Vietnes rīki

Valodu atlasītājs

ES karogs

Navigācijas ceļš

Izvēlne

Atjaunināts : 24/01/2018

Patēriņa aizdevumi un kredīti

Kad ņemat patēriņa kredītu, atcerieties, ka ir ES noteikumi, kas jūs aizsargā, pirms parakstāt līgumu, un dod iespēju atteikties, ja to vēlaties.

Svarīga informācija, lai varētu salīdzināt vairākus piedāvājumus

Ja izlemjat iegādāties jaunu produktu uz kredīta, vēlams vispirms salīdzināt vairākus piedāvājumus, un tikai tad izlemt. Pirms līguma parakstīšanas kredīta sniedzējam ir jāiedod jums Eiropas standarta dokuments, ko sauc par Eiropas patēriņa kredīta standartinformācijupdfDeutschčeštinaEnglish. Tur atradīsiet vispilnīgāko informāciju par līguma nosacījumiem, kuru plānojat parakstīt. Tajā ietilpst:

 • galvenie līguma elementi;
 • kredīta summa un izmaksas;
 • gada procentu likme (GPL — skaitlis, kas parāda kredīta kopējās izmaksas, tostarp procentus, komisijas maksu, nodokļus un jebkādas cita veida izmaksas);
 • visu jūsu maksājumu skaits, biežums un apmērs;
 • svarīgi juridiskie aspekti.

Tā varēsiet salīdzināt dažādus kredīta sniedzēju piedāvājumus un izvēlēties to, kas jums der vislabāk. Ja neesat saņēmis šo dokumentu, pieprasiet to kredīta sniedzējam.

Kredītlīguma atsaukšana

Ja esat mainījis savas domas pēc līguma parakstīšanas vai atskārstat, ka jums tomēr kredīts nav vajadzīgs, varat no tā atteikties 14 kalendāro dienu laikā pēc tā parakstīšanas. Jums nav jāsniedz nekādi paskaidrojumi, bet jums ir jāatmaksā kapitāls, kuru aizņēmāties, kā arī procenti un nekompensējamās izmaksas, kuras jau ir sedzis kreditors.

Piemērs

Paolo no Itālijas iegādājās jaunu veļasmašīnu, no nebanku kreditora aizņemoties 1000 eiro. Pirms līguma parakstīšanas viņam sniedza visai niecīgu informāciju par kredītu un viņš nesaņēma arī Eiropas patēriņa kredīta standartinformācijupdfDeutschčeštinaEnglish. Viņam tika paziņots, ka aizdevums ir jāatmaksā divos gados un ka procentu likme ir mērena.

Pēc līguma parakstīšanas viņš saprata, ka gada procentu likme (kredīta kopējās izmaksas) būs ļoti augsta. Līdz ar to viņš nolēma atteikties no šī aizdevuma un rast citu risinājumu. Viņš sazinājās ar savas valsts patērētāju organizāciju, un tur viņam izskaidroja, ka viņš var atteikties no līguma 14 dienu laikā, nosūtot kreditoram vēstuli un atmaksājot summu, kuru viņš jau ir saņēmis.

Aizņēmuma atmaksāšana priekšlaikus

Ja vēlaties, varat atmaksāt savu kredītu pirms līgumā noteiktā termiņa, bet jums, iespējams, būs kreditoram jākompensē negūtā peļņa. Šī kompensācija tomēr nedrīkst pārsniegt kopējo procentu summu, kura jums būtu jāsamaksā.

Šie noteikumi attiecas uz patēriņa kredītiem robežās no 200 līdz 75 000 eiro, izņemot aizdevumus:

 • ko garantē ar hipotēku;
 • kas piešķirti zemes vai nekustamā īpašuma iegādei;
 • kas attiecas uz īres vai nomas līgumiem, attiecībā uz kuriem nav nekādu iegādes saistību;
 • kas piešķirti bez procentiem un jebkādām citām izmaksām vai konta pārtēriņa pakalpojuma ietvaros un atmaksājami viena mēneša laikā;
 • kas ir saistīti ar tiesas nolēmumu;
 • kas ir saistīti ar aizdevumiem, kurus piešķir ierobežotai personu grupai.

Kredīts vai aizņēmums citā ES valstī

Ja vēlaties ņemt kredītu vai aizdevumu citā ES valstī, jums jāzina, ka bankas, iespējams, nelabprāt piešķir kredītus citas valsts iedzīvotājiem, kurā attiecīgā banka nav reģistrēta, vai pat šīs pašas valsts iedzīvotājiem, kuri strādā citā ES valstī.

Tās drīkst noteikt šādus ierobežojumus. Tomēr saskaņā ar vispārējo principu, ka nav pieļaujama diskriminācija valstspiederības dēļ, tās nedrīkst diskriminēt ES pilsoņus viņu valstspiederības dēļ.

Ja uzskatāt, ka kāda banka attiecībā uz jums ir pieļāvusi diskrimināciju, varat:

 • sazināties ar bankas sūdzību izskatīšanas biroju, lai saņemtu rakstisku atbildi, kur izskaidroti precīzie kredīta atteikuma iemesli;
 • pamatojoties uz šo rakstisko atbildi, prasīt padomu un palīdzību finanšu strīdu izšķiršanas tīklā FIN-NETEnglish, kam uzticēta strīdu izšķiršana starp patērētājiem un finanšu pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, bankām.
Sabiedriskās apspriešanas
  Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
  Vaicājiet, un mēs dosim padomu.