Zmluvy so spotrebiteľmi

V právnych predpisoch EÚ sa ustanovujú určité požiadavky na spravodlivosť a transparentnosť, pokiaľ ide o zmluvy uzatvorené so spotrebiteľmi.

O ktoré zmluvné podmienky ide?

Uvedené informácie sa týkajú iba predaja spotrebiteľom, ktorí nenakupujú na profesionálne účely. Neuplatňujú sa v prípade predaja iným podnikom.

Požiadavky podľa právnych predpisov EÚ sa týkajú všetkých zmluvných podmienok, ktoré nie sú individuálne dohodnuté so spotrebiteľom, ako napríklad všeobecné zmluvné podmienkyvypracované vopred. Osobitne sú vylúčené hlavný predmet zmluvy a aspekty týkajúce sa pomeru kvality a ceny.

Upozorňujeme, že ak chcete uplatniť skutočnosť, že zmluva nebola individuálne dohodnutá, budete ju musieť preukázať.

Zmluvy musia byť spravodlivé

Všeobecné zmluvné podmienky používané pri podnikaní, či už sú nazvané obchodné podmienky alebo sú súčasťou podrobnej zmluvy, musia byť spravodlivé.

Podľa právnych predpisov EÚ všeobecné zmluvné podmienky nesmú:

  • byť v rozpore s požiadavkou dobrej viery,
  • znevýhodňovať spotrebiteľov (v zmysle práv a povinností) vo vzťahu k predajcom/dodávateľom.

Musíte konať v dobrej viere a zohľadňovať oprávnené záujmy spotrebiteľov tým, že budete voči nim postupovať spravodlivo a rovnocenne.

Neprijateľné zmluvné podmienky nie sú záväzné

Ak sú osobitné podmienky v zmluve neprijateľné, sú pre spotrebiteľov nezáväzné a nemôžete ich uplatniť, hoci spotrebiteľ podpísal zmluvu.

Za predpokladu, že neprijateľná podmienka nie je podstatný prvok zmluvy, zvyšok zmluvy (okrem neprijateľnej podmienky) bude pre vás a spotrebiteľa naďalej záväzný.

Zmluvy musia byť transparentné

Zmluvné podmienky musia byť vyhotovené jasne a zrozumiteľne. Zmluvné podmienky musia byť nielen gramaticky jasné, ale spotrebiteľ musí byť schopný pochopiť ich hospodárske dôsledky.

Upozornenie

Majte na pamäti, že akékoľvek nejasnosti sa budú vykladať v prospech spotrebiteľa.

Príklady potenciálne neprijateľných podmienok

Okrem všeobecných požiadaviek dobrej viery a rovnováhy, pravidlá EÚ obsahujú zoznam osobitných zmluvných podmienok, ktoré možno považovať za neprijateľné.

V týchto príkladoch možno zmluvné podmienky považovať za nekalé v zmysle pravidiel EÚ:

Podmienky, ktoré vylučujú/obmedzujú vašu zodpovednosť v prípade smrti alebo zranenia spotrebiteľa v dôsledku konania alebo opomenutia z vašej strany.

Podmienky, ktoré neprimerane vylučujú/obmedzujú práva spotrebiteľov na náhradu, ak nesplníte svoje zmluvné povinnosti.

Podmienky, ktoré vám umožňujú vymaniť sa z povinnosti poskytnúť službu len z toho dôvodu, že vám to nevyhovuje, avšak ktoré naďalej zaväzujú spotrebiteľa.

Podmienky, ktoré vám umožňujú ponechať si zálohové platby, ak spotrebiteľ vypovie zmluvu bez toho, aby mal tento nárok na rovnocennú náhradu, ak ste zmluvu vypovedali vy (ako obchodník).

Podmienky zaväzujúce spotrebiteľa, ktorý nesplnil povinnosť platiť, na neprimerane vysokú náhradu.

Podmienky, ktoré vám umožňujú zrušiť zmluvu jednostranne, ale spotrebiteľ takéto právo nemá.

Podmienky, ktoré umožňujú vypovedať zmluvu na dobu neurčitú v krátkej výpovednej lehote, s výnimkou prípadov, keď je to opodstatnené.

Podmienky, podľa ktorých musí spotrebiteľ oznámiť úmysel ukončiť zmluvu v lehote, ktorá je neprimerane skorá.

Podmienky, ktoré zaväzujú spotrebiteľov, hoci títo sa o nich mohli dozvedieť pred podpísaním zmluvy len ťažko.

Podmienky, ktoré vám umožňujú jednostranne meniť zmluvu, okrem prípadu, ak sa v zmluve uvádza na to oprávnený dôvod.

Podmienky, ktoré vám umožňujú jednostranne a bez oprávneného dôvodu meniť výrobok alebo službu.

Podmienky, podľa ktorých môžete pevne stanoviť alebo zvýšiť konečnú cenu pri plnení – bez toho, aby mohol spotrebiteľ zmluvu vypovedať, a to ak je suma oveľa vyššia, ako sa pôvodne dohodlo.

Podmienky, podľa ktorých máte iba vy právo vykladať akéhokoľvek ustanovenia zmluvy a rozhodnúť, či výrobok alebo služba je v súlade so zmluvou.

Podmienky, podľa ktorých máte možnosť nedodržať záväzky vašich zamestnancov alebo takéto záväzky podmieniť inou situáciou.

Podmienky, podľa ktorých musia spotrebitelia plniť všetky svoje povinnosti, pričom vy nemusíte plniť vaše.

Podmienky, ktoré vám umožňujú prevod zmluvy bez súhlasu spotrebiteľa a ktoré môžu zhoršiť jeho postavenie.

Podmienky, ktoré obmedzujú, ako a kde môžu spotrebitelia podniknúť právne kroky, a ktoré ich zaväzujú poskytnúť dôkaz, ak je to povinnosťou druhej zmluvnej strany.

Podrobné informácie o vnútroštátnych právnych predpisoch

Pravidlá EÚ o neprijateľných zmluvných podmienkach stanovujú minimálne normy, ktoré môžu byť ďalej sprísnené alebo rozšírené vo vnútroštátnych právnych predpisoch.

Podrobné informácie o uplatniteľných pravidlách vám poskytne sieť Enterprise Europe Network en vo vašej krajine.

Program „Consumer Law Ready"

„Consumer Law Ready" je celoeurópsky program ponúkajúci mikropodnikom a MSP bezplatné kurzy odbornej prípravy zamerané na spotrebiteľské právo. Môžete sa prihlásiť na kurz odbornej prípravy vo vašej krajine a zabezpečiť tak informovanosť vášho MSP o právnych predpisoch na ochranu spotrebiteľa.

Ak sa chcete vzdelávať vlastným tempom, môžete sa zaregistrovať a získať tak prístup k vzdelávaciemu materiálu. Potom môžete vyplniť elektronický test a získať osvedčenie o absolvovaní kurzu.

Pozrite si portál Consumer Law Ready en a dozviete sa, ako sa môžete zaregistrovať.

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Máte otázky týkajúce sa podnikania v zahraničí, napr. exportu alebo rozšírenia do inej krajiny EÚ? Ak áno, bezplatnú odpoveď vám poskytne sieť Enterprise Europe Network.

Na nájdenie najvhodnejšej pomoci môžete využiť aj vyhľadávač služieb pomoci.

Posledná kontrola: 24/06/2022
Zdieľať túto stránku