Pracovné zmluvy


Keď získate prácu v krajine EÚ, váš zamestnávateľ by vám mal poskytnúť písomnú zmluvu alebo rovnocenné písomné vyhlásenie potvrdzujúce vaše pracovné podmienky. Zamestnávateľ by vás mal s pracovnými podmienkami takto oboznámiť ideálne najneskôr v deň vášho nástupu do práce. Lehoty sa však líšia v závislosti od druhu informácií, ako sa uvádza ďalej. 

Informácie, ktoré vám musí zamestnávateľ poskytnúť do siedmich pracovných dní od vášho prvého pracovného dňa:

  • zmluvné strany pracovnej zmluvy (zamestnávateľ a zamestnanec),
  • miesto výkonu práce – ak neexistuje stále pracovisko, váš zamestnávateľ by mal zdôrazniť, že budete pracovať na rôznych miestach, a uviesť, kde je podnik zaregistrovaný,
  • názov, platová trieda, kategória práce alebo opis práce/stručná špecifikácia úloh,
  • deň nástupu do práce,
  • predpokladané trvanie pracovnoprávneho vzťahu, ak je zmluva uzavretá na určité obdobie, nástupný základný plat, výplatné termíny, všetky ostatné zložky odmeňovania

… vrátane toho, či je rozvrhnutie pracovného času pravidelné alebo predvídateľné:

  • dĺžka bežného pracovného dňa alebo týždňa (pracovný čas),
  • nadčasy a ich náhrada,
  • dojednania týkajúce sa zmeny pracovných zmien

… alebo či je rozvrhnutie pracovného času pravidelné alebo predvídateľné:

  • počet zaručených platených hodín a odmena za dodatočné hodiny,
  • referenčné hodiny a pracovné dni,
  • oznámenie pred začiatkom pridelenia a termín na jeho zrušenie.

Informácie, ktoré vám musí zamestnávateľ poskytnúť do jedného mesiaca od vášho prvého pracovného dňa:

  • v prípade dočasných agentúrnych zamestnancov identifikácia organizácie/subjektu, kde budete pracovať,
  • akákoľvek poskytovaná odborná príprava,
  • počet dní platenej dovolenky za kalendárny rok; ak to nemožno uviesť na začiatku zmluvy, postupy na stanovenie tohto počtu,
  • pravidlá kolektívnych zmlúv upravujúcich vaše pracovné podmienky,
  • identifikácia inštitúcií sociálneho zabezpečenia príslušných pre sociálne príspevky (ak je to zodpovednosť vášho zamestnávateľa).

Pokiaľ ide o dovolenku za kalendárny rok, dĺžku výpovedných lehôt, pracovný čas a odmeňovanie, mali by ste si pozrieť príslušné vnútroštátne/regionálne právne predpisy a správne opatrenia.

Minimálne požiadavky na pracovné podmienky

Ak sa na vás vzťahuje skúšobná lehota, táto nesmie presiahnuť šesť mesiacov. V prípade pracovnoprávneho vzťahu na dobu určitú musí byť skúšobná lehota úmerná očakávanému trvaniu zmluvy a druhu práce. V prípade predĺženia vašej zmluvy na tú istú funkciu a pracovnú náplň nesmie váš zamestnávateľ stanoviť novú skúšobnú lehotu. Krajiny EÚ môžu výnimočne stanoviť dlhšie skúšobné lehoty vo vnútroštátnych právnych predpisoch, ak je to v záujme pracovníka alebo to odôvodňuje typ zamestnania.

Zamestnávateľ vám nemôže zakázať pracovať pre iných zamestnávateľov mimo stanoveného pracovného času a z tohto dôvodu nemôže s vami zaobchádzať menej priaznivo. Krajiny EÚ môžu stanoviť podmienky nezlučiteľnosti súbežného zamestnania na základe objektívnych dôvodov, ako sú zdravie a bezpečnosť, obchodné tajomstvo, integrita verejnej služby alebo zabránenie konfliktu záujmov.

Ak máte zmluvu s nepravidelným rozvrhnutím pracovného času, váš zamestnávateľ vás musí:

  • informovať o vopred stanovených referenčných hodinách a dňoch,
  • informovať o pracovnom pridelení v primeranej lehote stanovenej v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi, kolektívnymi zmluvami alebo praxou.

V prípade nesplnenia aspoň jednej z týchto náležitostí máte právo pracovné pridelenie odmietnuť bez toho, aby to malo pre vás nepriaznivé následky. Aj v prípade, že vnútroštátne právne predpisy umožňujú vášmu zamestnávateľovi zrušiť pracovné pridelenie bez náhrady, máte nárok na náhradu v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi, kolektívnymi zmluvami alebo praxou, ak váš zamestnávateľ zruší predtým dohodnuté pracovné pridelenie po stanovenej primeranej lehote.

Ak vnútroštátne právne predpisy vašej krajiny EÚ umožňujú využívanie pracovných zmlúv týkajúcich sa práce na vyžiadanie alebo podobných pracovných zmlúv a vy ste sa zamestnali s takýmto druhom zmluvy, váš zamestnávateľ sa musí riadiť vnútroštátnymi právnymi predpismi s cieľom zabrániť zneužitiu a nesprávnemu použitiu takejto zmluvy. Všetky krajiny EÚ, ktoré takéto zmluvy povoľujú, musia takýmito vnútroštátnymi právnymi predpismi disponovať. Môže sa nimi napríklad obmedzovať využívanie a trvanie zmlúv týkajúcich sa práce na vyžiadanie a podobných zmlúv alebo môžu obsahovať domnienku, že máte pracovnú zmluvu s minimálnym počtom platených hodín na základe priemerného počtu hodín, ktoré ste odpracovali počas určitého obdobia.

Po najmenej šiestich mesiacoch služby a prípadne úspešne ukončenej skúšobnej lehote môžete požiadať o formu zamestnania s predvídateľnejšími a istejšími pracovnými podmienkami, ak sú k dispozícii. Váš zamestnávateľ vám musí poskytnúť odôvodnenú písomnú odpoveď do jedného mesiaca od podania žiadosti. Krajiny EÚ môžu frekvenciu takýchto žiadostí obmedziť.

Ak je vaším zamestnávateľom MSP alebo fyzická osoba, v niektorých krajinách EÚ vám možno poskytnúť ústnu odpoveď v lehote až troch mesiacov, ak žiadosť podáte opakovane a odôvodnenie je bez zmeny.

Ak sa podľa práva EÚ alebo vnútroštátnych právnych predpisov vyžaduje, aby vám váš zamestnávateľ poskytol na účely výkonu práce odbornú prípravu, musí vám ju poskytnúť bezodplatne. Odborná príprava sa navyše musí započítavať do pracovného času, a ak je to možné, musí sa uskutočniť v jeho rámci.

V niektorých krajinách EÚ môžu kolektívne zmluvy uzatvorené v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi stanovovať iné opatrenia ako tie, ktoré sú uvedené vyššie, pri súčasnom rešpektovaní celkovej ochrany pracovníkov.

Získajte prístup k informáciám týkajúcim sa jednotlivých krajín nižšie:

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Na nájdenie najvhodnejšej pomoci môžete využiť aj vyhľadávač služieb pomoci.

Posledná kontrola: 26/07/2024
Zdieľať túto stránku