Vietnes rīki

Valodu atlasītājs

ES karogs

Navigācijas ceļš

Izvēlne

Atjaunināts : 27/11/2017

Alkohols, tabakas izstrādājumi, skaidra nauda un akcīzes nodokļi

Alkohola un tabakas izstrādājumu ierobežojumi ES

Nav ierobežojumu tam, ko varat iegādāt un ņemt sev līdzi, ceļojot pa ES valstīm kā privāta persona, ja vien produkti domāti personīgai lietošanai, nevis tālākpārdošanai. Nodokļi (PVN un akcīzes nodoklis) ir ieskaitīti produkta cenā valstī, kurā to iegādājāties, un jums nav jāveic citi maksājumi citā ES valstī.

Lai noteiktu, vai iegādātais produkts ir personīgai lietošanai, ES muitas iestādes var vērst uzmanību uz vairākiem elementiem — piemēram, vai esat tirdzniecības uzņēmuma īpašnieks, vai strādājat tādā uzņēmumā, vai tam, kā preces ir iepakotas un tiek transportētas u.c.

Ņemiet vērā, ka katra ES valsts var noteikt tabakas izstrādājumu un alkoholisko dzērienu maksimālos daudzumus, ko tur var ievest. Šiem maksimālajiem daudzumiem ir jābūt vismaz šādiem:

 • 800 cigaretes,
 • 400 cigarilli (cigāri, kas sver lielākais 3 gramus katrs),
 • 200 cigāri,
 • 1 kg tabakas,
 • 10 litri stipro alkoholisko dzērienu,
 • 20 litri stiprinātā vīna,
 • 90 litri vīna (no tiem lielākais 60 l dzirkstošā vīna),
 • 110 litri alus.

Dažādi ierobežojumi attiecībā uz cigaretēm

Dažas ES valstis ierobežo to cigarešu daudzumu, ko varat ņemt līdzi no citām ES valstīm, ja šīs valstis nepiemēro minimālo akcīzes līmeni. Šis ierobežojums tomēr nevar būt zemāks par 300 cigaretēm. Pirms dodaties ceļā, noskaidrojiet to muitas iestādēs valstī, uz kuru dodaties.

Austrija, Dānija, Francija, Vācija, Īrija, Itālija, Slovēnija un Zviedrija pašlaik piemēro zemāku ierobežojumu ceļotājiem no Bulgārijas, Ungārijas un Lietuvas.

Ierobežojumus pārsniedzošu daudzumu pārvadāšana

Ja muitas iestādēm rodas aizdomas, ka pārvadājat preces, kuras nav paredzētas personīgai lietošanai, var būt tā, ka jums prasīs pierādīt, ka preces ir personīgai lietošanai (piem., uzrādot pirkuma pierādījumu). Ja nevarat sniegt pietiekamus pierādījumus, tās var prasīt, lai samaksājat akcīzi, vai konfiscēt produktus, ko pārvadājat.

Stingrāki noteikumi attiecas uz ceļotājiem vecumā līdz 17 gadiem. Šie noteikumi var atšķirties atkarībā no valsts, tāpēc noskaidrojiet, pirms dodaties ceļā.

Skaidras naudas pārvadāšana

Ja plānojat iebraukt ES vai izbraukt no tās ar 10 000 eiro vai vairāk skaidrā naudā vai šīs summas ekvivalentu citā valūtā, jums tas ir jādeklarēfrançaisDeutschEnglish muitas iestādēm. Ja to neizdarīsiet, muitas iestādes var jūs aizturēt un sodīt. Ņemiet vērā, ka muitas iestādes var veikt individuālas pārbaudes, kā arī bagāžas un/vai auto pārbaudes.

Ja vēlaties ceļot starp ES valstīm ar 10 000 eiro vai vairāk skaidrā naudā vai ar šīs summas ekvivalentu citā valūtā, ir jānoskaidro muitas iestādēs valstīs, no kurām izbraucat, kurās iebraucat un kurām izbraucat cauri, vai jums ir tas jādeklarē.

PVN un akcīzes nodokļi, iebraucot ES

Ja iebraucat ES no ārpussavienības valsts, varat ievest preces bez aplikšanas ar PVN un akcīzi, ja vien netiek pārsniegti ierobežojumi, kas norādīti tepat tālāk un ja tās nav domātas tālākpārdošanai. Šie paši noteikumi ir spēkā, iebraucot no Kanāriju salām, Normandijas salām, Gibraltāra un citām teritorijām, uz kurām neattiecas ES noteikumi par PVN un akcīzi.

Alkoholiskie dzērieni

Varat ievest:

 • 4 litrus nedzirkstošā vīna un
 • 16 litrus alus.

Varat arī ievest:

 • vienu litru stipro alkoholisko dzērienu, kas stiprāki par 22 tilp. %, vai 1 litru nedenaturēta spirta (etilspirta), kas satur 80 tilp. % spirta (vai vairāk), vai 2 litrus stiprinātā vai dzirkstošā vīna.

Katrs no šiem daudzumiem ir 100 % no kopējā pieļaujamā daudzuma, kuru varat kombinēt. Piemēram varat ievest puslitru stipro alkoholisko dzērienu un 1 litru stiprinātā vīna — šie abi daudzumi ir puse no šī pieļaujamā daudzuma.

Tabakas izstrādājumi

Ir augstākais un zemākais ierobežojums atkarībā no ES valsts, kuru apmeklējat. ES valstis, kas piemēro zemākos ierobežojumus, tos attiecina vai nu tikai uz tiem, kas ceļo pa sauszemi un jūru (Bulgārija, Grieķija, Latvija, Lietuva, Polija, Slovākija un Ungārija), vai arī uz visiem ceļotājiem (Igaunija un Rumānija).

Augstākais ierobežojums

Zemākais ierobežojums

200 cigaretes vai

100 cigarilli, vai

50 cigāri, vai

250 g tabakas

40 cigaretes vai

20 cigarilli, vai

10 cigāri, vai

50 g tabakas

Varat kombinēt jebkuru no šiem tabakas izstrādājumiem, bet nedrīkst pārsniegt kopējo ierobežojumu. Piemēram, 50 cigarilli + 25 cigāri = kopējais pieļaujamais daudzums.

Ja neesat sasniedzis 17 gadu vecumu, tabaku vai alkoholu bez atbrīvojuma no nodokļa ievest nedrīkstat.

Citas preces, tai skaitā smaržas

Varat pārvadāt citas preces vērtībā līdz 300 eiro uz ceļotāju vai 430 eiro — ceļotājiem, kuri pārvietojas ar aviotransportu un jūras transportu. Dažas ES dalībvalstis ir noteikušas 150 eiro zemāko ierobežojumu ceļotājiem, kuri ir jaunāki par 15 gadiem.

Degviela

Papildus degvielai degvielas tvertnē pārnēsājamā traukā varat pārvadāt 10 litrus (maksimums). Šis noteikums attiecas uz visiem motorizētajiem transportlīdzekļiem.

Akcīzes nodokļi, izbraucot no ES

Ja jūsu ceļa galamērķis ir ārpus ES (un daži reģioni ES, kā Kanāriju salas) varat iegādāt preces bez nodokļiem t.s. beznodokļu veikalos lidostās un ostās. Tomēr ņemiet vērā, ka ārpussavienības valstī, kas ir jūsu galamērķis, šīm precēm var būt noteikti ierobežojumi, kādu preču daudzumu drīkst ievest, nemaksājot nodokļus un nodevas.

Ierašanās ES caur Šveici vai kādu citu ārpussavienības valsti

Ja dodaties no vienas ES valsts uz citu ES valsti caur Šveici, spēkā ir Šveices muitas noteikumiEnglish.

Ja jums līdzi esošie alkoholisko vai tabakas izstrādājumu daudzumi pārsniedz Šveicē atļautos sliekšņus, jums tie ir jādeklarē, kad ierodaties Šveicē un kad atkal iebraucat ES. Šveicē no jums var tikt prasīta finanšu garantija, kuru dabūsiet atpakaļ, kad līdz ar precēm atstāsiet valsti.

ES tiesību akti
 • Padomes Direktīva par atbrīvojumu no pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļa par precēm, kuras ieved personas, kas ieceļo no trešām valstīm English
 • Padomes Regula, ar kuru izveido sistēmu atbrīvojumiem no muitas nodokļiem English
 • Eiropas Parlamenta un Padomes regula par skaidras naudas kontroli, kuru ieved ES teritorijā vai izved no tās English
Sabiedriskās apspriešanas
  Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
  Vaicājiet, un mēs dosim padomu.