Posledná kontrola: 21/06/2019

Lekárske predpisy v zahraničí: náhrada výdavkov

Týka sa vás brexit?

Pri nákupe liekov na predpis v zahraničí budete zvyčajne musieť zaplatiť na mieste plnú cenu i v prípade, že v domovskej krajine je to inak. Ak máte nárok na ich náhradu, môžete preplatenie požadovať od svojej zdravotnej poisťovne po návrate domov.

To závisí od vašej zdravotnej poisťovne a pravidiel krajiny EÚ, v ktorej sa nachádzate.

Použitie EPZP v lekárni

Na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) máte nárok na potrebné ošetrenie za rovnakých podmienok ako osoby poistené v krajine, v ktorej sa nachádzate. Ak máte lekársky predpis z tejto krajiny, v lekárni by ste ho mali predložiť spoločne s EPZP.

To znamená, že v lekárni zaplatíte rovnakú cenu ako osoba, ktorá je poistená a žije v danej krajine. Je možné, že v niektorých krajinách EÚ nebudete platiť nič, kým v iných krajinách budete pravdepodobne musieť zaplatiť určitú sumu ako príspevok na náklady za vaše lieky.

Ak nemáte EPZP alebo máte cezhraničný lekársky predpis

Plnú cenu za lieky vydané na predpis budete pravdepodobne musieť zaplatiť v týchto prípadoch:

V lekárni nezabudnite požiadať o pokladničný doklad. Po návrate domov by ste mali požiadať o náhradu výdavkov svoju zdravotnú poisťovňu.

Príklad

Za lieky na predpis možno budete musieť zaplatiť

Federica si na letnú dovolenku vo Francúzsku vzala predpis na lieky proti alergii, ktoré jej predpísal lekár v Taliansku. V Taliansku sa tento liek vydáva bezplatne.

Počas svojho pobytu vo Francúzsku si Federica musela vyzdvihnúť lieky v lekárni. S prekvapením však zistila, že za ne musí zaplatiť 25 EUR.

Ak si v zahraničí chcete vyzdvihnúť liek na lekársky predpis vydaný v inej krajine EÚ, pravdepodobne budete musieť zaplatiť jeho plnú cenu. Po návrate domov vám však poisťovňa môže tieto náklady preplatiť.

Právne predpisy EÚ

Potrebujete viac informácií o pravidlách, ktoré platia v konkrétnej krajine?

Zdieľať túto stránku: