Ostatnio sprawdzono : 06/07/2018

Wysyłka i dostawa

Jeśli sam nie odbierasz zakupionego produktu od razu lub jeśli zamówiłeś dostawę do domu, sprzedający powinien dostarczyć towar w terminie 30 dni – chyba że wspólnie uzgodniliście, że odbędzie się to w innym terminie.

Koszty przesyłki

Konsument musi zawsze zostać poinformowany o łącznej cenie zakupionego produktu, obejmującej koszty dostawy i inne powiązane koszty.

Różnice w cenie dostawy produktów do różnych krajów mogą być uzasadnione.

Musisz wyraźnie udzielić zgody na wszelkie dodatkowe koszty, na przykład jeżeli sprzedający oferuje Ci wysyłkę ekspresową lub opakowanie na prezent. Stosowanie przez sprzedawców z góry zaznaczonych pól na swoich stronach internetowych nie oznacza, że klient wyraził zgodę na dana usługę. Klient ma prawo do zwrotu pieniędzy za wszelkie opłaty pobrane w ten sposób.

Towary uszkodzone

Sprzedający odpowiada za wszelkie uszkodzenia towarów od momentu ich wysłania aż do ich otrzymania przez klienta.

W przypadku gdy towar zamówiony w którymkolwiek kraju UE jest wadliwy lub nie taki, jak w ogłoszeniu sprzedaży, klient ma prawo zażądać naprawy, wymiany lub – w przypadku gdy żadna z tych możliwości nie wchodzi w grę – zwrotu pieniędzy. Więcej informacji o gwarancji

Co zrobić w razie niedostarczenia produktów

Jeżeli klient nie otrzyma towarów w ciągu 30 dni lub we wspólnie uzgodnionym terminie, powinien przypomnieć sprzedawcy o swoim zamówieniu, wyznaczając mu dodatkowy, rozsądny termin zrealizowania dostawy. Na przykład jeżeli sprzedawca poinformował klienta, że dostawa będzie opóźniona o tydzień z powodu problemów z dostawcami, klient powinien rozważyć przedłużenie terminu dostawy o ten dodatkowy tydzień.

Jeśli mimo to sprzedający nie dostarczy towarów w tym przedłużonym terminie, klient ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy i zwrotu pieniędzy.  Klient nie musi zgadzać się na przedłużenie terminu dostawy, gdy sprzedawca odmawia jej zrealizowania lub w przypadku gdy uzgodniony termin dostarczenia ma duże znaczenie, np. zamówiony towar jest niezbędny do zorganizowania konkretnego wydarzenia (np. suknia ślubna).

Prawdziwa historia

W połowie listopada Andrej ze Słowacji zamówił przez internet skrzynkę włoskiego wina z myślą o świętach Bożego Narodzenia. Święta minęły, a on nie otrzymał zamówionego towaru na czas.

Towar nie został dostarczony w terminie 30 dni, choć Andrej przypominał o tym sprzedawcy i dał mu więcej czasu na dostawę, dlatego Andrejowi przysługuje prawo do zwrotu pieniędzy.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Pomoc i porady Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Twoim krajuen

Udostępnij tę stronę: