Cestovné doklady štátnych príslušníkov tretích krajín

Požiadavky týkajúce sa pasu, vstupu a víza

Ak ste štátnym príslušníkom krajiny mimo EÚ a EÚ chcete navštíviť alebo v rámci nej cestovať, budete potrebovať platný cestovný pas a prípadne vízum. Váš cestovný pas by mal byť platný najmenej tri mesiace po dni, keď máte v úmysle EÚ opustiť, a musí byť vydaný v posledných desiatich rokoch. Je teda potrebné, aby bol váš cestovný doklad vydaný v rámci desiatich rokov pred vaším príchodom do EÚ, pričom musí zostať v platnosti do konca vášho pobytu a ešte ďalšie tri mesiace.

Deti a maloleté osoby musia mať svoj vlastný cestovný pas a prípadne vízum. Je možné, že po príchode budete musieť príslušníkom pohraničnej stráže predložiť ďalšie podporné dokumenty, ako sú pozvánka, dôkaz o ubytovaní alebo spiatočný cestovný lístok. Pokiaľ ide o presné požiadavky, obráťte sa na veľvyslanectvo/konzulát krajiny EÚ, ktorú plánujete navštíviť.

Vízové pravidlá EÚ a schengenský priestor

EÚ má spoločný súbor vízových pravidiel, ktoré sa vzťahujú na krátkodobý pobyt (t. j. najviac 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia) a na tranzit cez medzinárodné tranzitné priestory letísk v schengenskom priestore. Tieto pravidlá sa uplatňujú v 29 európskych krajinách: 25 krajín EÚ: Belgicko, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko, ako aj štyri krajiny mimo EÚ: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Tieto krajiny spoločne tvoria schengenský priestor en .

Upozornenie

Vízové pravidlá EÚ sa neuplatňujú na Cyprus a Írsko. Tieto krajiny vydávajú víza podľa svojich vlastných vnútroštátnych pravidiel. Viac informácií o požiadavkách na vstup a o tom, ako požiadať o vízum v prípade niektorej z týchto krajín, získate na veľvyslanectve/konzuláte.

Ak máte platné vízum alebo povolenie na pobyt vydané jednou z krajín schengenského priestoru (pozri vyššie), môžete ich použiť aj na cestu na Cyprus. Víza alebo povolenia na pobyt vydané Cyprom však nie sú platné na cestovanie do krajín schengenského priestoru. Pozrite si osobitné pravidlá, ktoré sa uplatňujú, ak máte pobytový preukaz rodinného príslušníka občana EÚ.

Cestovanie v rámci schengenského priestoru

Keď prekročíte vonkajšiu schengenskú hranicu a príslušníci pohraničnej stráže overia, že vaše doklady spĺňajú požiadavky na vstup, pri cestovaní v rámci schengenského priestoru sa na vás nebudú vzťahovať žiadne ďalšie kontroly. Za výnimočných okolností môžu krajiny schengenského priestoru zaviesť dočasné kontroly na svojich vnútorných hraniciach. Pozrite si podrobnejšie informácie en a zoznam krajín, ktoré v súčasnosti tieto kontroly vykonávajú. Ak plánujete do týchto krajín cestovať alebo cez ne prechádzať, dbajte na to, aby ste so sebou mali cestovný pas a iné podporné dokumenty.

Žiadosť o krátkodobé vízum v schengenskom priestore do 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia (schengenské vízum)

To, či budete potrebovať vízum, závisí od vašej štátnej príslušnosti. Existuje tiež niekoľko krajín, ktorých štátni príslušníci sú oslobodení od vízovej povinnosti pri pobytoch trvajúcich 90 dní alebo menej. Ak potrebujete vízum, musíte oň požiadať na konzuláte či veľvyslanectve (alebo v niektorých prípadoch prostredníctvom externého poskytovateľa služieb) krajiny, ktorú idete navštíviť, a to skôr, než vycestujete. Prečítajte si viac o tom, ako požiadať o schengenské vízum en , a o tom, aké doklady musíte predložiť. Vaše schengenské vízum vám automaticky umožňuje cestovať do iných krajín schengenského priestoru (pozri vyššie uvedený zoznam). Na návštevu krajín, ktoré nie sú súčasťou schengenského priestoru, však možno budete potrebovať víza.

Je dobré vedieť, že zoznam krajín, ktorých štátni príslušníci potrebujú vízum na cestovanie do Írska, sa mierne líši od zoznamu krajín, ktorých štátni príslušníci potrebujú víza na cestovanie do iných krajín EÚ.

Odopretie vstupu

Ak ako štátny príslušník tretej krajiny nespĺňate podmienky vstupu stanovené v Kódexe schengenských hraníc, krajina EÚ alebo schengenského priestoru vám môže odoprieť vstup. Podľa týchto pravidiel musíte mať:

  • platný cestovný doklad,
  • vízum (v prípade potreby a okrem prípadu, keď máte platné povolenie na pobyt alebo platné dlhodobé vízum),
  • potvrdenie, ktorého obsahom je účel a špecifikácia vášho pobytu (vrátane dokladu o dostatočných finančných prostriedkoch).

Tieto pravidlá sa uplatňujú aj na všetky zápisy v Schengenskom informačnom systéme en , ktoré by prípadne mohli viesť k odopretiu vášho vstupu a pobytu z dôvodu ohrozenia verejného poriadku, vnútornej bezpečnosti, verejného zdravia alebo medzinárodných vzťahov ktorejkoľvek krajiny EÚ alebo schengenského priestoru.

Proti rozhodnutiu, ktorým vám bol vstup odopretý, máte právo podať odvolanie. O vašom odvolaní sa bude konať podľa vnútroštátneho práva krajiny, v ktorej vám bol vstup odopretý. Podanie odvolania však nemá vo vzťahu k rozhodnutiu o odopretí vstupu odkladný účinok.

Pozri aj:

Cestovné doklady rodinných príslušníkov z krajín mimo EÚ

Cestovné doklady štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov s pobytom v krajinách EÚ en

Imigračný portál EÚ en es fr pt

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Posledná kontrola: 15/04/2024
Zdieľať túto stránku