Paskutinį kartą tikrinta 2020-01-27

Vartojimo kreditai ir paskolos

Paveikė „Brexit’as“?

Imdami vartojimo kreditą atminkite, kad yra nustatytos ES taisyklės, skirtos apsaugoti jus prieš pasirašant sutartį ir užtikrinti jums galimybę atsisakyti sutarties, jeigu reikės.

Svarbiausia informacija, kad galėtumėte palyginti pasiūlymus

Jeigu nusprendėte naujam pirkiniui imti kreditą, geriausia iš pradžių palyginti pasiūlymus. Prieš pateikdamas jums pasirašyti kokią nors sutartį, kredito teikėjas turi duoti jums standartinį dokumentąEuropos tipinės informacijos apie vartojimo kreditą formąpdfdecsen. Ji skirta tam, kad galėtumėte kuo geriau susipažinti su bet kokios kredito sutarties, kurią ketinate sudaryti, sąlygomis. Formoje pateikiama:

Tai leidžia jums palyginti įvairių kredito teikėjų pasiūlymus ir pasirinkti tą, kuris jums tinka geriausiai. Jeigu šios formos iš kredito teikėjo negavote, galite jos paprašyti.

Kredito sutarties atsisakymas

Jeigu pasirašę kredito sutartį apsigalvojote arba suvokėte, kad kredito jums vis dėlto nereikia, galite jos atsisakyti per 14 kalendorinių dienų nuo pasirašymo. Kredito teikėjui nereikia pateikti jokių paaiškinimų, tačiau reikia grąžinti pasiskolintą sumą ir palūkanas bei visus kitus negrąžinamus mokesčius, kuriuos kredito teikėjas jau sumokėjo.

Atsitikimas

Italas Paolo paėmė 1000 eurų nebankinę paskolą, kad galėtų nusipirkti skalbyklę. Prieš sutarties pasirašymą jam buvo suteikta labai mažai informacijos apie kreditą, jis negavo ir standartinio parengtinio informacinio lapo ( Europos tipinės informacijos apie vartojimo kreditą formospdfdecsen). Jam buvo pasakyta, kad paskolą turės grąžinti per 2 metus ir mokėti nelabai dideles palūkanas.

Pasirašęs sutartį, jis suprato, kad bendros kredito kainos metinė norma (visa kredito kaina) bus labai didelė. Tada jis nusprendė nebeimti paskolos, bet paieškoti geresnės alternatyvos. Jis kreipėsi į vietos vartotojų organizaciją ir sužinojo, kad gali per 14 dienų atsisakyti sutarties paprasčiausiai nusiuntęs laišką kreditoriui ir grąžinęs jau gautus pinigus.

Paskolos grąžinimas anksčiau termino

Jeigu norite išmokėti kreditą anksčiau, nei nustatyta sutartyje, turite teisę tai padaryti, bet turėkite omenyje, kad gali reikėti kompensuoti kredito teikėjui negautas pajamas. Ši kompensacija negali būti didesnė už faktiškai negautų palūkanų sumą.

Tokios taisyklės taikomos vartojimo kreditams nuo 200 EUR iki 75 000 EUR, išskyrus paskolas:

Kredito arba paskolos ėmimas kitoje ES šalyje

Jeigu norite paimti kreditą ar paskolą kitoje ES šalyje, nepamirškite, kad bankai gali nelabai noriai skolinti pinigus kitų šalių gyventojams ar net tos pačios šalies gyventojams, dirbantiems kitoje ES šalyje.

Bankai gali laisvai nustatyti tokius skolinimo apribojimus. Tačiau pagal bendrąjį nediskriminavimo dėl pilietybės principą jie negali diskriminuoti ES piliečių dėl jų pilietybės.

Jei manote, kad bankas jus diskriminuoja, galite:

ES teisės aktai

Reikia daugiau informacijos apie taisykles konkrečioje šalyje?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: