Cestovné doklady rodinných príslušníkov z krajín mimo EÚ

Cestovanie v EÚ s rodinnými príslušníkmi z krajín mimo EÚ

Ak ste občanom EÚ a žijete v inej krajine EÚ alebo cestujete do inej krajiny EÚ, vaša rodina sa k vám môže pripojiť vrátane najbližších rodinných príslušníkov, ktorí nie sú občanmi EÚ. Ak ste napríklad francúzskym občanom žijúcim v Taliansku a váš manžel či vaša manželka je občanom USA, môže sa k vám v Taliansku pripojiť.

To sa však nevzťahuje na krajinu vašej štátnej príslušnosti. Ak ste napríklad nemeckým štátnym príslušníkom a vaši rodinní príslušníci z krajiny mimo EÚ sa chcú k vám v Nemecku pripojiť, uplatňujú sa vnútroštátne pravidlá.

V závislosti od konkrétnej krajiny mimo EÚ, z ktorej vaši rodinní príslušníci pochádzajú, môžu potrebovať vízum. Ak sa vyžaduje vízum, malo by byť bezplatné a vydané v zrýchlenom konaní o udelení víza najbližšiemu rodinnému príslušníkovi občana EÚ (pozri informácie o žiadosti o vízum nižšie).

Vaši najbližší a vzdialenejší rodinní príslušníci z krajín mimo EÚ

Vašimi najbližšími rodinnými príslušníkmi z krajín mimo EÚ sú váš manžel či vaša manželka, deti, nezaopatrení potomkovia, ako aj závislí rodičia či starí rodičia. Týka sa to aj vášho registrovaného partnera z krajiny mimo EÚ, ak sa v krajine, do ktorej cestuje, považujú registrované partnerstvá za rovnocenné s manželstvom.

Za určitých podmienok sa môže zrýchlené konanie o udelení víza vzťahovať aj na iných vzdialenejších rodinných príslušníkov z krajín mimo EÚ, ktorí s vami cestujú alebo sa k vám pridávajú, ako sú: súrodenci, bratranci či sesternice, tety a strýkovia, ako aj váš partner z krajiny mimo EÚ, s ktorým máte trvalý vzťah. Platí to aj pre registrovaných partnerov v krajinách, v ktorých sa registrované partnerstvá nepovažujú za rovnocenné s manželstvom . Krajiny EÚ nemajú povinnosť automaticky im umožniť vstup. Predmetnú žiadosť však musia posúdiť.

Upozornenie

Overte si presné pravidlá platné v krajine, do ktorej cestuje váš vzdialenejší rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ.

Pasové a vízové požiadavky

Vaši rodinní príslušníci z krajín mimo EÚ musia mať so sebou platný cestovný pas a v závislosti od krajiny, z ktorej pochádzajú, budú možno potrebovať aj vstupné vízum. Ak majú doklad o pobyte (preukaz alebo povolenie), môžu byť oslobodení od vízovej povinnosti (pozri nástroj uvedený ďalej). Existuje zoznam krajín, ktorých štátni príslušníci nepotrebujú vízum na krátkodobý pobyt v EÚ v trvaní najviac 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia. Obráťte sa na konzulát alebo veľvyslanectvo krajiny, do ktorej cestujete, a to v dostatočnom predstihu, aby ste si overili, aké doklady budú musieť vaši rodinní príslušníci z krajín mimo EÚ predložiť na hraniciach. Informácie o cestovných dokladoch a vízach, ktoré sú tu uvedené, sa vzťahujú aj na cestovanie na Island, do Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska.

Upozornenie

Vízová povinnosť v súvislosti s cestovaním do Írska je mierne odlišná od vízovej povinnosti v prípade ostatných krajín EÚ. Pozrite si informácie, ktoré poskytli írske orgány en .

Vízová povinnosť pre rodinných príslušníkov z krajín mimo EÚ s dokladom o pobyte

Ak má váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ pobytový preukaz alebo povolenie na pobyt vydané niektorou z krajín schengenského priestoru , je možné, že vízum nebude potrebovať. Pomocou nástroja uvedeného ďalej si overte, či sa v prípade krajiny, do ktorej cestuje, vyžaduje vstupné vízum.

Aký druh dokladu o pobyte má váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ?

Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ nepotrebuje vízum, ak má pobytový preukaz.

  • S týmto pobytovým preukazom (alebo preukazom o trvalom pobyte) môže cestovať bez víz do všetkých krajín EÚ (vrátane krajiny vašej štátnej príslušnosti), ako aj na Island, do Lichtenštajnska a Nórska, a to aj bez toho, aby ste ich sprevádzali. Platí to bez ohľadu na to, ktorá krajina EÚ vydala ich pobytový preukaz a ktorú krajinu navštevujú.

Upozornenie

Výnimka pre Švajčiarsko

Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ môže cestovať bez víza aj do Švajčiarska, okrem prípadu, keď bol jeho pobytový preukaz vydaný v Bulharsku, na Cypre, v Írsku alebo Rumunsku.

Švajčiarsko nevydáva pobytové preukazy rodinným príslušníkom občanov EÚ, ale povolenia na pobyt (pozrite si príslušné pravidlá švajčiarskych orgánov týkajúce sa povolení na pobyt de en fr ).

Príklad

Držitelia pobytového preukazu rodinného príslušníka občana EÚ nepotrebujú vízum

Ying, čínska manželka nemeckého štátneho príslušníka žijúceho vo Fínsku, dostala vo Fínsku pobytový preukaz rodinného príslušníka občana EÚ. Ying a jej manžel by chceli vycestovať do Rumunska na jesennú dovolenku. Keďže Ying má platný cestovný pas a pobytový preukaz rodinného príslušníka občana EÚ, na cestu do Rumunska nepotrebuje vstupné vízum.

Príklad

Držitelia pobytového preukazu rodinného príslušníka občana EÚ nepotrebujú vízum

Marek je českým občanom. Býva so svojou indickou manželkou Meerou v Bulharsku. Meera má platný cestovný pas a pobytový preukaz rodinného príslušníka z EÚ vydaný Bulharskom. Meera cestuje sama do Francúzska a potom na dovolenku do Írska. Keďže Meera má platný cestovný pas a pobytový preukaz, nepotrebuje vstupné vízum na cestu do žiadnej z týchto dvoch krajín, hoci cestuje sama.

Do ktorej krajiny cestujete?

Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ má povolenie na pobyt vydané krajinou schengenského priestoru a cestuje do krajiny schengenského priestoru

  • Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ nepotrebuje vízum, ak má povolenie na pobyt (vnútroštátne povolenie na pobyt) vydané podľa vnútroštátnych pravidiel krajiny schengenského priestoru.

Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ má povolenie na pobyt vydané krajinou schengenského priestoru a cestuje do krajiny mimo schengenského priestoru

  • Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ bude potrebovať vízum, ak cestuje do Írska.
  • Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ nepotrebuje vízum, ak cestuje do Bulharska, na Cyprus alebo do Rumunska.

Príklad

Aj keď máte vnútroštátne povolenie na pobyt vydané krajinou schengenského priestoru, na cestu do Írska môže byť potrebné vstupné vízum

Joyce, štátna príslušníčka Nigérie, žije v Holandsku so svojím holandským manželom Luukom. Ako rodinná príslušníčka občana Holandska dostala povolenie na pobyt v Holandsku. Joyce chce sprevádzať Luuka na jeho najbližšej služobnej ceste do Dublinu. Keďže Írsko nie je súčasťou schengenského priestoru a schengenské povolenia na pobyt neuznáva, Joyce musí požiadať o vstupné vízum, ak chce s Luukom cestovať do Írska.

Do ktorej krajiny cestujete?

Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ má povolenie na pobyt vydané krajinou mimo schengenského priestoru a cestuje do krajiny schengenského priestoru

  • Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ bude potrebovať vízum.

Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ má povolenie na pobyt vydané krajinou mimo schengenského priestoru a cestuje do krajiny mimo schengenského priestoru

  • Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ bude potrebovať vízum, ak má povolenie na pobyt vydané Írskom a cestuje do Bulharska, na Cyprus alebo do Rumunska.
  • Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ bude potrebovať vízum, ak má povolenie na pobyt vydané Bulharskom, Cyprom alebo Rumunskom a cestuje do Írska.
  • Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ nepotrebuje vízum, ak má povolenie na pobyt vydané Bulharskom, Cyprom alebo Rumunskom a cestuje do niektorej z týchto krajín.

Žiadosť o udelenie vstupného víza na krátkodobý pobyt do 90 dní

Tu uvádzané informácie sa vzťahujú na cestovanie do 27 krajín EÚ a na Island, do Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska. Na cestovanie do Švajčiarska sa však môžu vzťahovať určité osobitné pravidlá (pozrite si informácie švajčiarskych orgánov týkajúce sa víz en ).

Ak vaši rodinní príslušníci z krajiny mimo EÚ potrebujú vstupné vízum, mali by oň vopred požiadať na konzuláte alebo veľvyslanectve krajiny, do ktorej chcú vycestovať. Ak budú cestovať spolu s vami alebo sa k vám pridajú (v inej krajine EÚ, ako je krajina vašej štátnej príslušnosti), ich vízum treba spracovať čo najskôr v rámci zrýchleného konania a bezplatne. Lehoty na spracovanie žiadostí o víza rodinných príslušníkov z krajín mimo EÚ, ktoré presahujú 15 dní, by mali byť výnimočné a riadne odôvodnené.

Upozornenie

Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ by mal vo formulári žiadosti o udelenie víza jasne uviesť, že žiada o vstupné vízum ako rodinný príslušník občana EÚ. Ak to z formulára žiadosti nie je zrejmé, môže sa stať, že mu vydajú nesprávny typ víza, za ktorý bude musieť zaplatiť.

Žiadosť o vízum – podporné dokumenty rodinných príslušníkov z krajín mimo EÚ

Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ musí k žiadosti o vízum pripojiť tieto dokumenty (nevyžadujú sa žiadne iné dokumenty):

  • platný cestovný pas,
  • platný preukaz totožnosti alebo cestovný pas rodinného príslušníka z EÚ,
  • dokument preukazujúci rodinný vzťah s dotknutým občanom EÚ (napríklad sobášny list, rodný list atď.), prípadne aj dôkaz o existencii závislosti, trvalého partnerstva atď.,
  • dôkaz o tom, že v hostiteľskej krajine EÚ bude sprevádzať občana EÚ alebo sa k nemu pripojí, t. j.:
    • dôkaz, že občan EÚ už má pobyt alebo sa nachádza v hostiteľskej krajine EÚ (napr. platné osvedčenie o evidencii vozidla vydané hostiteľskou krajinou),
    • ak sa občan EÚ ešte nenachádza v hostiteľskej krajine EÚ: vyhlásenie, že občan EÚ vycestuje do cieľovej krajiny EÚ.

Zamietnutie udelenia víza a odvolanie

Vášmu rodinnému príslušníkovi z krajiny mimo EÚ možno udelenie víza zamietnuť len z týchto dôvodov:

  • nepreukáže, že
    • je vaším rodinným príslušníkom (a žijete v inej krajine EÚ, než je krajina vašej štátnej príslušnosti, alebo do takej krajiny vycestujete),
    • v danej krajine sa k vám (ako občanovi EÚ) pripojí alebo vás bude sprevádzať.

Krajina EÚ môže zamietnuť žiadosť o vízum aj z dôvodov súvisiacich s „verejným poriadkom, verejnou bezpečnosťou alebo verejným zdravím“. V takom prípade musia príslušné orgány dokázať, že žiadateľ o vízum predstavuje „skutočnú, existujúcu a dostatočne vážnu hrozbu“. Krajina EÚ môže zamietnuť žiadosť o vízum aj z dôvodov súvisiacich so zneužívaním alebo s podvodom.

Vaša rodina z krajiny mimo EÚ musí byť o zamietnutí informovaná písomne s uvedením všetkých konkrétnych skutkových a právnych dôvodov, na základe ktorých bolo rozhodnutie prijaté, ako aj spôsobu, ako sa možno odvolať a v akej lehote.

Dĺžka pobytu

Ak vaši rodinní príslušníci z krajín mimo EÚ majú požadované dokumenty, sú oprávnení vás sprevádzať alebo sa k vám pripojiť bez akýchkoľvek podmienok alebo formalít, a to počas po sebe nasledujúcich období nepresahujúcich tri mesiace v prípade každej navštívenej krajiny EÚ. Nepodliehajú celkovému obmedzeniu najviac 90 dní v rámci 180-dňového obdobia, ktoré sa uplatňuje v schengenskom priestore. Pobyty v rôznych krajinách EÚ môžete kombinovať bez toho, aby existovalo obmedzenie ich celkovej dĺžky (pokiaľ sú splnené podmienky pravidiel EÚ o pobyte).

Príklad

Neexistencia obmedzenia obdobia pre vašich rodinných príslušníkov z krajín mimo EÚ v prípade, že sa k vám pripájajú alebo s vami navštevujú viaceré krajiny EÚ

Marco, taliansky štátny príslušník, je rezidentom vo Francúzsku. V rámci celoúnijného výskumného projektu strávil tri mesiace v Rakúsku a tri mesiace v Nemecku. Následne projekt zavŕšil dvojmesačným pobytom v Luxembursku. Jeho americká manželka Susan mala právo pripojiť sa k Marcovi v rámci celého jeho pobytu v zahraničí, pretože jej pobyty v rôznych krajinách EÚ s platným cestovným pasom a dokladom o pobyte nepodliehali obmedzeniu celkového obdobia.

Ak váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ cestuje sám a nie je držiteľom platného pobytového preukazu alebo povolenia na pobyt, uplatňuje sa bežný režim (v schengenskom priestore obmedzenie na 90 dní v rámci 180-dňového obdobia).

Žiadosť o pobytový preukaz rodinného príslušníka občana EÚ

Ak sa nachádzate v inej krajine EÚ, než je krajina vašej štátnej príslušnosti, a váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ plánuje zostať v nej dlhšie ako tri mesiace, po príchode môže požiadať o pobytový preukaz. Príslušné orgány ho musia vydať do šiestich mesiacov od dátumu podania žiadosti. Ak platnosť víza vášho rodinného príslušníka z krajiny mimo EÚ uplynie pred vydaním jeho pobytového preukazu, nemusí sa vrátiť do svojej krajiny pôvodu, aby získal nové vízum.

Počas spracovania žiadosti o pobytový preukaz môže váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ čeliť praktickým ťažkostiam pri cestovaní, napríklad ak opustí svoju krajinu pobytu v EÚ a pokúsi sa do nej vrátiť. Bez pobytového preukazu sa na neho nevzťahuje oslobodenie od vízovej povinnosti. Je možné, že uplynula platnosť jeho počiatočného vstupného víza. V takom prípade by sa malo jeho cestovanie do hostiteľskej krajiny EÚ a z nej uľahčiť. Váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ by si mal na príslušných orgánoch hostiteľskej krajiny EÚ overiť, či jeho návrat podlieha osobitným podmienkam alebo či sa v tejto súvislosti vyžaduje predloženie konkrétnych dokumentov.

Upozornenie

Ak žijete mimo EÚ a váš rodinný príslušník z krajiny mimo EÚ vás sprevádza alebo cestuje do krajiny EÚ, ktorej ste štátnym príslušníkom, je možné, že bude potrebovať vízum a budú mu účtované vízové poplatky.

Príchod na hranice bez vstupného víza

Vaši rodinní príslušníci z krajín mimo EÚ by sa mali vopred riadne informovať a zadovážiť si všetky potrebné dokumenty pred cestou. Ak však prídu na hranicu s cestovným pasom bez vstupného víza, pohraničné orgány im musia v prípade, že sa to vyžaduje, poskytnúť primeranú možnosť preukázať inými prostriedkami skutočnosť, že sú rodinnými príslušníkmi občana EÚ (napríklad sobášnym listom alebo rodným listom), ako aj to, že sa pripájajú k občanovi EÚ alebo ho sprevádzajú (napríklad predložením dôkazu, že občan EÚ už má pobyt alebo sa zdržiava v krajine, do ktorej majú v úmysle vstúpiť). Ak sa im to podarí preukázať a neexistuje dôkaz o tom, že predstavujú riziko pre verejný poriadok, verejnú bezpečnosť alebo požiadavky na verejné zdravie, vízum sa musí vydať bezodkladne na hranici. Upozorňujeme, že dôkazné bremeno nesie rodinný príslušník.

Dôrazne sa odporúča, aby vaši rodinní príslušníci z krajiny mimo EÚ nosili so sebou cestovné pasy a vízum (ak sa vyžaduje), aby sa mohli identifikovať, ak ich zastaví polícia, nastupujú do lietadla atď. V niektorých krajinách EÚ ide o zákonnú požiadavku a v prípade jej nesplnenia možno uložiť sankcie.

Ak sa vaši rodinní príslušníci stretnú s ťažkosťami pri získavaní víza, obráťte sa na naše poradenské služby Otvoriť ako externý odkaz .

Odopretie vstupu

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže krajina EÚ vám alebo vašim rodinným príslušníkom odoprieť vstup z dôvodov „verejného poriadku, verejnej bezpečnosti alebo verejného zdravia“. Znamená to, že príslušné orgány musia preukázať, že vy alebo vaši rodinní príslušníci predstavujete „skutočnú, existujúcu a dostatočne vážnu hrozbu“. Rozhodnutie vám musia dať v písomnej forme a musia v ňom uviesť všetky dôvody a spôsob, ako a dokedy sa voči nemu môžete odvolať.

Pozri aj:

Prečítajte si viac o práve na pobyt vášho rodinného príslušníka z krajiny mimo EÚ, ak sa s vami sťahuje do inej krajiny EÚ

Doklady potrebné na cestovanie v EÚ

Imigračný portál EÚ en es fr pt

Najčastejšie otázky

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Posledná kontrola: 21/09/2023
Zdieľať túto stránku