Pēdējā pārbaude: 14/12/2022

Autonoma

Autonomas jautājumus neregulē īpaši ES mēroga noteikumi, taču, nomājot auto citā ES valstī, jūs varat atsaukties uz savām patērētāja tiesībām. Tas nozīmē, ka jums ir, piemēram:

Rezervējot automašīnu, vajadzētu pievērst uzmanību tam, vai runa ir par autonomas uzņēmumu vai starpniekiem (jeb brokeriem). Starpnieki paši nepiedāvā nomājamas automašīnas, bet rezervē automašīnu jūsu vārdā autonomas uzņēmumā. Strīda gadījumā par līguma izpildi atbild autonomas uzņēmums, ja līgumā nav norādīts kas cits.

Ierobežotas tiesības uz rezervācijas atsaukšanu

Ja ES teritorijā esat internetā, pa tālruni vai e-pastu rezervējis automašīnu, jums vēl automātiski nerodas tiesības šo rezervāciju atsaukt un atgūt iemaksāto naudu, lai gan var gadīties, ka autonomas uzņēmuma noteikumos šāda iespēja ir paredzēta.

Uzmanību

Uz autonomas pakalpojumiem neattiecas ES noteikumi par 14 dienu ilgu atteikuma termiņu.

Diskriminācijas aizliegums

Autonomas uzņēmumi var pēc saviem ieskatiem noteikt cenas un līguma noteikumus dažādās ES valstīs atkarībā no savām izmaksām un citiem faktoriem. Tomēr ir ES noteikumi, kas aizliedz jūs diskriminēt pēc valstspiederības vai dzīvesvietas, kad nomājat auto, – neatkarīgi no tā, vai pasūtījums veikts internetā vai personīgi autonomas uzņēmuma telpās.

Piemērs

Stefānija, kas dzīvo Vācijā, vēlējās nomāt automašīnu Īrijā. Autonomas uzņēmuma vietnē bija redzams, ka tas maksās 70 eiro.

Kad Stefānija uzņēmumam paziņoja, kur viņa dzīvo, cena strauji pieauga, pārsniedzot 140 eiro. Problēma esot tāda, ka viņa nav Īrijas iedzīvotāja.

Juzdama, ka kaut kas nav kārtībā, Stefānija sazinājās ar Eiropas Patērētāju centruAtidaryti kaip išorės nuorodą, kura darbinieki pārliecināja autonomas uzņēmumu mainīt cenu politiku atbilstoši ES noteikumiem.

Pārbaudi, pirms rezervē!

Pirms automašīnas nomāšanas kārtīgi izlasiet noteikumus. Ir daži aspekti, kam vērts pievērst uzmanību.

Apdrošināšanas segums

Katram nomātajam automobilim jābūt apdrošināšanai pret kaitējumu, kas tiek nodarīts trešām personām (transportlīdzekļa īpašnieka (vadītāja) civiltiesiskās atbildības apdrošināšanai), kas derīga visās ES valstīs. Šai apdrošināšanai vajadzētu būt iekļautai nomas maksā.

Jūs varat iegādāties arī papildu apdrošināšanu, kas attiecas uz citiem riskiem, piemēram, vadītāja miesas bojājumiem, jūsu vadītajam transportlīdzeklim nodarītajiem zaudējumiem, transportlīdzekļa vai tajā esošo mantu zādzību, vandālismu un juridisko palīdzību.

Pārliecinieties, pret kādiem zaudējumiem esat apdrošināts. Tas droši vien būs rakstīts nomas līguma noteikumos.

Braukšana ar nomātu automašīnu pa citu valsti

Ja plānojat ar nomāto auto doties uz vairākām valstīm, jums par to jāinformē autonomas uzņēmums, kad rezervējat automašīnu. Ja uzņēmums jums atļaus braukt ar nomāto automašīnu pāri robežai, tas varēs sagatavot vajadzīgos dokumentus, apdrošināšanu un tehniskās palīdzības līgumu.

Ja dzīvojat ES valstī, bet automašīnu nomājat ārpus ES, piemēram, Šveicē, uz tās vadīšanu ES valstīs attieksies īpaši noteikumi.

Ja domājat nomāto auto lietot gan ES, gan citās valstīs (piemēram, no Šveices apmeklēt Franciju, Vāciju, Austriju vai Itāliju), jums tas iepriekš jāpasaka autonomas uzņēmumam. Viņi jums iedos ES reģistrētu auto, lai būtu ievēroti ES muitas tiesību akti. Lielākā daļa Šveices autonomas uzņēmumu ES iedzīvotājiem iznomā automašīnas ar ES numura zīmēm, lai būtu ievēroti ES muitas noteikumi, tomēr jums tas jānoskaidro firmā, no kuras nomāsit auto.

Autonomas uzņēmumam arī jānodrošina, lai automašīna atbilstu tās valsts muitas un satiksmes noteikumiem, kuru apceļosit. Piemēram, daudzās valstīs konkrētos gada mēnešos ir obligātas ziemas riepas.

Sekojiet ceļu satiksmes drošības informācijai, kad esat aizbraucis uz citu ES dalībvalsti.

Vadītāja apliecības derīgums

Ja esat ieplānojis nomāt un vadīt automašīnu citā ES dalībvalstī, pārliecinieties, vai jūsu autovadītāja apliecība tur ir derīga.

Bieži uzdotie jautājumi

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Kopīgot šo lapu: