Darba aizsardzība
Jūsu darba devēja pienākumi
Jūsu darba devējam ir jāaizsargā visu darba ņēmēju veselība un drošība. Tas nozīmē, ka jūsu darba devējam cita starpā ir jāveic riska novērtējums, lai apzinātu visus riskus, kuriem jūs varētu tikt pakļauts, un jāievieš preventīvi un aizsardzības pasākumi.
Detalizētās prasības attiecībā uz riska novērtējumiem dažādās valstīs var atšķirties, tomēr tās vienmēr ietver risku noteikšanu, novērtēšanu un pārvaldību, tostarp attiecībā uz īpaši neaizsargātiem darba ņēmējiem. Jūsu darba devējam ir pienākums jums sniegt ar veselību un drošību saistītu informāciju un apmācību, kas ietver, piemēram, pirmās palīdzības sniegšanu, ugunsdzēsību un ēku evakuācijas pasākumus. Jums kā darba ņēmējam un/vai jūsu pārstāvjiem ir tiesības tikt uzklausītiem par visiem jautājumiem, kas saistīti ar darba aizsardzību.
Visās ES valstīs darba ņēmēji un/vai viņu pārstāvji var sūdzēties par darba aizsardzību atbildīgajā iestādē, ja viņi uzskata, ka veiktie pasākumi nav adekvāti.
Jūsu kā darba ņēmēja pienākumi
Noteikumi, kas attiecas uz darba ņēmējiem, dažādās valstīs var atšķirties, tomēr parasti jums ir jāveic pasākumi, lai aizsargātu savu veselību un drošību darbā, kā arī lai aizsargātu arī to pārējo cilvēku veselību un drošību, kurus ietekmē jūsu rīcība vai bezdarbība. Proti, aizsargātu arī jūsu darba devēju un kolēģus.
Jums ir arī jāiziet apmācība un instruktāža, ko sniedz jūsu darba devējs, lai nodrošinātu, ka darba vide un darba apstākļi, kas raksturīgi jūsu darba jomai, neapdraud drošību un veselību.
ES un valstu noteikumi
Daudzās jomās ir spēkā ES tiesību akti par darba aizsardzību , kas jāpiemēro visām ES valstīm. Lai uzzinātu vairāk par darba devēju un darba ņēmēju konkrētajiem pienākumiem un tiesībām jūsu valstī, izlasiet attiecīgās valsts iestādes noteikumus.