Vietnes rīki

Valodu atlasītājs

ES karogs

Navigācijas ceļš

Izvēlne

Atjaunināts : 28/02/2017

Uzturēšanas saistības – uzturlīdzekļi ģimenes locekļiem

Noteikumi par uzturlīdzekļu maksāšanas pienākumu dažādās ES valstīs atšķiras, un atbalsta apjoms nav visur vienāds. Tomēr ir ES noteikumi, kurus piemēro, ja jums jāmaksā uzturlīdzekļi kādam, kurš dzīvo citā ES dalībvalstī, vai tie jāsaņem šādā situācijā.

Kur celt prasību par uzturlīdzekļiem?

Prasību par uzturlīdzekļiem varat iesniegt:

  • tiesai valstī, kur dzīvo jūsu bijušais partneris vai radinieks;
  • tiesai valstī, kur dzīvo persona, kura pieprasa uzturlīdzekļus;
  • tiesai, kuras piekritībā ir lēmumu pieņemšana par jūsu ģimenes stāvokli (piemēram, šķiroties) vai vecāku atbildību – ja saistībā ar šiem jautājumiem ir jālemj arī par uzturlīdzekļiem.

Ja radinieks vai bijušais partneris tam piekrīt un ir izpildīti daži nosacījumi, varat kopīgi izvēlēties, kura tiesa izskatīs jūsu lietu. Tas gan neattiecas uz situāciju, ja runa ir par uzturlīdzekļiem, kas maksājami bērnam vecumā līdz 18 gadiem. 

Kuras valsts tiesības regulē manu uzturlīdzekļu lietu?

Ja ir iesaistītas divas vai vairākas ES dalībvalstis, lietā par uzturlīdzekļiem ne vienmēr tiks piemērotas tās valsts tiesības, kurā varat iesniegt prasību.

Noskaidrojiet, kuras valsts tiesības regulē jūsu uzturlīdzekļu lietu, kā risināt likumu kolīzijas un kādas var būt sekas.

Prasību par uzturlīdzekļiem, kas piedzenami ārzemēs, jums var palīdzēt iesniegt jūsu dzīvesvietas ES valsts uzturlīdzekļu lietās vadošā iestāde: meklēt attiecīgo iestādi

Lēmumu par uzturlīdzekļiem izpilde ārzemēs

Vienā ES valstī pieņemts un par izpildāmu pasludināts nolēmums par uzturlīdzekļiem tiks izpildīts jebkurā citā ES valstī.

Izņēmums – Dānija

Dānijā pieņemtus nolēmumus par izpildāmiem pasludina, izmantojot vienkāršotu procedūru.

Jūsu dzīvesvietas ES valsts uzturlīdzekļu lietās vadošā iestāde var jums palīdzēt piedzīt uzturlīdzekļus ārzemēs: meklēt attiecīgo iestādi

Iepazīstieties ar sīkāku informāciju par izpildes pasākumiem dalībvalstīs, vienkāršoto ES procedūru par nolēmumu izpildi uzturlīdzekļu lietās un atbildīgo iestāžu kontaktinformāciju.

Izvēlieties valsti:

 

ES tiesību akti
Sabiedriskās apspriešanas
    Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
    Vaicājiet, un mēs dosim padomu.