Posledná kontrola : 02/04/2022

Preprava a dodanie

Ak si zakúpený tovar nevyzdvihnete priamo pri zakúpení alebo ak ste objednali donáškovú službu, predajca má 30 dní na to, aby vám tovar dodal (ak ste sa nedohodli inak).

Náklady na dodanie

Obchodník vás musí vždy jasne informovať o celkovej cene vášho nákupu vrátane dodania a iných súvisiacich nákladov.

Obchodník vám môže účtovať inú cenu za dodanie tovaru do inej krajiny EÚ. Poštové poplatky sa totiž v jednotlivých krajinách EÚ líšia. Pred nákupom tovaru vás musí obchodník informovať o tom, ktoré možnosti cezhraničného doručovania sú vám k dispozícii a aká je ich cena.

So všetkými dodatočnými nákladmi – napr. ak vám obchodník chce ponúknuť expresné dodanie alebo darčekové balenie – musíte výslovne súhlasiť. Vopred zaškrtnutá možnosť na webovej stránke obchodníka nepredstavuje takýto súhlas a vy máte nárok na vrátenie celej platby, ktorá by sa uskutočnila týmto spôsobom.

Poškodený tovar

Obchodník je zodpovedný za akékoľvek poškodenie vášho tovaru od momentu jeho odoslania až do jeho dodania.

Ak teda zistíte, že tovar, ktorý ste si objednali, je chybný alebo nefunguje tak, ako by mal, máte právo požiadať o jeho opravu, výmenu, a v prípade, že to nie je možné, o zníženie ceny alebo vrátenie peňazí.

Pamätajte na to, že vždy máte minimálne 2-ročnú záručnú lehotu, bez ohľadu na to, či ste si tovar kúpili v „kamennom", respektíve skutočnom obchode alebo inde, napríklad na internete, prostredníctvom katalógu alebo telefonicky. Viac informácií o zárukách a vrátení tovaru.

Nedodanie tovaru

Ak nedostanete tovar do 30 dní alebo v rámci dohodnutej lehoty, mali by ste upozorniť obchodníka a mali by ste mu poskytnúť dodatočný primeraný čas na dodanie tovaru. Ak vás obchodník napríklad informoval o tom, že dodanie sa oneskorí o jeden týždeň z dôvodu problémov s jeho dodávateľmi, mali by ste zvážiť, či mu uvedený ďalší týždeň poskytnete.

Ak vám obchodník tovar nedodá ani počas predĺženej lehoty, máte nárok od zmluvy odstúpiť a požadovať vrátenie zaplatenej sumy bez odkladu. Čas navyše nemusíte obchodníkovi poskytnúť, ak odmietne tovar doručiť, alebo ak je dodávka v rámci dohodnutej dodacej lehoty mimoriadne dôležitá – napríklad ak potrebujete daný tovar na osobitnú udalosť, napríklad šaty na svadbu, a obchodníka ste o tom vopred informovali.

Príklad

Ak vám tovar nebol dodaný v dohodnutom čase, objednávku môžete zrušiť.

Andrej zo Slovenska si v polovici novembra cez internet objednal debnu vína z Talianska na rodinnú oslavu Vianoc. Vianoce prešli, ale víno mu nedoručili.

Keďže výrobok nebol dodaný do 30 dní, a to napriek tomu, že Andrej upozornil obchodníka a poskytol mu viac času na dodanie tovaru, má nárok na vrátenie peňazí.

Poplatky za doručovanie balíkov

Spoločnosti v EÚ, ktoré sa zaoberajú cezhraničným dodávaním balíkov, musia svoj verejný cenník každoročne sprístupniť prostredníctvom nástroja EÚ. Tento nástroj môžete použiť na kontrolu služieb dodávania balíkov, ktoré máte k dispozícii, keď posielate balík v rámci EÚ. Tento nástroj sa týka len listov a balíkov s hmotnosťou minimálne 500 g a maximálne 5 kg.

Ak chcete vidieť, ktoré spoločnosti sú k dispozícii a aké sú ich ceny, vyberte si z uvedených možností svoju krajinu, krajinu, do ktorej chcete balík poslať, a druh balíka.

Názov spoločnosti Cena

Upozornenie

U doručovateľskej spoločnosti by ste si mali vždy overiť konečnú cenu za doručenie, pretože na určenie konečnej ceny môžu byť potrebné presné informácie, napríklad rozmery alebo hmotnosť balíka a PSČ miesta, kam chcete balík odoslať. Všetky ceny sú uvedené v miestnej mene a nie je v nich zahrnutá DPH. Informácie o cenách sa aktualizujú každý rok 31. marca.

Najčastejšie otázky

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Zdieľať túto stránku: