Primerané úpravy

V súlade s predpismi EÚ musíte ako zamestnávateľ zabezpečiť zamestnancom so zdravotným postihnutím primerané úpravy. Takéto zmeny a s nimi súvisiace náklady musia byť realistické a nesmú váš podnik neprimerane zaťažovať.

To, čo možno považovať za primerané, závisí od veľkosti a prispôsobivosti vašej spoločnosti, finančných a iných nákladov (napr. pracovný čas, vplyv na produktivitu alebo súvisiace narušenie) a od verejného financovania či inej dostupnej pomoci vo vašej krajine. Mnohé úpravy možno vykonať bezplatne.

Čo sú to primerané úpravy?

Primerané úpravy sú všetky zmeny pracovného miesta alebo pracovného prostredia potrebné na to, aby sa osoba so zdravotným postihnutím mohla uchádzať o pracovné funkcie, vykonávať ich a zlepšovať sa v nich alebo absolvovať odbornú prípravu.

Každý zamestnanec so zdravotným postihnutím má na primerané úpravy právo. Toto právo sa vzťahuje na všetky pracovné činnosti pokryté v právnych predpisoch EÚ, od podávania žiadostí o zamestnanie až po ukončenie pracovnej zmluvy. Vzťahuje sa aj na pracovné podmienky a zamestnanecké výhody.

Príklad

Carlos, talentovaný vývojár softvéru, čelil náročnej diagnóze, ktorá ho pripravila o schopnosť pracovať ako predtým. Jeho nadriadený upravil jeho úlohy tak, aby mohol mať flexibilný pracovný čas a pracovať z domu. Spoločnosť mu tiež poskytla ergonomické vybavenie a prispôsobila jeho úlohy tak, aby mohol uplatniť svoje silné stránky. Vďaka týmto primeraným úpravám sa Carlosovi naďalej darilo a tímu prinášal cenné poznatky.

Druhy primeraných úprav

Asistenčná technológia môže zamestnancom so zdravotným postihnutím umožniť efektívne a nezávisle si plniť úlohy. Pomáha prekonávať fyzické, zmyslové alebo kognitívne obmedzenia.

Príklady:

  • Čítačky obrazoviek pre zamestnancov so zrakovým postihnutím.
  • Softvér, ktorý prevádza reč na text, určený jednotlivcom s poruchami mobility rúk.
  • Načúvacie pomôcky alebo asistenčné načúvacie zariadenia pre zamestnancov so sluchovým postihnutím.
  • Ergonomické klávesnice a myši pre osoby so zraneniami spôsobenými opakovaním pohybov.

Príklad

Veľká nemecká zdravotnícka spoločnosť s 3 400 zamestnancami a viacerými pridruženými nemocnicami zabezpečila primerané úpravy pre zdravotnú sestru s poruchou sluchu. Na stanici zdravotných sestier nainštalovali silnejšie signalizačné zariadenia vrátane vizuálnej výstrahy a v chodbách zaviedli rádiový signalizačný systém pre infúzne pumpy. Okrem toho zriadili nový bezdrôtový telefón s reguláciou objemu, vibráciami, blikajúcimi indikátormi a s Bluetooth pripojením do jej načúvacích pomôcok. Tieto opatrenia umožnili zdravotnej sestre napriek poruche sluchu účinne vykonávať svoje povinnosti na detskom oddelení chorých na rakovinu.

Osobná asistencia môže pomôcť zamestnancom so zdravotným postihnutím vykonávať úlohy, ktoré by inak mohli byť zložité, a zabezpečiť, aby si vedeli účinne plniť povinnosti.

Príklady:

  • Tlmočník posunkovej reči pre nepočujúceho zamestnanca na schôdzi.
  • Inštruktor, ktorý osobám s kognitívnym postihnutím na mieste pomáha s odbornou prípravou a riadením úloh.

Príklad

V Portugalsku si nadnárodná energetická spoločnosť vďaka dômyselným úpravám najala autistického počítačového inžiniera. Počas integračnej fázy si zvolili vhodnú pracovnú oblasť a tím a usporiadali informačné stretnutia s manažérmi a spolupracovníkmi. Zamestnancovi tiež poskytli slúchadlá na utlmenie hluku, aby ho žiadny náhly alebo hlasný hluk nerušil. Vďaka tomu mohol inžinier zmysluplne prispieť a zároveň boli rešpektované jeho jedinečné slabé aj silné stránky. Spoločnosť získala kvalifikovaného zamestnanca, preukázala podnikovú sociálnu zodpovednosť a s minimálnymi nákladmi na prispôsobenie podporila inkluzívnejšie pracovné prostredie.

Úprava fyzického pracovného priestoru môže odstrániť prekážky a vytvoriť inkluzívne prostredie, ktoré vyhovuje potrebám zamestnancov so zdravotným postihnutím.

Príklady:

  • Zníženie stolov alebo pracovné stanice s nastaviteľnou výškou zamestnancov, ktorí používajú invalidné vozíky.
  • Rozšírenie dverí s cieľom prispôsobiť sa mobilným pomôckam.
  • Inštalácia bezbariérovej rampy alebo výťahov pre zamestnancov, ktorí nemôžu používať schody.
  • Prístupnosť spoločných priestorov, ako sú kuchyne a oddychové miestnosti.

Príklad

Vo verejnom sektore v Belgicku súd prijal sudcu s kvadriplegickou paralýzou spôsobenou úrazom pri lyžovaní a poskytol mu na doma prispôsobenú pracovnú stanicu. To mu umožnilo niekoľko dní v týždni pracovať na diaľku. Okrem toho mu bol poskytnutý pružný pracovný čas a finančná podpora na úpravu pracovného priestoru. Tieto opatrenia umožnili sudcovi znovu si plniť povinnosti a účinne prispeli k tomu, aby si zachoval rovnaké postavenie, ako majú jeho kolegovia. Vďaka tomuto prístupu v belgickom verejnom sektore dostali skúsení sudcovia možnosť zostať v zamestnaní, prejavil sa skutočný záväzok k inklúzii a rozmanitosti a vznikol precedens pre primerané úpravy vo verejnom sektore, ktoré si vyžadujú len mierne náklady.

Pružný pracovný čas môže zamestnancom pomôcť zvládnuť svoj zdravotný stav, rozvrh liečby alebo premenlivé úrovne energie, vďaka čomu sa zachová produktivita a spokojnosť s prácou.

Príklady:

  • Pružný začiatok a koniec pracovného času pre zamestnancov, ktorí možno musia navštevovať lekára alebo majú vinou svojho zdravotného stavu premenlivé úrovne energie.
  • Stlačené pracovné týždne (napr. štyri 10-hodinové dni) na zníženie počtu dní dochádzania do zamestnania.
  • Možnosť pracovať na kratší pracovný úväzok alebo spoločná práca pre zamestnancov, ktorí nezvládnu pracovať na plný úväzok.

Príklad

Veľká telekomunikačná spoločnosť v Chorvátsku prijala zamestnankyňu, ktorá je matkou a stará sa o dieťa s viacnásobným zdravotným postihnutím. Získala pružný pracovný čas a podporu priaznivého tímového prostredia, v ktorom jej kolegovia pomáhajú vyvážiť pracovné a osobné povinnosti. To jej umožnilo udržať si kvalitnú prácu a zároveň sa starať o svoje dieťa. Spoločnosť si udržala vysokokvalifikovanú odborníčku na IT s 20-ročnými skúsenosťami, posilnila svoju povesť inkluzívnosti a získala uznanie ako jeden zo zamestnávateľov roka pre osoby so zdravotným postihnutím. Náklady boli minimálne alebo mierne, pričom išlo najmä o manažérske úsilie investované do zachovania prispôsobivého a podporného prostredia.

Prispôsobením prideľovania alebo vykonávania úloh, keď sa povinnosti zamestnancov so zdravotným postihnutím zosúladia s ich schopnosťami, im možno pomôcť účinnejšie pracovať.

Príklady:

  • Zmena systému pracovných miest, v rámci ktorej sa prerozdelia okrajové úlohy, ktoré zamestnanec so zdravotným postihnutím nemôže vykonávať, iným členom tímu.
  • Práca z domu alebo práca na diaľku pre zamestnancov, ktorí majú ťažkosti s dochádzaním do zamestnania alebo z dôvodu zmyslovej citlivosti potrebujú kontrolované prostredie.
  • Zmena pracovných povinností tak, aby sa zameriavali skôr na silné stránky a schopnosti než na obmedzenia, ako napríklad poverenie zrakovo postihnutého zamestnanca zadaním, ktoré zahŕňa predovšetkým sluchové úlohy.

Príklad

Vo vilniuskom hoteli v Litve zaviedli stratégiu prispôsobovania pracovných miest, aby mohli prijímať osoby s rôznym zdravotným postihnutím, ktoré by mohli mať s tradičnými úlohami v hoteli ťažkosti. V rámci toho sa pracovné úlohy prispôsobili podľa individuálneho posúdenia tak, aby zdôrazňovali jedinečné zručnosti zamestnancov so zdravotným postihnutím. Táto stratégia maximalizovala ich produktivitu a spokojnosť s prácou a na pracovisku podporila rozmanitosť a inklúziu. Využívaním jedinečných spôsobilostí týchto zamestnancov hotel úspešne plnil špeciálne úlohy, zvýšil sa rozmanitosť na pracovisku a prejavil skutočný záväzok k sociálnej zodpovednosti. Počiatočné náklady na individuálne posudky a prispôsobenie pracovných miest boli minimálne alebo mierne a vynahradili ich prínosy účinnejšie plnených úloh.

Pozri aj

Ako zaviesť primerané úpravy do praxe – príručka perspektívnych postupov

Ďalšie informácie a prístup k národným portálom nájdete v kapitole o rovnakom zaobchádzaní na pracovisku .

Prístup k informáciám týkajúcim sa jednotlivých krajín.

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Máte otázky týkajúce sa podnikania v zahraničí, napr. exportu alebo rozšírenia do inej krajiny EÚ? Ak áno, bezplatnú odpoveď vám poskytne sieť Enterprise Europe Network.

Na nájdenie najvhodnejšej pomoci môžete využiť aj vyhľadávač služieb pomoci.

Posledná kontrola: 14/03/2025
Zdieľať túto stránku