Zamestnávanie pracovníkov v cestnej doprave: čas jazdy a odpočinku

Týždenný pracovný čas

Ak zamestnávate pracovníkov na vykonávanie činností v cestnej doprave, musíte zabezpečiť, aby dodržiavali pravidlá EÚ týkajúce sa priemerného týždenného pracovného času v dĺžke 48 hodín.

Zamestnanec sa považuje za pracovníka v doprave, ak:

  • vykonáva činnosti v cestnej doprave (napr. vedenie vozidla, nakládka a vykládka, pomoc cestujúcim pri nastupovaní a vystupovaní, čistenie a technická údržba, monitorovanie nakládky a vykládky, administratívne formality),
  • nie je mu poskytnutý voľný čas a vyžaduje sa od neho, aby počkal na mieste výkonu práce/vo vozidle, napr. počas nakládky a vykládky.

Upozornenie

Ak ste samostatne zárobkovo činný vodič, za pracovný čas môžete považovať činnosti, pri výkone ktorých musíte byť na mieste výkonu práce alebo vo vašom vozidle, byť k dispozícii klientovi či vykonávať činnosti v doprave.

Ako zamestnávateľ nezabúdajte na to, že vaši zamestnanci môžu jazdiť maximálne deväť hodín denne. Denný čas jazdy však môžete predĺžiť maximálne na desať hodín, a to najviac dvakrát za týždeň. Vaši vodiči nemôžu jazdiť viac ako 56 hodín týždenne a ich celkový dvojtýždňový čas jazdy nemôže presiahnuť 90 hodín.

Pracovný čas môžete v prípade potreby predĺžiť najviac na 60 hodín v priebehu jedného týždňa. Toto predĺženie je možné len vtedy, ak vaši zamestnanci pracujú v priemere 48 hodín týždenne počas obdobia štyroch mesiacov.

Príklad

Prijmete vodiča na prepravu tovaru do inej krajiny EÚ. Počas týždňa najazdí 56 hodín a štyri hodiny venuje údržbe vozidla, čo je celkovo 60 hodín. Aby vodič dosiahol súlad s pravidlami EÚ o priemernom týždennom pracovnom čase 48 hodín, bude musieť v rámci štvormesačného referenčného obdobia pracovať počas týždňov, ktoré nasledujú po tejto preprave, menej ako 48 hodín.

Upozornenie

Pravidlá EÚ týkajúce sa času jazdy a odpočinku sa vzťahujú na všetky vozidlá, ktoré:

  • prepravujú tovar a majú maximálnu prípustnú hmotnosť vyššiu ako 3,5 tony alebo

  • prepravujú cestujúcich a majú kapacitu najmenej 10 miest na sedenie vrátane vodiča.

Prestávky počas pracovného dňa

Vaši zamestnanci by nemali pracovať súvisle viac ako šesť hodín. Ak zamestnanci pracujú šesť až deväť hodín, musia si urobiť minimálne 30-minútovú prestávku. Ak pracujú viac ako deväť hodín, musia mať minimálne 45-minútovú prestávku.

Musíte zabezpečiť, aby si vaši vodiči urobili po 4,5 hodine jazdy minimálne 45-minútovú súvislú prestávku, ak nevyužívajú čas odpočinku. Alternatívne možno túto prestávku rozdeliť na dve časti: prvú v trvaní najmenej 15 minút a druhú v trvaní najmenej 30 minút.

Nočná práca

Nočná práca je akákoľvek práca vykonávaná počas nočného času. Podľa pravidiel EÚ sa nočná práca vzťahuje na obdobie najmenej 4 hodín od 0.00 do 7.00 hod. Toto obdobie sa však v jednotlivých krajinách EÚ líši.

Ak vaši zamestnanci pracujú v osobitnom časovom intervale v trvaní najmenej 4 hodiny od 0.00 do 7.00 hod., považujú sa za pracovníkov pracujúcich v noci. V prípade, že vaši zamestnanci vykonávajú nočnú prácu, v rámci 24 hodín nemôžu mať pracovný čas dlhší než 10 hodín.

Časy odpočinku

Denný čas odpočinku

Svojim zamestnancom musíte zaručiť pravidelný denný čas odpočinku v trvaní najmenej 11 po sebe nasledujúcich hodín. Čas odpočinku môžete skrátiť na 9 hodín maximálne trikrát medzi akýmikoľvek dvoma obdobiami týždenného odpočinku. Vodič môže rozdeliť čas pravidelného denného odpočinku na dve časti: prvá časť musí trvať minimálne tri hodiny a druhá časť minimálne deväť hodín, a to tak, aby súčet oboch častí bol najmenej 12 hodín.

Vodiči musia absolvovať denný odpočinok do 24 hodín od začiatku pracovného dňa.

Týždenný odpočinok

Vodiči, ktorí čerpajú neprerušený čas odpočinku v trvaní 45 hodín alebo viac, musia odpočívať vo vhodnom a z rodového hľadiska primeranom ubytovacom zariadení s primeranými zariadeniami na spanie a hygienickými zariadeniami, a nie vo vozidle. Ako zamestnávateľ musíte hradiť náklady na takéto ubytovanie.

Vaši zamestnanci by mali neprerušovane odpočívať 45 hodín týždenne, pričom tento čas môžete každý druhý týždeň skrátiť na 24 hodín. Ak skrátite týždenný čas odpočinku, musíte sa so svojimi zamestnancami dohodnúť na náhradnom čase odpočinku.

Pri riadení pracovného času svojho zamestnanca musíte zabezpečiť, aby mal 45 nepretržitých hodín odpočinku po 6 dňoch jazdy a aspoň 24 hodín každý druhý týždeň.

Vaši zamestnanci môžu čerpať skrátený čas odpočinku len každý druhý týždeň, ak im kompenzujete skrátenie rovnocenným jednorazovým časom odpočinku pred koncom tretieho nasledujúceho týždňa. Túto kompenzáciu musíte pripojiť k inému času odpočinku v trvaní najmenej 9 hodín.

Osobitné pravidlá pre vodičov, ktorí prepravujú tovar

Výnimočné pravidlá sa vzťahujú na vodičov, ktorí vykonávajú medzinárodnú prepravu tovaru:

  • Vodiči môžu čerpať dve po sebe nasledujúce obdobia skráteného týždenného odpočinku v zahraničí za predpokladu, že v priebehu ktorýchkoľvek štyroch po sebe nasledujúcich týždňov čerpajú aspoň 4 obdobia týždenného odpočinku. Aspoň dve z týchto období odpočinku musia byť obdobiami pravidelného týždenného odpočinku.
  • Po dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach skráteného týždenného odpočinku musíte zorganizovať návrat vášho vodiča počas tretieho týždňa.
  • V rámci tretieho týždňa musí náhradný čas odpočinku predchádzať obdobie pravidelného týždenného odpočinku a musí sa čerpať spolu s ním.

Osobitné pravidlá pre vodičov, ktorí prepravujú cestujúcich

Ak vodiči diaľkových autobusov príležitostne prepravujú cestujúcich a jazdia minimálne 24 súvislých hodín v inej krajine EÚ alebo mimo EÚ, môžu odložiť svoj čas týždenného odpočinku. S odpočinkom môžu počkať až 12 dní od konca posledného týždenného času odpočinku. Toto pravidlo je známe aj ako „pravidlo 12 dní“ a uplatňuje sa len vtedy, ak je vozidlo vybavené digitálnym alebo inteligentným tachografom.

Vaši vodiči môžu čerpať skrátený týždenný odpočinok takto:

  • najmenej 45 hodín pred cestou,
  • aspoň jedno obdobie pravidelného a jedno obdobie skráteného týždenného odpočinku za sebou (69 hodín) alebo dve obdobia pravidelného týždenného odpočinku (45 hodín + 45 hodín) po ceste.

Vaši zamestnanci môžu čerpať skrátený čas odpočinku len každý druhý týždeň, ak im dáte kompenzáciu v podobe rovnocenného jednorazového času odpočinku pred koncom tretieho nasledujúceho týždňa. Túto kompenzáciu musíte pripojiť k inému času odpočinku v trvaní najmenej 9 hodín.

Ak sú vaše vozidlá vedené jednou osobou, váš vodič musí pri jazde v čase od 22.00 do 6.00 hod. absolvovať prestávku každé 3 hodiny.

Príklad

Vlastníte cestovnú spoločnosť v Slovinsku a chcete zorganizovať 10-dňový zájazd do Portugalska s niekoľkými zastávkami v iných krajinách EÚ. Zájazd sa začína 11. apríla a končí 21. apríla. Váš vodič autokaru má 48-hodinový odpočinok počas víkendu 9. a 10. apríla a začína jazdiť 11. apríla. Podľa pravidiel týkajúcich sa času odpočinku môže začať svoj čas týždenného odpočinku po skončení zájazdu. Svoj čas odpočinku však musí začať najneskôr 12 dní po 11. apríli, teda najneskôr 23. apríla.

Návrat vodiča

Ako zamestnávateľ musíte organizovať prácu a pracovné voľno vodiča tak, aby nebol v práci viac ako 4 týždne za sebou.

Podľa pravidiel EÚ môže byť miestom návratu vodiča buď:

  • jeho oficiálne bydlisko,
  • operačné stredisko zamestnávateľa.

Miesto návratu si volí sám vodič. Ak si ho vodič nezvolí, môže o tom rozhodnúť zamestnávateľ.

Tachograf

Tachograf je zariadenie, ktoré zaznamenáva:

  • časy jazdy,
  • prestávky a časy odpočinku,
  • rýchlosť vozidla a prejdenú vzdialenosť,
  • ďalšiu prácu alebo úlohy vykonávané vodičom (napr. nakládka a vykládka tovaru).

Ako zamestnávateľ musíte zabezpečiť, aby boli vaši vodiči vyškolení na správne používanie tachografu. Záznamy tachografu musíte uchovávať aspoň jeden rok. Ich kópie možno na požiadanie poskytnúť vodičovi alebo miestnym orgánom.

Otázky a odpovede týkajúce sa manuálneho zaznamenávania prekročenia hraníc v tachografe en

Miestne orgány môžu tachograf skontrolovať kedykoľvek počas cestnej kontroly. Na zistené nezrovnalosti v záznamoch sa môžu vzťahovať sankcie.

Keď sú vaši zamestnanci vyslaní vodiči, platia osobitné pravidlá.

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Máte otázky týkajúce sa podnikania v zahraničí, napr. exportu alebo rozšírenia do inej krajiny EÚ? Ak áno, bezplatnú odpoveď vám poskytne sieť Enterprise Europe Network.

Na nájdenie najvhodnejšej pomoci môžete využiť aj vyhľadávač služieb pomoci.

Posledná kontrola: 01/02/2023
Zdieľať túto stránku