Dovolenka a flexibilná práca

Okrem nárokov na základnú dovolenku za kalendárny rok sa v pravidlách EÚ týkajúcich sa práv na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom stanovujú minimálne normy pre otcovskú, rodičovskú a opatrovateľskú dovolenku, ktorá sa kolektívne nazýva rodinná dovolenka. Tieto pravidlá zahŕňajú aj dodatočné práva, ako je právo požiadať o flexibilné formy organizácie práce a právo na pracovné voľno z dôvodu vyššej moci (napríklad z naliehavých rodinných dôvodov, ako je nehoda alebo ochorenie blízkeho rodinného príslušníka).

Ako zamestnávateľ by ste tieto základné pravidlá mali poznať. Bez ohľadu na druh zmluvy majú všetci zamestnanci nárok požiadať o rodinnú dovolenku. Zahŕňa to rodičovskú dovolenku, otcovskú dovolenku, opatrovateľskú dovolenku a materskú dovolenku. Zamestnanca nemožno prepustiť z dôvodu, že požiada o rodinnú dovolenku, resp. ju čerpá, ani s ním zaobchádzať menej priaznivo než s ostatnými zamestnancami.

Dovolenka za kalendárny rok

Všetci zamestnanci majú nárok na najmenej štyri týždne platenej dovolenky za rok (známa ako dovolenka za kalendárny rok alebo zákonná dovolenka). Dovolenku za kalendárny rok nemožno nahradiť peňažnou náhradou, ibaže zmluva zamestnanca skončila pred vyčerpaním celej dovolenky za kalendárny rok.

Rodičovská dovolenka

Všetci zamestnanci (bez ohľadu na pohlavie) majú nárok na rodičovskú dovolenku v prípade narodenia alebo osvojenia dieťaťa – bez ohľadu na typ zmluvy (kratší pracovný čas, plný úväzok atď.).

Obaja rodičia majú jednotlivo nárok na najmenej štyri mesiace dovolenky, z ktorých aspoň dva mesiaceplatené (v súlade s vnútroštátnymi predpismi) a neprevoditeľné. Niektoré krajiny umožňujú jednému rodičovi previesť časť (najviac dva mesiace) svojho nároku na dovolenku na druhého rodiča. To znamená, že aspoň dva mesiace rodičovskej dovolenky sú k dispozícii výlučne každému rodičovi a nemožno ich previesť.

Upozornenie

Podľa pravidiel EÚ môžu zamestnanci čerpať rodičovskú dovolenku kedykoľvek do veku osem rokov dieťaťa. V niektorých krajinách však môže byť táto veková hranica podľa vnútroštátneho práva nižšia.

Otcovská dovolenka

Otcovia alebo rovnocenní druhí rodičia (ak to pripúšťa vnútroštátne právo) majú pri narodení dieťaťa právo na desať pracovných dní otcovskej dovolenky. Krajiny EÚ môžu stanoviť, či možno otcovskú dovolenku čerpať čiastočne pred narodením dieťaťa alebo len po ňom a či ju možno čerpať flexibilným spôsobom alebo nie.

Ako zamestnávateľ toto právo nemôžete obmedziť na základe obdobia výkonu práce alebo počtu odpracovaných rokov. Otcovskú dovolenku musíte poskytnúť v súlade s vnútroštátnymi pravidlami bez ohľadu na osobný stav pracovníka alebo jeho postavenie v rodine.

Materská dovolenka

Zamestnankyňa, ktorá je tehotná, krátko po pôrode alebo si osvojila dieťa, má právo na neprerušenú materskú dovolenku v trvaní najmenej 14 týždňov, ktorá sa čerpá pred narodením alebo osvojením a/alebo po nich v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi. Váš zamestnanec musí čerpať aspoň dva z týchto 14 týždňov (tieto dva týždne sú vymedzené ako „povinná materská dovolenka“). Niektoré krajiny EÚ majú dlhšie obdobia povinnej materskej dovolenky. Počas tehotenstva alebo materskej dovolenky zamestnankyňu nemôžete prepustiť.

Opatrovateľská dovolenka

Všetci zamestnanci majú nárok na opatrovateľskú dovolenku v trvaní najmenej päť pracovných dní ročne. Tento druh dovolenky možno využiť na starostlivosť o príbuzného alebo osobu žijúcu v tej istej domácnosti, ktorá potrebuje rozsiahlu opateru alebo podporu zo závažných zdravotných dôvodov, ako ich vymedzuje každá krajina EÚ v súlade s vnútroštátnymi pravidlami.

Pracovné voľno z naliehavých rodinných dôvodov (vyššia moc)

Všetci zamestnanci majú právo vziať si pracovné voľno z dôvodu vyššej moci z naliehavých rodinných dôvodov. Napríklad, ak rodinný príslušník ochorie alebo má nehodu. Krajiny EÚ môžu obmedziť toto právo na určitý počet dní za rok alebo v závislosti od konkrétnej udalosti, prípadne môžu uplatniť obe tieto kritériá.

Zamestnanecké práva pri návrate z dovolenky

Keď sa zamestnanec vráti z rodičovskej, otcovskej alebo opatrovateľskej dovolenky, má nárok vrátiť sa na to isté pracovné miesto. Ak to nie je možné, musíte mu ponúknuť podobné pracovné miesto v súlade s jeho pracovnou zmluvou a s rovnakými podmienkami. Pri návrate do práce majú zamestnanci takisto nárok na akékoľvek zlepšenie pracovných podmienok, ktoré sa zaviedli počas ich neprítomnosti.

Flexibilné formy organizácie práce

Zamestnanci s deťmi do veku (najmenej) osem rokov majú právo požiadať o dočasnú flexibilnú formu organizácie práce. Môže to zahŕňať prácu na diaľku, pružný pracovný čas alebo skrátený pracovný čas. Všetky žiadosti o flexibilné formy organizácie práce musíte náležite zvážiť a uviesť dôvody každého zamietnutia. Krajiny EÚ môžu obmedziť trvanie flexibilných foriem organizácie práce.

Prístup k informáciám týkajúcim sa jednotlivých krajín získate nižšie.

Pozri aj:

Pozri tiež

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Máte otázky týkajúce sa podnikania v zahraničí, napr. exportu alebo rozšírenia do inej krajiny EÚ? Ak áno, bezplatnú odpoveď vám poskytne sieť Enterprise Europe Network.

Na nájdenie najvhodnejšej pomoci môžete využiť aj vyhľadávač služieb pomoci.

Posledná kontrola: 28/03/2024
Zdieľať túto stránku