Pravidlá hospodárskej súťaže v EÚ
EÚ má prísne pravidlá na ochranu voľnej hospodárskej súťaže. Podľa týchto pravidiel sú určité postupy zakázané.
Ak porušíte pravidlá hospodárskej súťaže EÚ, môžete dostať pokutu až do výšky 10 % vášho ročného celosvetového obratu. V niektorých krajinách EÚ môžu jednotliví radiaci pracovníci spoločností porušujúcich tieto pravidlá čeliť vážnym sankciám vrátane trestu odňatia slobody.
Pravidlá EÚ pre hospodársku súťaž platia priamo vo všetkých krajinách EÚ – súdy vo vašej krajine ich budú presadzovať. Tieto pravidlá platia nielen pre podniky, ale aj pre všetky organizácie zapojené do hospodárskej činnosti (napr. obchodné združenia, priemyselné zoskupenia atď.).
Niektoré z prípadov hospodárskej súťaže EÚ (prípady hospodárskej súťaže EÚ) nájdete na portáli GR pre hospodársku súťaž.
Nezákonné kontakty a dohody
Tieto dohody sú známe ako kartely. Sú zakázané, pretože obmedzujú hospodársku súťaž. Môžu mať mnoho foriem a ich predpokladom nie je oficiálne schválenie zo strany zúčastnených spoločností. Najbežnejším príkladom týchto postupov je:
- Stanovovanie cien
- Rozdelenie trhov
- Dohoda o rozdelení zákazníkov
- Dohoda o obmedzení výroby
- Distribučné dohody medzi dodávateľmi a maloobchodnými predajcami, keď napríklad ceny účtované zákazníkom stanoví dodávateľ.
Akékoľvek dohody a výmena informácií medzi vami a vašimi konkurentmi, ktoré znižujú vašu strategickú neistotu na trhu (v súvislosti s vašimi výrobnými nákladmi, obratom, kapacitou, marketingovými plánmi atď.), sa môžu považovať za protisúťažné konanie.
Upozornenie
Dokonca aj sprístupnenie takýchto strategických informácií jednostranne prostredníctvom e-mailu, telefónu alebo počas stretnutia by sa mohlo považovať za porušenie pravidla.
Ak si chcete byť istí, že neporušujete pravidlá:
- Nestanovujte ceny alebo iné obchodné podmienky
- Neobmedzujte výrobu
- Nerozdeľujte si trhy
- Nevymieňajte si strategické informácie o svojej spoločnosti.
Niektoré dohody nie sú zakázané, ak sú odôvodnené tým, že prinášajú prospech spotrebiteľom a hospodárstvu ako celku. Jedným z príkladov sú dohody o výskume a rozvoji a o prenose technológií. V týchto prípadoch sa uplatňujú nariadenia o skupinových výnimkách en .
Zneužívanie dominantného postavenia
Ak má vaša spoločnosť značný podiel na trhu, má dominantné postavenie a musí osobitne dbať na to, aby:
- nestanovovala neprimerane vysoké ceny, ktoré by poškodzovali zákazníkov,
- nestanovovala nereálne nízke ceny, ktoré môžu vyradiť konkurentov z trhu,
- nediskriminovala zákazníkov,
- nevnucovala určité obchodné podmienky svojim obchodným partnerom.