary zostały kupione w sklepie, czy nie − na przykład przez internet, z katalogu czy przez telefon. Więcej informacji o gwarancjach i zwrotach

Co zrobić w razie niedostarczenia produktów

Jeżeli nie otrzymasz zamówionych produktów w ciągu 30 dni lub we wspólnie uzgodnionym terminie, powinieneś przypomnieć sprzedawcy o swoim zamówieniu, wyznaczając mu dodatkowy, rozsądny termin zrealizowania dostawy. Na przykład jeżeli sprzedający poinformował klienta, że dostawa będzie opóźniona o tydzień z powodu problemów z dostawcami, klient powinien rozważyć przedłużenie terminu dostawy o ten dodatkowy tydzień.

Jeśli mimo to sprzedający nie dostarczy towarów w tym przedłużonym terminie, klient ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy i zwrotu pieniędzy. Nie ma obowiązku wyznaczenia sprzedającemu dodatkowego okresu, jeżeli odmówi on wykonania dostawy lub jeśli uzgodniony okres dostawy ma zasadnicze znaczenie, na przykład jeśli produkt jest potrzebny na konkretny dzień (na przykład suknia ślubna), a sprzedawca został o tym poinformowany z wyprzedzeniem.

Prawdziwa historia

W przypadku niedostarczenia produktów w uzgodnionym terminie można anulować zamówienie

W połowie listopada Andrej ze Słowacji zamówił przez internet skrzynkę włoskiego wina z myślą o świętach Bożego Narodzenia. Święta minęły, a on nie otrzymał zamówionego towaru na czas.

Towar nie został dostarczony w terminie 30 dni, choć Andrej przypominał o tym sprzedawcy i dał mu więcej czasu na dostawę, dlatego Andrejowi przysługuje prawo do zwrotu pieniędzy.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: