Līgumi ar klientiem

Eiropas Savienības tiesību akti nosaka taisnīguma un caurskatāmības prasības līgumiem, kas noslēgti ar patērētājiem.

Uz kuriem līguma noteikumiem attiecas ES prasības?

Turpinājumā sniegtā informācija attiecas tikai uz pārdošanu patērētājiem, kuri iepērkas ārpus savas profesionālās sfēras. Tā neattiecas uz pārdošanu citiem uzņēmumiem.

ES prasības attiecas uz visiem līguma noteikumiem, kas nav individuāli apspriesti ar patērētāju, tādiem kā iepriekš sagatavoti tipveida noteikumi. ES līgumu noteikumi neattiecas uz līguma galveno mērķi un kvalitātes/cenas attiecību.

Ņemiet vērā, ka tad, ja vēlaties atsaukties uz to, ka līgums ticis individuāli apspriests, jums vajadzēs to pierādīt.

Līgumiem ir jābūt godīgiem

Tipveida līguma noteikumiem, kas tiek izmantoti jūsu uzņēmējdarbībā, jābūt godīgiem neatkarīgi no tā, vai tie ir "vispārīgi noteikumi" vai tie ir iekļauti sīki izstrādātā līgumā.

Saskaņā ar ES regulējumu tipveida līguma noteikumi nedrīkst:

  • būt pretēji prasībai pēc godprātības;
  • nostādīt patērētājus neizdevīgā stāvoklī (viņu tiesību un pienākumu ziņā) attiecībā pret pārdevējiem vai piegādātājiem.

Jums jārīkojas godprātīgi, ņemot vērā patērētāju likumīgās intereses, un darījumi ar viņiem jākārto godīgi un taisnīgi.

Negodīgi līguma noteikumi nav saistoši

Netaisnīgi līguma noteikumi nav saistoši patērētājiem, un jūs nedrīkstat uz tiem atsaukties pat tad, ja patērētājs ir parakstījis līgumu.

Ja netaisnīgais noteikums nav līguma būtisks elements, pārējie līguma noteikumi joprojām ir saistoši jums un patērētājam.

Līgumiem jābūt caurskatāmiem

Līguma noteikumiem jābūt noformulētiem skaidrā, saprotamā valodā. No vienas puses, tiem jābūt gramatiski skaidriem un, no otras puses, patērētājam ir jāspēj saprast to ekonomiskās sekas.

Uzmanību

Ņemiet vērā, ka jebkura neskaidrība tiks interpretēta par labu patērētājam.

Negodīgu noteikumu piemēri

Papildus vispārīgajam "godprātības" un "samērības" pienākumam ES tiesību aktos ir saraksts, kur uzskaitīti konkrēti noteikumi, kurus var uzskatīt par negodīgiem.

Zemāk izklāstītās situācijas ir tādu noteikumu piemēri, kurus saskaņā ar ES noteikumiem var uzskatīt par negodīgiem.

Noteikumi, kas atbrīvo jūs no atbildības vai ierobežo jūsu atbildību patērētāja nāves vai savainojuma gadījumā, kuru izraisījusi kāda jūsu darbība vai kļūme.

Noteikumi, kas nepamatoti liedz vai ierobežo patērētāja tiesības uz kompensāciju gadījumā, ja nepildāt savu līguma daļu.

Noteikumi, kuri jums ļauj pārtraukt pakalpojuma sniegšanu tikai tāpēc vien, ka jūs tas neapmierina, bet kuri joprojām ir saistoši patērētājam.

Noteikumi, kas jums ļauj paturēt iepriekšējas iemaksas, ja patērētājs lauž līgumu, bet neparedz līdzvērtīgu kompensāciju patērētājiem, ja līgumu laužat jūs.

Noteikumi, kas paredz, ka patērētājs maksā pārmērīgi augstu kompensāciju kādu saistību nepildīšanas gadījumā.

Noteikumi, kas jums ļauj vienpusēji lauzt līgumu, nepiešķirot tādas pašas tiesības patērētājam.

Noteikumi, kas jums ļauj īsā laikā izbeigt beztermiņa līgumu, ja vien anulēšana nav absolūti pamatota.

Noteikumi, kas paredz, ka patērētājam par nodomu lauzt līgumu ir jāpaziņo nepamatoti ilgu laiku iepriekš.

Patērētājiem saistoši noteikumi, par kuriem viņi, pilnīgi iespējams, neko nevarēja zināt pirms līguma parakstīšanas.

Noteikumi, kas jums ļauj vienpusēji grozīt līgumu, ja vien tajā nav paredzēts pamatots iemesls tā rīkoties.

Noteikumi, kas jums ļauj vienpusēji un bez pietiekama pamatojuma izdarīt izmaiņas precē vai pakalpojumā.

Noteikumi, kas jums ļauj noteikt vai palielināt galīgo cenu piegādes brīdī, nedodot patērētājiem iespēju lauzt līgumu, ja summa ir daudz lielāka, nekā bija paredzēts sākumā.

Noteikumi, saskaņā ar kuriem tikai jums vien ir tiesības interpretēt jebkuru līguma noteikumu un izlemt, vai attiecīgā prece vai pakalpojums tam atbilst.

Noteikumi, kas jums ļauj nepildīt saistības, ko uzņēmušies jūsu darbinieki, vai jums ļauj uz šīm saistībām attiecināt vēl citus nosacījumus.

Noteikumi, kas uzliek patērētājiem par pienākumu pildīt visas viņu saistības, kad jūs neievērojat savas.

Noteikumi, kas jums ļauj nodot līgumu bez patērētāja piekrišanas, neaizsargājot patērētāju no sliktākiem nosacījumiem.

Noteikumi, kas ierobežo patērētāju tiesībaizsardzības veidus un uzliek viņiem pierādījuma sniegšanas pienākumu, lai arī par to atbild otra puse.

Informācija par valsts noteikumiem

Ņemiet vērā, ka ES noteikumi par negodīgiem līguma noteikumiem nosaka minimālo standartu, ko valsts tiesību akti var paplašināt.

Lai uzzinātu vairāk par noteikumiem, kas ir piemērojami, vērsieties savas valsts Biznesa atbalsta tīklā ("Enterprise Europe Network") en .

"Consumer Law Ready"

"Consumer Law Ready" ("Esiet gatavs patērētāju aizsardzības tiesiskajam regulējumam") ir ES mēroga programma, kas mikoruzņēmumiem un MVU par velti piedāvā mācības par patērētāju aizsardzības regulējumu. Lai nodrošinātu, ka jūsu MVU ir gatavs patērētāju aizsardzības regulējumam, varat pieteikties uz bezmaksas kursiem savā valstī.

Ja labprātāk vēlaties mācīties tieši jums piemērotā tempā, reģistrējieties, lai varētu piekļūt mācību materiāliem. Pēc materiāla apguves varat nokārtot e-testu un saņemt attiecīgu sertifikātu.

Ielūkojieties portālā "Consumer Law Ready" en , lai uzzinātu, kā varat reģistrēties.

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Vai jums ir jautājumi par uzņēmuma pārrobežu darbību, piemēram, eksportu uz citu ES valsti vai darbības paplašināšanu tajā? Ja ir, varat saņemt bezmaksas padomu no Enterprise Europe Network.

Jūs varat arī izmantot palīdzības dienestu meklētāju, lai atrastu jums vajadzīgo palīdzību.

Pēdējā pārbaude: 24/06/2022
Kopīgot šo lapu