Pēdējā pārbaude: 26/08/2022

Dizainparaugu aizsardzība ES

Jūsu tiesības

Dizainparaugu aizsardzība jums garantē ekskluzīvas tiesības (Intelektuālā īpašuma tiesību turētāji var jebkuram citam liegt konkrēto intelektuālā īpašuma tiesību izmantošanu.) izmantot dizainparaugu , jo īpaši ražot, piedāvāt, laist tirgū, importēt, eksportēt vai izmantot produktu, kas ietver jūsu dizainparaugu vai tiek tam piemērots. Trešās personas var izmantot jūsu dizainparaugu savos produktos ar jūsu atļauju.

Ko aptver šī aizsardzība

Varat prasīt dizainparauga aizsardzību visa jūsu produkta ārējam izskatam vai kādai tā daļai. Jūsu dizainparaugs ir līniju, kontūru, krāsu, formas, tekstūras un / vai materiālu īpašību rezultāts.

Kā jūs aizsargājat dizainparaugu

Ja izveidojat jaunu dizainparaugu, kas atbilst jaunrades un oriģinalitātes prasībām, jums, iespējams, tas ir jāreģistrē.

Ja šis dizainparaugs ir jāaizsargā tikai vienā valstī, tas ir jāreģistrē attiecīgajā nacionālajā intelektuālā īpašuma dienestā en .

Ja veicat uzņēmējdarbību vairāk nekā vienā ES valstī, varat aizsargāt savu dizainparaugu ar reģistrētu Kopienas dizainparaugu (RCD). Jums būs jāsamaksā 350 eiro par 5 gadus ilgu aizsardzību un jāreģistrē jūsu dizainparaugsAtidaryti kaip išorės nuorodą Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma tiesību birojā (EUIPO) bg Atidaryti kaip išorės nuorodą .

Ja jums ir jāaizsargā savs dizainparaugs ES līmenī īsāku laikperiodu (piem., 3 gadus), jūs varat izvēlēties nevis reģistrēt savu dizainparaugu, bet izmantot nereģistrētu Kopienas dizainparaugu (NKD). Jums nekas nav jāmaksā šajā gadījumā. Nereģistrēts Kopienas dizainparaugs tiek aizsargāts no tā publiskošanas brīža. Pēc termiņa beigām šī aizsardzība nevar tikt atjaunota.

Varat uzzināt vairāk par reģistrāciju, kura jums ir piemērota Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) bg Atidaryti kaip išorės nuorodą tīmekļa lapā par dizainparaugiem.

Dizainparaugi var tikt aizsargāti arī saskaņā ar autortiesību normām, ja tie atbilst divu aizsardzības tipu prasībām: oriģinalitātes prasībai attiecībā uz autortiesībām un jaunrades un individualitātes prasībai attiecībā uz dizainparaugu tiesībām.

Ja izveidojat oriģinālu dizainu, autortiesību aizsardzība sākas no darba izveidošanas brīža. Nav nepieciešamības reģistrēt jūsu dizainparaugu.

Piemērs

Kristela strādā Igaunijā kā apģērbu modelētāja. Viņa tāpat pārdod apģērbus Latvijā un Lietuvā un ir izveidojusi jaunu kokteiļu kleitu. Viņa vēlas aizsargāt savu darbu un izvairīties no tā, ka viņas biznesa konkurenti varētu nokopēt šo kleitu. Viņa nolemj reģistrēt savu dizainu. Viņa zina, ka viņa var aizsargāt savu jauno kleitu par velti (nereģistrēts kopienas dizainparaugs), bet viņa arī zina šī aizsardzības veida ierobežojumus — kas aptver tikai apzinātu kopēšanu, bet ne līdzīga dizaina patstāvīgu izstrādi. Tā kā viņa ir veltījusi daudz laika, lai izveidotu kleitu, un domā, ka modelim būs panākumi (arī Latvijā un Lietuvā), Kristela vēlas to aizsargāt ar reģistrētu kopienas dizainparaugu. Šī aizsardzībā maksā 350 eiro un ilgst piecus gadus, un ir atjaunojuma ik pēc pieciem gadiem maksimums 25 gadu laikā.

Starptautiskajai aizsardzībai ārpus ES jums ir jāreģistrē savs dizainparaugs en es fr Vispasaules intelektuālā īpašuma organizācijā (WIPO) en es fr . Šī reģistrācija aizsargā jūsu tiesības 67 valstīs en .

Zemāk varat piekļūt informācijai par valstīm.

Izvēlieties valsti

Skatīt arī:

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Eiropas Palīdzības dienests intelektuālā īpašuma tiesību jautājumos

Bezmaksas konsultācijas un mācības par intelektuālā īpašuma pārvaldību ES līdzfinansētos projektos vai starptautiskos tirdzniecības līgumos.

Vai jums ir jautājumi par uzņēmuma pārrobežu darbību, piemēram, eksportu uz citu ES valsti vai darbības paplašināšanu tajā? Ja ir, varat saņemt bezmaksas padomu no Enterprise Europe Network.

Jūs varat arī izmantot palīdzības dienestu meklētāju, lai atrastu jums vajadzīgo palīdzību.

Kopīgot šo lapu: