Všetko, čo potrebujete vedieť o cezhraničných investíciách v EÚ

Čo je investícia v inej krajine EÚ?

Ak váš podnik v EÚ investuje kapitál v inej krajine EÚ, napríklad na nákup nehnuteľností alebo akcií, vaše záujmy sú chránené pravidlami EÚ na ochranu investícií. Tieto cezhraničné investície môžu zahŕňať:

  • investície do spoločností, ich akvizíciu a zakladanie (buď priamo alebo prostredníctvom portfólia), 
  • právo na kúpu, používanie alebo predaj nehnuteľného majetku, ako sú kancelárie alebo miesto pobytu,
  • spätné odkúpenie akcií a dlhopisov, s ktorými sa obchoduje na burze cenných papierov a ktoré sú tam kótované, 
  • poberanie dividend a úrokov,
  • komerčné poskytovanie úverov vrátane spotrebiteľských úverov, 
  • nadobúdanie podielových listov investičného fondu vrátane hypoték, dedičstva a pôžičiek,
  • nadobúdanie patentov, ochranných známok a iných práv duševného vlastníctva.

Ochrana vašich investícií v EÚ

Zmluvy EÚ poskytujú investorom vysokú úroveň ochrany. To znamená, že krajiny EÚ nesmú en vosobitných prípadoch en en prijímať opatrenia, ktoré neprimerane bránia investíciám alebo od nich odrádzajú. Ochrana investícií takisto znamená, že môžete vaše práva nechať uznať pred nezávislým vnútroštátnym sudcom. 

Okrem ochrany zaručenej týmito všeobecnými pravidlami EÚ ste ako cezhraničný investor pôsobiaci v ktoromkoľvek odvetví činnosti (finančné služby, doprava, energetika, telekomunikácie, verejné obstarávanie, odborná kvalifikácia, duševné vlastníctvo alebo právo obchodných spoločností) chránení aj osobitnými pravidlami v týchto oblastiach.

Pravidlá EÚ však umožňujú krajinám EÚ regulovať trhy vo verejnom záujme v oblastiach súvisiacich s bezpečnosťou, zdravím, sociálnymi právami, ochranou spotrebiteľa alebo ochranou životného prostredia. To môže mať pre investorov dôsledky. V niektorých prípadoch môžu vnútroštátne orgány uložiť určité obmedzenia. Obmedzenia voľného pohybu kapitálu alebo slobody usadiť sa sú zakázané, pokiaľ nejde o jeden z dôvodov stanovených v rôznych en právnych predpisoch EÚ en . Medzi takéto zakázané obmedzenia patria: 

  • zákaz nadobúdania účastí na kapitáli spoločnosti v inej krajine EÚ,
  • systémy predchádzajúceho povolenia v prípade investícií do nehnuteľností, napríklad na nákup poľnohospodárskej pôdy,
  • akékoľvek opatrenie, ktoré môže občana EÚ alebo podnik z EÚ odradiť od získania úverov.

Upozornenie

V závislosti od druhu investície a krajiny, v ktorej investujete, môžu existovať osobitné vnútroštátne pravidlá. Vnútroštátne orgány môžu za určitých okolností a za určitých podmienok uložiť obmedzenia, vždy však musia dodržiavať pravidlá EÚ. 

Životný cyklus investície 

Pravidlá vnútorného trhu EÚ upravujú a chránia cezhraničné investície počas celého ich životného cyklu. Ak investujete v inej krajine EÚ, máte právo:

  • na prístup na trh, napríklad založiť nový podnik alebo kúpiť pôdu v danej krajine,
  • pôsobiť na trhu, pričom verejné orgány s vami musia zaobchádzať za rovnakých podmienok ako so štátnymi príslušníkmi danej krajiny,
  • opustiť trh, obmedziť svoje investície alebo úplne ukončiť svoju činnosť.

Ako môžete ako investor vymáhať svoje práva? 

Ak sa domnievate, že vaše práva neboli dodržané, môžete ako investor využiť niekoľko prostriedkov nápravy. 

Mimosúdne riešenia 

Na ochranu vašich práv môžete využiť viacero verejných postupov, ktorých cieľom je predchádzať porušovaniu právnych predpisov (porušenia práva EÚ) a riešiť ťažkosti, s ktorými sa investori môžu stretnúť v styku s vnútroštátnymi orgánmi. Vyriešiť vašu sťažnosť vám môžu pomôcť napríklad neutrálne mimosúdne orgány

Riešenie súdnou cestou

Môžete využiť súdnu žalobu podľa pravidiel EÚ a obrátiť sa na vnútroštátne súdy krajiny, v ktorej ste investovali. Vnútroštátni sudcovia majú pri ochrane investícií osobitnú úlohu a zodpovednosť, pretože sú zodpovední za presadzovanie právnych predpisov EÚ vo svojej krajine.

Formálna sťažnosť

Ak chcete oznámiť možné porušenie práva Únie, môžete podať formálnu sťažnosť aj Európskej komisii prostredníctvom formulára na podanie sťažnosti na porušenie práva Únie . Európska komisia môže následne začať postup v prípade nesplnenia povinnosti en .

Pozri tiež

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Máte otázky týkajúce sa podnikania v zahraničí, napr. exportu alebo rozšírenia do inej krajiny EÚ? Ak áno, bezplatnú odpoveď vám poskytne sieť Enterprise Europe Network.

Na nájdenie najvhodnejšej pomoci môžete využiť aj vyhľadávač služieb pomoci.

Posledná kontrola: 04/01/2023
Zdieľať túto stránku