Pracovníci – právo na pobyt

Máte právo bývať v ktorejkoľvek krajine EÚ, kde ste zamestnancom, pôsobíte ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo ako vyslaný pracovník.

Ak prídete o prácu

Ak prídete o prácu v zahraničí, kde žijete, môžete tam naďalej zostať, ak:

  • ste dočasne práceneschopný(-á) pre chorobu alebo nehodu;
  • ste v evidencii príslušného úradu ako nedobrovoľne nezamestnaná osoba. Ak ste boli zamestnaný(-á) menej ako 1 rok predtým, ako ste prišli o prácu, máte právo na to, aby s vami najmenej 6 mesiacov zaobchádzali rovnako ako so štátnymi príslušníkmi.
  • navštevujete kurz odbornej prípravy. Ak nie ste nedobrovoľne nezamestnaný(-á), kurz musí súvisieť s vaším predchádzajúcim zamestnaním.

Povinnosť prihlásiť sa u príslušných orgánov a registrácia pobytu

Niektoré štáty EÚ vyžadujú, aby ste v primeranej lehote po príchode ohlásili svoju prítomnosť príslušným orgánom. Ak to neurobíte, môžu vás sankcionovať, napríklad udelením pokuty.

Ako zamestnanec v hostiteľskej krajine by ste mali po prvých 3 mesiacoch nahlásiť svoj pobyt príslušným orgánom (často obecná alebo miestna policajná stanica). Po zaregistrovaní dostanete registračné potvrdenie. Toto potvrdenie osvedčuje vaše právo zdržiavať sa v novej hostiteľskej krajine.

Budete potrebovať:

  • platný preukaz totožnosti alebo cestovný pas;
  • vyhlásenie zamestnávateľa o prijatí do zamestnania alebo potvrdenie o zamestnaní,
  • v prípade samostatne zárobkovo činnej osoby dôkaz, že ste samostatne zárobkovo činnou osobou.

Iné dokumenty predkladať nemusíte.

Trvalý pobyt

Ak sa v inej krajine EÚ legálne zdržiavate a spĺňate podmienky na pobyt v tejto krajine nepretržite počas obdobia 5 rokov, automaticky tam získavate právo na trvalý pobyt. Znamená to, že v tejto krajine môžete zostať tak dlho, ako chcete.

Na nepretržitosť pobytu nemá vplyv:

  • dočasná neprítomnosť (menej ako 6 mesiacov v roku)
  • neprítomnosť dlhšieho trvania v dôsledku povinnej vojenskej služby
  • jedna neprítomnosť v maximálnej dĺžke 12 za sebou nasledujúcich mesiacov spôsobená vážnymi dôvodmi, ako sú napríklad tehotenstvo a pôrod, vážne ochorenie, práca, odborné vzdelávanie alebo vyslanie do inej krajiny.

Právo na trvalý pobyt môžete stratiť, ak sa zdržiavate mimo hostiteľského štátu dlhšie ako 2 po sebe idúce roky.

Trvalý pobyt pred uplynutím piatich rokov

Na trvalý pobyt môžete mať nárok pred uplynutím piatich rokov v niektorej z týchto situácií:

  • ak ste odišli do dôchodku a v dotknutom štáte ste pracovali uplynulý rok alebo ste tam žili nepretržite aspoň tri roky;
  • ak máte trvalú práceneschopnosť, lebo už nemôžete pracovať, a ak ste sa v dotknutom štáte nepretržite zdržiavali aspoň dva roky;
  • ak máte trvalú práceneschopnosť, lebo už nemôžete pracovať z dôvodu pracovného úrazu alebo choroby z povolania. V takomto prípade máte právo zostať v krajine bez ohľadu na to, ako dlho ste tam pred nehodou alebo ochorením žili;
  • ak začnete pracovať v inej krajine EÚ ako cezhraničný pracovník a musíte sa vracať na miesto bydliska aspoň raz týždenne, ale predtým ste nepretržite tri roky pracovali v krajine, kde chcete získať trvalý pobyt.

Upozornenie

Informácie o práve na pobyt pre občanov tretích krajín bez príbuzných z EÚ en es fr pt .

Môžu vám úrady nariadiť opustiť krajinu alebo vás deportovať?

V inom štáte EÚ sa môžete zdržiavať, kým spĺňate podmienky na pobyt. Ak tieto požiadavky prestanete spĺňať, vnútroštátne orgány vás môžu požiadať, aby ste krajinu opustili.

Hostiteľský štát vás vo výnimočných prípadoch môže vyhostiť z dôvodov verejného poriadku alebo verejnej bezpečnosti, avšak len v prípade, ak preukáže, že predstavujete vážnu hrozbu.

Rozhodnutie o vyhostení alebo žiadosť o opustenie územia vám musia doručiť v písomnej forme. Musí obsahovať všetky dôvody vyhostenia a konkretizovať, ako a dokedy sa môžete odvolať.

Najčastejšie otázky

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Posledná kontrola: 04/08/2023
Zdieľať túto stránku